"Paralel Devlet"e ilk tutuklama

Yunus Gök (Embesil)

Yasaklı Üye
Adana'da yasa dışı dinleme iddialarıyla ilgili; müdür ve müdür yardımcısının da aralarında bulunduğu 6 kişi tutuklama istemiyle sevk edildiği mahkemece tutuklandı.
Adana Cumhuriyet Savcılığı tarafından ifadeleri alındıktan sonra nöbetçi mahkemeye sevk edilen Kemal Serhatlı Polis Meslek Yüksek Okulu'na Öğretmen Müdür Yardımcısı olan eski Emniyet Müdürü Yardımcısı İsmail Bilgin, Evrak Arşiv Şube Müdürü Ertuğrul Yetkin, 100'üncü Yıl Polis Merkez Amirliği'nde Grup Amiri Komiser Fevzi Mert ile İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memurları Hasan Serçe, Ahmet Şenal ile söz konusu şubede görev yaparken emekli olan Abdullah Karaca tutuklandı.
Polis memurlarından Ramazan Kasap ile Mehtap Avcu ise ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.
İSMAİL BİLGİN: KANUNSUZ HİÇ BİR EVRAK İMZALAMADIM
Cumhuriyet Savcısı tarafından ifadesi alınan Emniyet Müdürü Eski Yardımcısı İsmail Bilgin, kanunsuz olarak hiç bir evraka imza atmadığını söyledi. Bazı hakim ve savcıların dinlendiği yönündeki iddialara da yanıt veren İsmail Bilgin'in ifadesinde, "Dinlendiği iddia edilen numaraların hakim veya savcıya ait olup olmadığını bilmiyorum. Benim numara ve isimleri tek tek kontrol etmem mümkün değildir. Ben yasa dışı kastı ile hareket etmiş değilim. Yasanın bana verdiği görevi yine yasal mahkeme kararlarına dayanarak yerine getirmeye çalıştım. Hakim ve savcıların dinlendiğini hatırlamıyorum" dediği öğrenildi.
HAKİM VE SAVCIYA ÖNLEME DİNLEME YAPILMIŞ
Avukatı İsa Ayanoğlu da suçlamanın usulsüz dinleme iddialarına ilişkin olduğunu belirterek, soruşturma içeriği ile ilgili şu bilgiyi verdi: "Adana 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Süleyman Köse ve soruşturma savcısı Şükrü Uçkan savcılığa suç duyurusunda bulunarak dinlendiklerini iddia etmiş. Bununla ilgili yapılan calışmada 2 kişiye ait cep telefonu IMEI numaralarının karşısına başkalarının adları yazılarak 6'ncı Ağır Ceza'dan önlemle dinleme kararı alındığı ortaya çıkmıştır. Müvekkillerim ve polisler hakim ve savcıyı dinlemediklerini yapılan önleme dinlemeleri tutanaklarının ise imha edildiğini söylediler. Ortada bir suç örgütü yok. Polisler suçlamaları kabul etmiyor"
Odatv.com

http://www.odatv.com/n.php?n=6-polise-tutuklama-talebi-0904141200