Suda İlerleme Üzerine Teknikler(Resimli)

Gök Yeleli Bozkurt

New member
Suda ilerleme ve teknikler …

Şimdi durumumuzu şöyle düşünün elimizde çok araç gereç var ve suda ilerlemek zorundayız … peki nasıl olacak ?

Bütün yükümüzü sırtımıza yükledikten sonra aşağıdaki gibi bir düzenek hazırlayıp ve elimizede kürek benzeri alet alarak derin suda rahatça ilerleyebiliriz …

Peki su yürünecek kadar sığ malzemeleri ıslatmadan nasıl ilerleyebiliriz suda … yukarıdaki yöntemi uygulayarak ama biraz daha değişik şekilde … Peki nasıl - Yukarıda iki(2) tahta paçasını beş(5) tahta parçası olarak birleştirerek … Yani ufak bir sal … Üzerine binmiyoruz sadece araç-gerecimizi koyuyoruz

Suda ilerlemek istiyoruz araç-gereçlerimizle ve hepsi suya dayanıksız malzemeler ıslatmadan yürüyeceğiz ama suyun üzerinde kalıp malzemelerin taşınmasına yardımcı olacak su geçirmez kumaş vb yok neyapacağız … Hemen çalı çırpı toplayıp aşağıdaki gibi şekle sokuyoruz ve çok ince bir kumaşlada etrafını sarıyoruz dağılma ihtimaline karşı … ve rahatça ilerliyoruz … Sakın üzerine çıkıp ilerlemeyi düşünmeyin çünkü en fazla 5-7 kg taşıyabilir … büyüklüğüne bağlı olarak …

Yine sal türü bir uygulama …

Burada önemli nokta toplayıp kumaşın yada bez parçasının içine koyduğunuz çalı çırpı az yaprak ama çok dal parçası olmalı kaldırma kuvveti için … Ve aşağıdaki resimde görüldüğü gibi çift taraflı sarma işlemi uygulanmış … Bu salın üzerinde ister araç-gereç taşıyabilirsinz ama kendinizi taşımasını istiyorsanız kumaş su geçirmez olmalı …

Elinizde su geçirmez kumaşınız var ama araç-gerecinizi nasıl sarıpta suda ilerleyeceğinizi bilmiyorsanız aşağıdaki resme bakmanız yeterli …

Eğer ben bunlarla uğraşamam zaten benim bulunduğum alanda akarsu potansiyeli az bana sal yapmayı öğret yeter diyorsanız aşağıdaki resime bakmanız yeterli ... Aşağıdaki salı kalın kamışlardan da yapabilirsiniz ...

Salınızı kıyıya çıkaracaksınız ama çok ağır çekemiyorsunuz tam olarak - peki ne yapmalı ? aşağıda bulunan resimdeki tekniği kullanmalı ( önce salınızı bir kenara bağlayın sonra bu sistemi yapın ve salınızı kıyıya çıkararak kamufle edebilirsiniz )

Ve suda intikalde elinizde mutlaka 1.5 metrelik kalın bir sopa olsun o sizin üçüncü ayağınız olacak ... Körlerin bastonu vardırya hani oda sizin sudaki gözünüz ... Su bulanık ama sığ dibi göremiyorsunuz bu sopa sayesinde bir adım önünüzü görebilirsiniz ...

Suda gizlenme ihtiyacı duyuyorsanız eğer Etraftaki en çok bulunan bitki türünü kamuflaj için kullanın ... etrafta en çok olan dikkat çekmez