Yaşananları Unutmadık, Unutturmayacacağız

Ahmet Ötüken

Onursal Üye
Katılım
17 Nis 2012
Mesajlar
35
Tepkime puanı
0
Puanları
0
YAŞANANLARI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACACAĞIZ

Kıbrıs Türk Halkı’nın bir asrı aşan varoluş ve özgürlük mücadelesinde 21 Aralık 1963’le başlayan ve tam 11 yıl süren soykırım süreci, ulusal tarihimizin en acılı dönemini kapsamaktadır.

Kıbrıs Türkü bu süreçte; sadece ortağı olduğu devletten dışlanmakla kalmayıp, kanlı bir soykırım planı olan “Akritas Planı” kapsamında topluca yok edilmek istenmiş, yollardan, sokaklardan, tarlalardan ve evlerden toplanarak yaş ve cinsiyet farkı gözemeksizin diri diri ölüm çukurlarına atılmış, gettolara hapsedilerek ambargolar altında ilkel bir yaşama mahkûm edilmiş ve diz çökertilmek suretiyle Enosis’in yolu açılmak istenmiştir.

Gerçek olan şudur ki; tarihin tanık olduğu bu en vahşi ve en insafsız saldırılara karşı uygar geçinen ülkeler sessiz kalırken hatta bu canavarlıkları işleyenlere tavırları ve kararları ile cesaret verirken Kıbrıs Türkü yanında sadece Anavatanı Türkiye’yi bulabilmiştir.

Bu gün bile hala hak ve adalet beklediğimiz başta BM ve AB gibi uluslar arası kuruluşlar aldıkları ve almaya devam ettikleri kararlar ve uygulamalarla ne yazık ki zalimlerin ve zulmedenlerin yanında olmaya devam etmektedirler.

Kıbrıs Türkü’ne geçmişi unutmayı tavsiye eden hatta yeni nesillerin atalarının yaşadığı acılı, zorlu ve kanla yorulan geçmişiyle olan bağını koparmak için her yol ve vasıtayı deneyen bu çevrelerin iyi niyetli olduklarını söylemek ve kabullenmek asla mümkün değildir.
Bilinmelidir ki; yaşanan bunca sıkıntıdan, bunca zorluktan ve bunca çileden sonra 20 Temmuz Mutlu Barış Harekâtı sayesinde halk olarak ulaştığımız bu günkü özgür ortamdan ve kurmuş olduğumuz devletimizden vazgeçmemiz asla mümkün değildir.

Geçmişi unutmadık, asla unutmayacağız ve unutturmayacağız.

Bu duygu, inanç, kararlılık ve bilinçle diyoruz ki; varılması muhtemel bir uzlaşmada asgari koşullarımız, yeni trajedilerle karşılaşmayacağımız, özgürlük, egemenlik ve kendi kendimizi yönetme hakkımızın her alanda güvence altına alınacağı bir zemin olacaktır.

Karşımızdakilerin ne olduğunu yaşayarak ve ölüm çukurlarına atılarak öğrendik. O nedenledir ki; ‘Barış, çözüm ve birleşme’ gibi sahte söylem ve telkinlere hatta baskılara asla kulak asmayacağız!

Mücadele ve Şehitler Haftası vesilesiyle biz kez daha; Kıbrıs Türkünün ve Anavatanın bu topraklar vatan kalsın diye şehit olan her neferini rahmetle anar, gazi halkımıza ve Türkiye’mize şükranlarımızı sunarız.


Ahmet ÖTÜKEN
KKTC Gazeteciler Ve Yazarlar Birliği Başkanı
20 Aralık 2012

 
Üst