Zayiflamak için lifli besinleri tercih edin

Dr.Yalnızefe

Dost Üyeler
Katılım
18 Şub 2008
Mesajlar
1,339
Tepkime puanı
0
Puanları
0
ABD de 75 bin kadın üzerinde yapılan araştırmaya göre, her gün bir kase lif yönünden zengin buğday, yulaf yemek şişmanlamayı önlüyor. Lifli yiyecekler erkeklerde kalp hastalıkları ve kolon kanseri riskini de azaltıyor. Uzmanlar her gün 25-38 gram lifli besin alınmasını öneriyor.

Boston daki hemşirelerin beslenme alışkanlıkları üzerine yapılan ve 12 yıl süren araştırmanın sonuçları, öğünleri lifli yiyeceklerle zenginleştirmenin şişmanlığı engellediğini ortaya koydu. Lif yönünden zengin besinlerin ve tam olarak tanımlanan tahılların tokluk hissini arttırdığını belirten uzmanlar, bu yüzden daha az kalori alındığına dikkat çekiyor.


Araştırma, her gün aldıkları lifli besin miktarını 8 gram (bir kase yulaf ezmesi ya da bir dilim kepek ekmeği kadar) artıran kadınların, günde 150 kalori daha az aldığını gösteriyor. Öğünlerindeki lifli besin miktarını en çok artıran kadınların araştırma sonunda 3.6 kilo verdiği gözlenirken, yeterince lifli yiyecek tüketmeyen kadınların 9 kilo aldığı belirtiliyor.


Kabuklu pirinç, brokoli, yulaf, elma ve muz, lif yönünden zengin yiyecekler arasında yer alıyor.


 
Üst