Tsamarella

AŞİNA

Dost Üyeler
Katılım
20 Şub 2008
Mesajlar
2,406
Tepkime puanı
0
Puanları
0
TSAMARELLA


Kıbrıs'a özgü yiyeceklerden biridir. Tsamarella özellikle Baf - Limasol ve Dillirga bölgelerinde yapılır. Bugün güneyden gelenler, yerleştikleri bölgelerde ayni işlemi sürdürüyorlar. Tsamarella tuzlanıp güneşle kurutulmuş pastırmadır.
Yapılışı şöyledir;
Semiz bir keçi kesilir. Yağlı olmasına dikkat edilir. Hayvan dört ayak ve iki de vücudu olmak üzere altı parçaya ayrılır. Etleri düzgünce hareketlerle (hiçbir kemik kalmayacak şekilde) kemiklerden ayrılır. Düz bir dama veya yüzeye taze yapraklı, harup dalları serilir.İyice tuzlanan her et parçası üzerine kokulu kekik yaprağı ufalanmışı da koyulduktan sonra bu yaprakların üstüne konur. Yapraklı dallardan maksat etin alt kısmının hava almasını da sağlamaktır.
Böylece dizilen et, her gün kontrol edilir. Su çıkaran yerlere tuz konur, kekik serpilir, sineklerin konmaması için nöbet tutulur. Her gün çevrilip güneşletilen et, on beş gün içinde yenebilecek duruma gelir.
Ama makbulü kırk günü doldurandır. İki okka taze et bir okka tsamarella yaptığı için fiyatı, taze et fiyatının iki bucuk misli olarak hesaplanır. Çok nefis bir yiyecek ve meze olan tsamarallanın en makbul olanı "geyik etinden" yabani Kıbrıs muflonundan yapılandır.

Oğuz M. Yorgancıoğlu "Kıbrıs Türk Folkloru" (2000) Kitabı
 
Üst