Türk Ocakları Derneği Kıbrıs Şubesinin Açıklaması

GökTürk

Kurucu
Katılım
18 Şub 2008
Mesajlar
1,015
Tepkime puanı
2
Puanları
38
Yaş
59
Konum
C¤ KIBRIS
Web sitesi
www.kibris1974.com
Türk Ocakları Derneği Kıbrıs Şubesinin Açıklaması

Doğu Türkistan Türklerine Yapılan Katliamı Kınıyoruz!

Doğu Türkistan’dan alınan haberlere göre Urumçi’de yeni bir katliam yaşanıyor. Çin’in kendi haber ajansının dışında bilgi almak çok zor olduğundan ölenlerin gerçek sayısının ne olduğunu kesinlikle bilmek mümkün değil. Ancak çok zor şartlar altında bölgeden alınan bilgiler bu sayının 300 civarında olduğunu gösteriyor.

Çin dünya’nın gözünün içine baka baka doğu Türkistan’da ilk çağları hatırlatan insanlık dişi korkunç bir baskı uyguluyor. 30 milyona yakin doğu Türkistanlı en doğal insan haklarından mahrum bırakılarak kölelik rejimi altında hayatta kalmaya çalışıyor. Çin milyonlarca km2 lik bir alanı hapishane haline getirmiş durumda. Oradaki insanların Türk ve Müslüman oluşu, bölgenin bati nazarında öncelikli güzergah olmayışı, Çin’in güce dayalı militarist bir yönetim olması gibi nedenlerle milyonlarca doğu Türkistanlı kaderleriyle baş başa var olma mücadelesi veriyorlar.

Urumçi’de ki son katliam Çin’in ilk uygulaması olmadığı gibi sonuncusu da olmayacak gibi görünüyor. Dünya’nın ilgisizliği, bu vahşete hiçbir yaptırımın uygulanmayışı, doğu Türkistan Türklerinin bir milyar iki yüz milyonluk bir kitleye karşı koyma imkânlarının bulunmayışı bu elim tabloyu ortaya çıkarıyor.

Doğu Türkistanlılara reva görülen bu insanlık dişi zulüm devam ettiği sürece, hukuk, insan hakları ve demokrasi gibi çağdaş evrensel değerlerin ahlâkî bir geçerliliği kalmıyor. Bu kavramları güncel ve geçerli kılmaya çalışan başta birleşmiş milletler olmak üzere uluslararası örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarını çağımız için yüzkarası olan bu Çin zulmünü durdurmak üzere harekete geçmeye çağırıyoruz.

Türk Ocakları Kıbrıs Şubesi
 
Üst