Seçim sonuçları ve Mehmet Çakıcı’nın Çözüm politikası!!

Salih Mehmet Ersoy

Onursal Üye
GÜNEŞ DOĞARKEN
Salih Mehmet Ersoy

Seçim sonuçları ve Mehmet Çakıcı’nın Çözüm politikası!!

24 Nisan 2004 Referandum sonuçları uzun müddet bazı çevrelerin ağzında adeta sakız gibi çiğnendi, sonuçlarından nemalanma hevesine kapılanlar oldu.

Neymiş, halkımız bağımsız devletinden vazgeçmiş miş!

Peki içimizden bazıları böyle bir yargıya varırsa, referandum sonuçlarını kendi çıkarları için kullanmaya hazır dış çevrelerin bunu tepe tepe kullanmalarından daha doğal ne olabilirdi ki? Ancak bu düşüncede olanlar ve referandum sonuçlarından nemalanma gayreti içinde olanların unuttuğu birşey vardı. Kıbrıs Türk halkının gerçek iradesi sandığa yansımadıktan sonra, çıkan sonucun hiçbir değerinin olmadığıydı.

Nitekim 19 Nisan Seçim sonuçları, halkımızın bağımsız devletinden vazgeçtiği yorumunu yapanların başına balyoz gibi indikten sonra, hanyanın ve konyanın nerede olduğunu sanırım anlamışlardır.

19 Nisan seçim öncesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne sahip çıkan partilerin başında herkesin de tanık olduğu gibi UBP, DP, gelmekteydi. “Birleşik Federal Kıbrıs Cumhuriyeti”nden yana politika yürütenlerden CTP’nin iktidardan gitmesine, Yasemin Hareketi’nin ise sandıktan çıkmamasına neden olmuştu.Bu arada yeni kurulan ve kuruluşunda fırtınalar kopan ÖRP’ün KKTC’yi gözden çıkaran politika yürütmüş olsa, acaba ÖRP Partisinin sandıktan iki milletvekili çıkarması mümkün olur muydu? HİS Partisi’nin ise sandıktan çıkamamasının nedeni, belli ki parti kuruluşunu hala tamamlamamış ve beklendiği kadar halkımıza kendini tanıtamamış olmasıdır.

Toplumcu Demokrasi Partisi’nin ise beklendiği kadar milletvekili çıkarmamasının tek nedeni, bu partinin başında bulunan Sn. Mehmet Çakıcı’nın seçim meydanlarında kullandığı üsluptur. Hiçbir parti başkanı, ülkesi, neresi olursa olsun, devletinin bağımsızlığını gözden çıkararak siyaset yapması ve başarılı olması mümkün değildir. TDP’nin iki milletvekili çıkarması bile, hayra alamet değildir.

Bu gün hala, seçim sonuçlarından ders almayan, acaba nerede yanlış yaptık diye kendi kendine özeleştiri yapmayan Sn. Çakıcı’nın “çözümden, federal sistemden” dem vurması, ve devletimizin tanınması ve sonsuza kadar varlığını sürdürmesi için nelerin yapılması hususunda görüş ortaya koymaması, AB ve diğer dış güçlerin sözlerinde durmaması ve bu nedenle güvenirliklerini kaybettikleri halde halkımızın bu reaksiyonunu fark etmeyen ve hala daha içi acılı olduğunu bildiği yemeği halkımızın önüne koymak için iki ellerini oğuşturur olması, hayra alamet değil de nedir?

Yani halkımızın kesin iradesi ortaya çıktıktan sonra Sn. Çakıcı hala daha “Birlişik Kıbrıs’tan” söz ederse, politikasında hata yaptığını bizim söylememiz mi gerekir? Yoksa bir inat, bir murat diyerek, okunmayacak duaya “AMİN” dememizi mi beklemektedir? Pes doğrusu!

Halkın iradesine saygıda kusur edenler, ya politikalarını tekrar gözden geçirmek zorundalar, ya da görevlerinden istifa etme erdemini göstermelidirler.

İkisinin bir arada yürümesi mümkün değildir.

Bilmem anlatabildim mi?

Ali Bingöl

New member
Cevap: Seçim sonuçları ve Mehmet Çakıcı’nın Çözüm politikası!!

Doğrular için fazla söylenecek söz bulamıyorum, Teşekkür ederim paylaşım için.

Bülent Baysal

Dost Üyeler
Cevap: Seçim sonuçları ve Mehmet Çakıcı’nın Çözüm politikası!!

Siz çok güzel anlattınız Muhterem Ersoy ama peksayın Mehmet Çakıcı acaba anlayabildi mi ? Yoksa işine mi gelmedi ?