Türk Jandarması Kırgızistan Askerini Eğitecek

Gök Yeleli Bozkurt

New member
Türkiye Jandarma Genel Komutanlığı'na Bağlı Jandarma Eğitim Komutanlığı'nın, Kırgızistan Silahlı Kuvvetlerine Bağlı Birliklere Eğitim Desteği Vereceği Bildirildi.
Türkiye Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı Jandarma Eğitim Komutanlığı'nın, Kırgızistan Silahlı Kuvvetlerine bağlı birliklere eğitim desteği vereceği bildirildi.

Kırgızistan Sınır Koruma Birliği Basın Merkezi'nde yapılan açıklamada, Türkiye Jandarma Eğitim Komutanlığı'ndan bir heyetin başkent Bişkek'te temaslarda bulunduğu bildirildi. Jandarma Eğitim Komutanlığı'ndan Kurmay Albay Fahri Kara başkanlığındaki Türk askeri heyetinin, Kırgızistan Sınır Koruma Birliği Başkanı General Zamir Moldaşev ile bir görüştüğü belirtildi. Taraflar arasında yapılan görüşme sonrası Türk askerinin Kırgız silahlı kuvvetlerine eğitim vermesi konusunda anlaşma sağlandığı ifade edildi. Jandarma Eğitim Komutanlığı ekiplerince Kırgızistan'da verilecek eğitim kurslarının yaklaşık 7 hafta süreceği kaydedildi. Kurlarda asayiş, terörle mücadele ve toplumsal eylemlerle mücadele gibi çok maksatlı eğitimleri kapsayacağı açıklandı. Askeri eğitim kurslarına Kırgızistan Sınırı Koruma Birliği askerlerinin yanı sıra, İçişleri Bakanlığına bağlı bazı ekiplerinin de katılacağı belirtildi.