Pide Yapalım

BURLAHATUN

Yasaklı Üye
1107-ramazan-pidesi.jpg

Şimdi pideyi ne kadar özlediğimi hatırladım. Bir zamanlar benim için Ramazan pide ve pidenin arasına konulan salata ile özdeşleşmişti.
Tarifi internetten buldum ama tecrübelerime dayanarak bir miktar değiştirdim.
Malzemeler:
1 kg un
1 paket kuru maya (7.5g/1.4ounce)
1 kahve fincanı (yaklaşık 1/4 c.) ılık su
50g tereyağı
1 kahve fincanı sıvı yağ
1 çorba kaşığı yoğurt
1.5 su bardağı su
tuz
şeker
yeterince çörekotu, susam ya da haşhaş tohumu

Mayayı ılık suda eritip 5-10 dakika kabarmasını bekleyin. Bu sırada tereyağını eritip ılıtın.
Unu, mayayı, tereyağını, sıvıyağı, şekeri ve tuzu karıştırın. Suyu azar azar ilave edip yumuşak bir hamur elde edin.
Hamuru iki eşit parçaya ayırın ve bezeleyin. Bezelerin üzerine bıçak ile derin bir (+) işareti yapın. Nemli bir bez ya da plastik film ile örtüp yarım saat dinlendirin.
Hamurları un serpilmiş bir yüzeyde merdane ile inceltin. Bir yemek kaşığının sapı ile baklava biçiminde çizin. Yoğurdu çırpıp fırça ile hamurun tüm yüzeyine sürün. Hamurun üzerine çörekotu ya da susamı serpip pişireceğiniz yüzeye (tepsiye ya da fırın taşına) alın.
Hamurun üzerini nemli bir bezle örtüp bir saat kadar dinlendirin.
Önceden 160C/320F dereceye ısıttığınız fırında üstü kızarıncaya kadar pişirin.
Afiyet olsun.
Not: Pişirme sırasında fırına bir kap içerisinde su koyarsanız pideniz daha yumuşak olur.
alıntı

Kartal Gözü

Dost Üyeler
maya icin,

ne icin kullanilacaksa kullanilsin, kuru maya su ile birlikte bir miktar ilik sut ve cok az seker ile eritilirse daha verimli oluyor.

pide tarifine tesekkur ederim.

Son düzenleme:

BURLAHATUN

Yasaklı Üye
ne icin kullanilacaksa kullanilsin, kuru maya su ile birlikte bir miktar ilik sut ve cok az seker ile eritilirse daha verimli oluyor.

pide tarifine tesekkur ederim.

Rica ederim önemli değil...Galiba mutfakla aranız iyi Kartalgözü...İşin ehli gibi yorum yapmanız dikkatimi çekti...:DKolay gelsin...Varsa değişik tarifleriniz görmek siteriz.:)

Kartal Gözü

Dost Üyeler
mutfaga 40 yasindan sonra giren, midesine ve damak zevkine duskun birisiyim sadece.

evet degisik tariflerim var ve zaman icin de siteye eklemeyi dusunuyorum.

ilginize tesekkur ederim.