Ve Diğerleri..

Gök Yeleli Bozkurt

New member
Katılım
29 Nis 2008
Mesajlar
1,947
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
Bozkurtlardan Birine Sorun
Ve diğerleri…

Üç tarafı Akdeniz’le çevrilen Kuzey Kıbrıs’ta, bu yazıda bahsi geçmeyen onlarca plaj keşfedilmeyi bekliyor. Yine de bunlar arasında bazılarının altını çizmek faydalı olacaktır.

Girne’nin Alsancak bölgesindeki küçük bir koyda bulunan Mare Monte plajı, günübirlik geziler için ideal.

Şehir merkezine çok yakın olan bu koy, özellikle hafta sonlarında kalabalık oluyor.
Girne-Güzelyurt yolundan Sadrazamköy sapağına dönüp birkaç kilometre ilerlediğinizde karşınıza çıkan At Nalı plajı, adından da anlaşılacağı gibi at nalı şeklinde.


Sahili küçük taşlardan oluşan bu akvaryum berraklığındaki koyda şnorkelle dalıp rengarenk balıkları seyredebilirsiniz. Ama plajın hemen yanıbaşındaki küçük tepede bulunan restorandan gelen balık kokuları iştahınızı kabartacaktır; bizden söylemesi…

Girne’den doğuya doğru ilerleyen kuzey yolu üzerindeki Tatlısu ise adanın bir başka güzel plajı.

Tatlısu’ya, sırasıyla Acapulco, Alagadi, Esentepe ve Küçükerenköy’ü geçerek ulaşılıyor. Ancak inşaatı hâlâ devam eden kuzey yolunun, yer yer stabilize yola dönüşerek daraldığını söylemek gerek.

Bu zahmete katlanıp Tatlısu Belediye Plajı’na ulaştığınızda ise sizi gerçekten güzel bir plaj bekliyor. Bu küçük kumsalda, konaklamak isteyenler için bungalowlar da var. Belediye plajının sağında ve solunda ise, üzerinde hiçbir tesis olmayan irili ufaklı koylar keşfedilmeyi bekliyor.

Karpaz’daki Altın Kumsal’ı ve Apostolos Andreas Manastırı’nı geçip asfalt yolu bitirdiğinizde karşınıza Seabird isimli küçük koy çıkıyor.

Beyaz kumu ve turkuaz rengi deniziyle oldukça davetkar görünen Seabird, adanın en doğusundaki tesis.

Bu tesisteki taş evde bulunan odalarda konaklamak mümkün. Ancak oda sayısı az olduğu için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor…

Daha önce de söylediğimiz gibi, bu ada ülkesindeki plajlar, saymakla bitecek gibi değil.

İyisi mi siz deniz çantanızı hazırlayın ve Kuzey Kıbrıs’ın sahillerini keşfetmek için erkenden yola düşün…
 
Üst