Türk Komutan Yunanlıları Korkuttu

DELİKURT

Dost Üyeler
Katılım
12 Haz 2008
Mesajlar
1,103
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
Turan
Yunanistan'ın Larisa kentindeki NATO karargahına İttifak'ın yeniden yapılanması çerçevesinde Türk komutan atanması kararı, Atina'da tartışma meydana getirdi.
Yunan basın-yayın organları, "Larisa karargahında Türk-Yunan komutanlığı" şeklindeki haberlerinde Brüksel'de 7-8 Mayıs tarihlerinde yapılan toplantıda Yunan ve Türk Genelkurmay Başkanlarının, hükümetlerinin de mutabakatıyla bölgede NATO'nun yeniden yapılanması çerçevesinde yapılan düzenlemelerin uygulanmasını kabul ettiklerini belirttiler.

Bu çerçevede Eskişehir karargahının (CAOC-6) iptal edileceği, Yunanistan'ın ise Larisa karargahıyla (CAOC-7) Bulgaristan, Arnavutluk ve Makedonya'nın hava kontrolünden sorumlu olmaya devam edeceği kaydedilen haberlerde, Ege'nin yönetiminin NATO'ya geçeceği ve karargahta dönüşümlü olarak Türk-Yunan komutanlığı uygulanacağı ifade edildi.

Atina'da yayımlanan gazeteler ise söz konusu gelişmeler hakkında, Eskişehir karargahı ile "birleştirilerek" CAOC-4 ismini alan Larissa karargahında Türk komutanın göreve gelmesiyle, Türk savaş uçaklarının Yunan hava sahasında uçuş yapmalarının kolaylaşacağı değerlendirmesi yaptılar.

Gazeteler, Yunanistan Genelkurmay Başkanlığının konuyla ilgili açıklamasının "henüz gelişmede olan bir konu" ifadesinden ibaret olduğunu ve CAOC-4'ün bir Türk komutanın yönetiminde olduğu sırada yardımcılığını Yunanlı bir komutanın yapacak olmasının ve İzmir'deki hava karargahında da Yunanlı kurmay başkanının görev yapacak olmasının "başarı" gibi yansıtıldığını savundular.

To Vima gazetesi, Yunanistan Savunma ve Dışişleri bakanlıklarının birbirleriyle uyumlu şekilde konu hakkında "yön saptırmaya" ve Larissa'ya Türk komutan gelmesi kararını saklamaya çalıştıklarını yazdı.

Ta Nea gazetesi, "Larissa'da Türk komutan!" başlıklı haberinde, hükümetin, Larissa karargahında her iki senede bir değişimle Türk ve Yunanlı komutanların göreve gelmesini öngören "gizli anlaşmasının" muhalefet partileri ve silahlı kuvvetler üyelerinin sert tepkisine yol açtığını kaydetti.

Yunanistan Savunma Bakanlığı kaynaklarının, bu uygulamanın 1-2 yıl içinde yapılacağını belirttiklerini kaydeden Ta Nea, NATO'nun bu anlaşmayı 2009 yılı içinde uygulamayı tasarladığını ve bunun Türk basını tarafından gün ışığına çıkarıldığını da belirtti.

Elefterotipiya gazetesi, hükümetin Bulgaristan, Arnavutluk ve Makedonya hava sahalarının kontrolünü elde bulundurmak açısından söz konusu anlaşmaya varma çabasını uzun zamandır sürdürdüğünü, ancak buna karşılı k olarak Ege'nin, en azı ndan Türk komutanın 2 yıllık görev süresi boyunca NATO çerçevesindeki ortak kontrolünü kabul etmek durumunda kaldığını yazdı.

Gazete, Türk komutanın doğal olarak Türk uçaklarının Yunan savaş uçakları tarafından bölgeden çıkarılması konusunda Yunanistan-NATO arasındaki sorunu büyütmeye çalışacağı değerlendirmesinde de bulundu.

Ethnos gazetesi, "Larisa'da NATO karargahında gri sahne", "Türk komutan da koydular" başlıklı haberinde, Atina'nın yıllar süren NATO baskısına boyun eğdiğini ve gizli bir biçimde Türk ile Yunan komutanların göreve getirilmelerine yeşil ışık yaktığını yazdı.

Apoyevmatini gazetesi ise alınan kararla birlikte NATO'nun 4 karargahından birisinin Yunanistan'da bulunacak olmasının olumlu bir gelişme olduğu yorumunu yaptı.

Öte yandan, ana muhalefet PASOK Partisi, Savunma konuları sorumlusu Vaso Papandreu, alınan "gizli kararın" hükümet tarafından geri atılmış bir adım olduğunu söyledi.

Papandreu, "Hükümet tarafından alınan, karargahta Türk komutanın görev almasını öngören gizli karar sürpriz olduğu kadar milli konularımız için de çekinceler oluşturdu. Hükümetin geri adımları, dışişleri ve savunma politikasından yoksunluğun sonucudur" ifadesini kullandı.
 

Tenrikut

Dost Üyeler
Katılım
16 May 2009
Mesajlar
39
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
Hollanda - Amsterdam
Cevap: Türk Komutan Yunanlıları Korkuttu

Türk komutanlardan fazla korkmalarina gerek yok Yunan'larin.
Bizim sevgili muhterem komutanlarimiz ayak uydururlar ortama,
mesela RAKI yerine "OUZO" içerler, KÖFTE siparisi verirken KÖFTEDAKiS diyen garsona gülümsemeyi ihmal etmezler, SAZ yerine BUZUKi dedinlerler.

Daha yazmaya gerek olmayacagi kadar yunan dostuyuzdur biz, hey gidi Osmanli'lar hey. Eskiden Edirne'de Sükrü pasa beklerdi nöbet, simdi yunan f16'lari yilda ortalama 20 kere izmir semalarinda yanlislikla uçuyor!

iyilikten maraz dogar, NATO'ya hep iyilik yaptik, bu NATO bize er geç okkali bir maraz doguracak.
 

SALUR

Dost Üyeler
Katılım
23 Ara 2008
Mesajlar
859
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
(the_aci_show)
Cevap: Türk Komutan Yunanlıları Korkuttu

Kardeşim zaten ciğeri beş para etmez, satılmış medya yeterince bu milleti askerden soğutmaya çalışıyor.
Askeri karalama LÜTFEN. Yunan uçağının, Türkiye sınırlarına geçmesi bizi üzdüğünden çok askeri üzüyordur.
1 uçak için savaş mı çıkmasını istiyorsun ? Tabiki yunanların dostluğu tartışılmaz bile ama en küçük birşeyde de savaş çıkarılmaz.

Ayriyeten kardak adası meselesini biliyorsundur.Emir gelince nasıl bayrağı indirdiler. Başbakandan emir geldikten sonra 3 saat içinde yunanistanın bir tarafından girip diğer tarafından çıkarız.


 

ARIKBUKA

Halkla İlişkiler
Katılım
18 Şub 2008
Mesajlar
920
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Cevap: Türk Komutan Yunanlıları Korkuttu

Birgün kırbacımız yine üstünüzde şaklayacak.O güne kadar bekleyin bizi.
 

Dr.Yalnızefe

Dost Üyeler
Katılım
18 Şub 2008
Mesajlar
1,339
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Cevap: Türk Komutan Yunanlıları Korkuttu

Bir gece ansızın gelebiliriz.......:D
 
Üst