Salatalar...

BURLAHATUN

Yasaklı Üye
Bahçe SALATASI (2 Kişilik)

ymk_79.jpg
Malzemeler

3 Domates
1 Demet Roka
1 Kırmızıbiber
1 Turp
1 Çorba Kaşığı İnce Kıyılmış Maydanoz
KREMA SOSU MALZEMESİ
150 gr Taze Krema
2 Çorba Kaşığı Limon Suyu
1 Çay Kaşığı Bal
Bir Tutam Kırmızıbiber

Yemeğin Tarifi
Domatesleri yıkayıp dilimleyin. Kırmızıbiberi ikiye kesip çekirdekli kısmını ayırın ve ince doğrayın. Turbu dilimleyin. Yıkanmış roka yapraklarını kıyıp salata tabağına döşeyin.
Üzerine doğranmış domates, biber ve turbu ilave edin.Taze krema, bal, limon suyu ve bir tutam kırmızıbiberi blenderde çekin. Hazırladığınız salata sosunu salatanın üzerine gezdirerek dökün. Servis yapın. yapın.

Bahçıvan Salatası
ymk_80.jpg
Malzemeler
1 adet göbek salata
2 yaprak roka
1 adet salatalık
2 yaprak aldilya(bir tür kıvırcık salata),
1 adet havuç
1 adet domates
2 dal maydanoz
4 adet mantar
Bir avuç soya filizi
Bir avuç rendelenmiş keçi peyniri
2 adet zeytin
Sosu için:
1 su bardağı yoğurt
2 çorba kaşığı taze krema
Tuz ve karabiber

Yemeğin Tarifi
Göbek salatayı, aldilya yapraklarını ve rokaları iyice yıkayarak ince ince doğrayın. Salatanın üzerini süslemek için bir iki dilim ayırdıktan sonra havuçları rendeleyin. Hepsini karıştırdıktan sonra geniş bir tabağa koyun.
Domates ve salatalıklar doğrayın. Mantarları dilimleyin. Salatanın üzerini süsleyin. Soya filizlerini serpin. Yoğurt, krema, tuz ve karabiberi karıştırarak sos hazırlayın Salatanın üzerine bu sosu dökün. En üste keçi peynirini serpin.
Maydanozları, ayırdığınız havuç dilimlerini ve zeytini salatanızın üzerine yerleştirin. Servis yapın.

Bezelyeli Pirinç Salatası (8 Kişilik)

ymk_137.jpg
Malzemeler

2 Çorba Kaşığı Margarin
250 gr Pirinç
50 gr Tel Şehriye
3 Arpacık Soğan
2 Sap Pırasa
3 Havuç
500 gr Haşlanmış Kuru Fasulye
500 gr Bezeİye (konserve)
2 Süs Biberi
1 Limon
6 Çorba Kaşığı Sirke
Tuz, Karabiber 6 Çorba Kaşığı Sıvıyağ

Yemeğin Tarifi
Bir tencerede margarini eritip tel şehriyeyi kavurun. Pirinci ilave edip kısa bir süre daha kavurmayı sürdürün. 4 çay bardağı su ve bir tutam tuz ilave edip pişirin.
Soğanları soyup küçük küpler halinde doğrayın. Pırasayı yıkayıp ayıkladıktan sonra ince halkalar halinde doğrayın. Havucu ayıklayıp yıkadıktan sonra minik küpler halinde doğrayın ve tuzlu suda 2 dakika kadar haşlayın.
Kuru fasulye ve bezelyenin suyunu süzün. Büyük bir servis kasesinde bütün malzemeleri karıştırın.
Sos için süs biberlerini ikiye bölüp çekirdeklerini ayıklayın ve ince ince kıyın. Limonu sıkın. Bir kasede limon suyu, sirke, tuz ve karabiberi karıştırın. Sıvıyağ ilave edip çırpın. Biberi ekleyin. Sosu salatanın üzerine döküp 1 saat bekletin.
Bezelyeli pirinç salatasını servis yapmadan önce tekrar tuz ve karabiberle tatlandırın. Dilerseniz kasenin kenarlarını portakal dilimleri ile süsleyin. Bezelyeli pirinç salatasını özellikle et yemeklerin yanında ikram edebilirsiniz.yapın.

BOSTON SALATA (2 Kişilik)

ymk_153.jpg
Malzemeler

1/2 Göbek Salata
1/2 Enginar1 Çay Kaşığı Mısır
1 Çay Kaşığı Küp Doğranmış Kaşar Peyniri
1 Çay Kaşığı Küp Doğranmış Kuşkonmaz
Sos Malzemesi
1 Çay Bardagı Mayonez
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Sirke, Tuz

Yemeğin Tarifi
Göbek salatayı doğrayın. Üzerine enginarları küp keserek mısır ve kuşkonmaz ile beraber ekleyin. Kaşarı serpin.
Sos malzemelerini blenderda karıştırın salatanın üzerine dökün ve servis yapın.

(4 Kişilik) ETLİ MARUL SALATASI

ymk_381.jpg
Malzemeler
350 gr Hindi Filetosu
1-2 Tatlı Kaşığı Bal
1 Çorba Kaşığı Soya Sosu
1-2 Çorba Kaşığı Limon Suyu
1 Küçük Atom Marul
1 Çorba Kaşığı Soyulmuş Ayçekirdeği
250 gr Kiraz Domates
1 Salatalık
1 Küçük Kutu Mısır (Hazır ürün, konserve)
1 Demet Taze Soğan
1 Çorba Kaşığı Sirke
2 Çorba Kaşığı Sıvıyağ
1 Çorba Kaşığı Margarin
Tuz, Karabiber

Yemeğin Tarifi
Eti ayıklayıp ince şeritler halinde doğrayın. Bir kasede bal, soya sosu, limon suyu, tuz ve karabiberi karıştırıp bir marinat hazırlayın. Marinatı etin üzerine döküp karıştırın. Etin üzerini örterek buzdolabında 20 dakika kadar bekletin.
Bu arada çekirdekleri yağsız bir tavada kavurun. Marul, domates ve salatayı iyice yıkayıp suyunu süzün. Marulu iri dograyın. Domatesleri ikiye bölün. Salatalıgı ince dilimler halinde doğrayın. Mısıru süzün. Taze soğanı yıkayıp ayıkladıktan sonra ince ince doğrayın.
Sirke, tuz, karabiber ve sıvıyağı karıştırıp bir sos hazırlayın.
Margarini bir tavada eritin. Eti tavada 3 dakika kavurun. Kısa bir süre soğumasını bekleyin.
Büyük bir servis kasesinde marul, domates salatalık ve mısırı salata sosu ile karıştırın. Taze soğan ve çekirdekleri ekleyin. Eti salatanın üzerine yerleştirip servis yapın
ÖNERİ: Eti pişirmeden önce marinattan çıkarıp susama bularsanız çok daha farklı bir tat elde edebilirsiniz.

(2 Kişilik) KARIŞIK SALATA

ymk_608.jpg
Malzemeler
1 Çay Kaşığı Mısır
1/2 Göbek Salata
1 Dilim Kare Doğranmış Ananas
1/2 Çorba Kaşığı Küp Kesilmiş Dana Jambon
1/2 Çorba Kaşığı Küp Kesilmiş Tavuk Jambon
1 Çorba Kaşığı RendelenmişKırmızı Lahana
1/2 Domates
2 Dilim Salatalık
2 Dilim Havuç
3 Yaprak Roka
Sos Malzemesi
1 Havuç
1 Soğan
1 Çay Kaşığı Tane Karabiber
1 Çay Bardağı Mayonez
1 Çay Kaşığı Toz Karabiber
3 Defne Yaprağı
2 Çorba Kaşığı Turşu Suyu
2 Yaprak Jelatin
1/2 Çorba Kaşığı Sirke
5 Su Bardağı Su
1 Çay Kaşığı Tuz, Nane

Yemeğin Tarifi
Sosun hazırlanışı: Bir tencereye 5 su bardağı suyu alın. Tuz, nane ve karabiber atın. Dörde bölünmüş soğan ve havucu da ilave edip kaynatın. Kaynayan karışımın içine jelatin ve defne yaprağını ekleyin. Jelatin eriyene kadar kaynatın. Karışımın suyunu süzün ve sertleşene kadar soğumaya bırakın.
Soğuttuğunuz karışımın içersine mayonez, tane karabiber, sirke ve turşu suyunu ekleyin. Hepsini blenderda karıştırarak sosunuzu hazırlayın.
Salatanın hazırlanışı:
Geniş bir salata kabının içersine göbek salatayı doğrayıp ananas, dana jambon, tavuk jambon ve mısır ilave edin. Üzerini lahana, domates, havuç, salatalık, roka ile süsleyin.
Hazırlamış olduğunuz salatanın üzerine arzu ettiğiniz miktarda sos ilave ederek servis yapın.

ÇAĞATAY

Dost Üyeler
"ADRİYATİK'DEN ÇİN SEDDİNE SAVAŞ NEREDE İSE ORADAY
Sayın BURLAHATUN; güzel bir konu hatta harika, salatayı ve çeşitlerini çok severim, genelde her zaman salata da yiyorum denile bilir. Görüntüler de mükemmel, iştah açıcı. Belli ki epey emek sarf etmişsiniz konuyu taşırken, sağ olunuz.

Hatta salataların isimleri bile ilgi çekici; bahçe, bahçevan, bezelyeli pirinç, etli marul, boston (ben ilk önce bunu BASTON olarak okumuşum şaşırdım, sonra dikkat edince BOSTON olduğunu gördüm)

Yalnız verilen bu malzemelere ben biraz uzak kalmışım galiba; ardilya, soya filizi, rende keçi peyniri, kuşkonmaz, atom marul, soya sosu, hindi filetosu, dana jambon gibi...

Yapmayı çok isterdim bunlardan bir tanesini ama epey uğraştırırdı diye düşündüm, şöyle ki; malzemeleri tek bir yerde bulacağımı zannetmiyorum bir kaç yer gezerdim. Gerçi malzemelerin hepsi bu mevsimde bulunacak türden. Bir salataya değer mi bu kadar uğraş dedim kendi kendime. Elbette değerdi, ama tek başına yenmez bu güzel salatalar diye geçti içimden. Şöyle ağır davetliler olsa dedim. Sonra o ağır davetlilere bu salataların yanında bir şeylerin de ikram edileceği geldi aklıma iştahım kaçıverdi o an... Resimlere bakınmakla yetindim.

İnşallah Yaradan bir 3-5 sene daha ömür verirse yapmaya çalışacağım, bunlardan bir tanesini yapıp yemeden gidersem yazık olacak. Her ne kadar şimdilik hevesimiz kursağımızda kalsa da ileride mutlaka yaparım.

Sağ olunuz Sayın BURLAHATUN tekrardan emeğinize sağlık... Gerçekten muhteşem görüntüleri var.

BURLAHATUN

Yasaklı Üye
İlahi ÇAĞATAY... Bir salata tarifi için bu kadar emek verip yorum yazdın...:)Sen bulabildiğin malzemeyle yap salatalarını:) Yazılarıma ve eklemelerime gösterdiğin alakaya teşekkür ediyorum.:)