Usta bir yüzücü ve gözü pek bir dalgıç:ORNİTORENK- (PLATİPUS)

TAHTACI

-Otağ Hanı-
Katılım
26 Eki 2010
Mesajlar
1,634
Tepkime puanı
0
Puanları
36
Konum
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
ORNİTORENK- (PLATİPUS)


Bazı yerlerde «ördek gagalı platipüs» adıyla da anılan ornitorenk (Ornithorhynchus), ekidne'den, de garip bir yumurtlayan memelidir, ismindende anlaşıldığına göre, ornitorenk'in, solucan peşinde çamurları karıştırmaya yarayan bir ördek gagası vardır. Fakat bu gaga ördeğinki gibi sert ve boynuzumsu olacak yerde, yumuşak ve derimsidir ve hassas sinirlerle örülüdür.

Ornitorenk, sudan nefret eden ekidne'nin aksine, usta bir yüzücü ve dalgıçtır. Vücudu da bu çeşit hareketlere son derece elverişlidir. Grimsi kahverengi kürkü su samurununki gibi kalın ve sık, kuyruğu kunduzunki gibi yassı, fakat aynı zamanda sıkı kürklüdür. Bu hayvanın parmak araları da zarlıdır ve asıl ön ayakları suda dümen vazifesi görür.


Anne ornitorenk ile yavruları:Ornitorenk yılda bir kere yavrular. Doğum yaklaşırken, dişi, bir nehir kıyısında kendine bir çukur kazar. Buası, suyun altında bir tünel ağzı, ayrıca bir hava borusu olan geniş bir oda olur. Bu oda tamamlanınca, hayvan bunun içini ağaç yaprakları ve didiklenmiş otlarla döşer. Yumurtlama zamanını beklerken hiç bir erkeğin inine girmesine müsaade etmez.

Nihayet çiftleşmesinden on beş gün sonra yumurtalarını yumurtlar.Yumurtalar ekseriya iki tane yumuşak kabuklu, aşağı yukarı güvercin yumurtası büyüklüğünde, fakat daha yuvarlaktır. Geniş yuvanın yaprakların içinde kaybolmaları ihtimalini önlemek için birbirlerine yapışık haldedirler. Tesadüf bu ya, yumurtalar üç tane olursa, bu defa üçgen şeklinde birbirlerine yapışık olurlar.


Yeni anne, kuluçka zamanında tıpkı dişi kuş gibi kuruntuludur. Tünel ağzını 15-20 santim toprakla tıkayarak kendini yeraltı ininde hapseder. Yumurtalarının üzerinde kuş gibi kuluçkaya oturacağına, yahut da onları ekidne gibi bir kesenin içinde taşıyacağına, bağrına basar ve topaç olur. Kuluçka devresi dokuz, on gün sürer.Bebek ornitorenkler önceleri tüysüz, kör ve tamamiyle âcizdirler. Aid ne. ornitorenk, anne ekidne gibi onları başsız memelerinin salgıladığı sütle besler. Yavruların gelişmesi ilk birkaç hafta süresince son derece ağırdır. İki aylık olunca, vücutları kısa ve yumuşak kıllarla kaplanır, fakat bu devrede de ısınmak için annelerine muhtaçtırlar ve gözleri de

henüz açılmamıştır. Yavrular ancak dört aylık olunca görmeye başlarlar. Tıpkı yavru köpekler gibi oynak olan sevimli hayvanlardır.

Erkekle dişi çiftleşme zamanında dahi birbirlerine sevgi göstermezler. Fakat arkadaşlıktan hoşlanırlar. Çiftleşme mevsimi sona erdikten sonra ornitorenk'ler, büyükçe ve in şeklinde bir yuvada erkek, dişi bir arada yaşarlar.Tehlikeli erkek:
Ornitorenk'lerin erkeği tehlikeli bir hayvan saydır. Art ayağındaki içi oyuk diken keskin olduktan başka tabanında zehirli bir bez taşır. Bu tertip aşağı yukarı zehirli bir yılanın dişine benzer. Dikenler erkek ornitorenk'in biricik savunma mekanizmasıdır. Hayvan bunu gayet ustalıklı kullanmakta ve bir vuruşta sonuna kadar saplamaktadır. Meydana gelen yara çok zaman ciddî sonuçlara yol açar.

Bu ördek suratlı gülünç yaratıklar büyük olmazlar. Yetişkin erkekler, kuyruk dahil 60 santim uzunluğundadır. Dişiler daha da ufaktır. Ornitorenk'ler Avustralya ile Tasmanya' da yaşarlar.

Ornitorenk nasıl bir hayvandır? Gagası ne işe yarar?

Ornitorenk veya Platypus (Ornithorhynchus anatinus), ördeğinkine benzeyen bir gagası ve perdeli ayakları olan, kunduz gibi yassı kuyruklu bir omurgalı hayvandır. Memeliler gibi kürklüdür. Sürüngenler gibi yumurtlar, fakat bir memeli gibi yavrularını emzirir. Bu yüzden, evrimsel açıdan sınıflar arası bir geçiş formu olarak tanımlanır.

İlk bakışta ornitorenk gagasının ördek gagasıyla aynı olduğu kanısına kolayca varılabilir. Ancak, ördek gagası sert ve nasırlaşmışken, ornitorenkinki yumuşak ve elastiktir. Ayrıca ornitorenk gagasında bir çok sinir bulunur. Ornitorenk, gagasını çamurda yiyecek bulmak için kullanır. Bir ornitorenk ayda 12500 solucan yiyebilir.
 
Üst