Muhsin Yazıcıoğlu Helikopter Kazası

DOĞUKAN

New member
Cevap: Yazıcıoğlu'ndan SON DAKİKA

1199190101deprem(22).jpg
Yazıcıoğlu'nun cesedi bulundu

blank.gif
Sivil savunma ekipleri, BBP lideri Yazıcıoğlu da dahil 6 kişinin cesedine ulaşıldığını bildirdi.

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu hayatını kaybetti. Sivil Savunma ekipleri BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da içinde bulunduğu düşen helikopterin enkazına ulaşıldığını ve 6 kişinin cesedinin bulunduğunmu açıkladı.

Yazıcıoğlu'nun ölüm haberi BBP'ye ulaştı.

-SEYYAR BAZ İSTASYONLARI İLE NEDEN SİNYALLERE ULAŞILAMADI..?
-KAPALI TELEFONLARIMIZI BİLE DİNLEYEBİLEN DEVLET, AÇIK CEP TELEFONLARININ SİNYALLERİNE NASIL ULAŞILAMADI..?
-PPK NIN KOORDİNATLARINI VEREN ABD DEN NEDEN YARDIM İSTENMEDİ..?

BU SORU İŞARETLERİ IŞIĞINDA, BEN BU KAZANIN NORMAL BİR KAZA OLDUĞUNA İNANMIYORUM..!

SAYIN MUHSİN YAZICIOĞLU'NA CENAB-I ALLAH'DAN RAHMET, BAŞTA AİLESİ OLMAK ÜZERE BBP CAMİASINA VE TÜRK MİLLETİNE BAŞSAĞLIĞI VE SABIR DİLİYORUM.

20Temmuz

Alpagut Han

Kar gülü

( Muhsin Yazıcıoğlu )

Üç gündür dağlarda ağıt yakıldı
Ya Allah diyerek doğrul yerinden
Kim diyor ki Güneş dağa çakıldı
......Hiç gönül geçer mi gönül erinden
......Ya Allah diyerek doğrul yerinden

Karda çiçek açtı derlerse doğru
Kadere Amenna gelirse çağrı
Gör nasıl yanıyor Milletin bağrı
....Sen ki Ülkün için geçtin ser’inden

Üşüyorum Reis dondu sol yanım
Damarlar çatladı akıyor kanım
Sen ki özge cansın can içre canım
......El alıp sıyrıldın madde kirinden

Ümitler târumar özler perişan
Bir haber bekleyen gözler perişan
Dağlarda saklayan güzler perişan
......Cihan aydınlansın İman zer’inden

Dağlarda öksüzce açan kar gülü
Kur’an davasının şeyda Bülbülü
Kaldır at üstünden sütbeyaz tülü
......Bir kutlu haber ver bize dirinden

Hey Makberi yandı yıkıldı sine
Acıdan kıvranıp kitlendi çene
Davran bre Reis kalkmayı dene
......Sesler duyuyorum karda derinden

Makberi - Ahmet Akkoyun 27/03/2009​

Göktuğ

Halkla İlişkiler

İki helikopter Kızılöz köyüne hareket etti. Düşen BBP helikopterinin enkazının bulunmasının ardından kurtarma çalışmaları yeniden başladı.

28.03.2009 10:58

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin enkazının bulunmasının ardından, kurtarma çalışmaları yeniden başladı. Helikopterlerin kazada hayatını kaybedenleri alıp Kahramanmaraş'a ulaştıracağı belirtildi.

Dün donma tehlikesi geçirdikleri için evlerine dönen Döngel köyündeki vatandaşlar da, sabah saatlerinde jandarma ekipleri ile Kızılöz köyüne hareket etti. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal ve Kahramanmaraş Valisi Niyazi Tanılır ile öteki yetkililer, Kızılöz köyündeki çalışmaları koordine etti. Bu köye basın aracı ile sivil araç alınmaması yönünde talimat verildiği öğrenildi. Kriz merkezinden şu ana kadar herhangi bir bilgi verilmezken, köylülerden de çelişkili açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Bazı köylüler, kendilerine olay hakkında konuşma yasağı getirildiğini savunurken, bazı köylüler dün Şahinkaya mevkiindeki 7 mağaradan 3'üne baktıklarını ve enkaz bölgesinde kazada ölmüş 4 kişiyi gördüklerini ifade etti.

Arama çalışmalarına katıldığını anlatan bir köylü de, düşen helikopterdeki 6 kişinin cansız bedenleriyle karşılaştığını dile getirdi. Öte yandan, bölgede yağan kar etkisini iyice artırdı. Sivil Savunma'ya bağlı arama kurtarma ekipleri çalışmalarını güç şartlar altında yerine getirmeye çalışıyor.

Ulaştırma Bakanlığı, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da içinde bulunduğu helikopter kazasıyla ilgili araştırma yapmak üzere 3 kaza kırım uzmanını bölgeye gönderdi.

Ulaştırma Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Bakanlığa bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce oluşturulan 3 kişilik kaza kırım uzmanı, helikopter kazasının ardından Adana üzerinden Kahramanmaraş'a gönderildi. Şu anda Kahramanmaraş'ta bulunan ekibin, kaza bölgesine ulaşmasının ardından çalışmalarına başlayacağı öğrenildi.

Kaza kırım uzmanları, olay yerindeki araştırmalarından sonra helikopterin düşüş nedenine ilişkin tespitlerde bulunacak. Uzmanlar, elde edilecek bulguları, rapora dönüştürdükten sonra Ulaştırma Bakanlığına sunacak.

AJANSLAR

Göktuğ

Halkla İlişkiler

Cemil Çiçek'ten açıklama"4 cesede ulaşıldı. 2 kişi aranıyor. Bulunanlar arasında Yazıcıoğlu yok"

28.03.2009 11:33

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek düşen BBP helikopteri ile ilgili konuştu. Çiçek: "4 cesede ulaşıldı, 2 kişi aranıyor. Bulunanlar arasında Muhsin Yazıcıoğlu yok. Savcılık olay yerinde incelemeyi südürüyor. İlk tespite göre helikopter gövdeden çarptı" dedi.

Göktuğ

Halkla İlişkiler

BBP'DEN AÇIKLAMAMUHSİN YAZICIOĞLU HAYATINI KAYBETTİ

BBP Genel Sekreteri Yalçın Topçu açıklama yaptı:

14:15

"T.C vatandaşları, miliiyetçiler, ülkücüler, Alperenler Genel Başkanımız Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşları rahmeti rahmana kavuşmuştur."
Topçu helikopterde bulunan Muhsin Yazıcıoğlu, Erhan Üstündağ, Yüksel Yancı, Murat Çetinkaya, İsmail Güneş ve Kaya İstektepe'nin hayatını kaybettiklerini açıkladı.

RUHLARI ŞAD MEKANLARI CENNET OLSUN.

ARIKBUKA

Halkla İlişkiler

Ruhunuz şad, mekanınız cennet olsun.

SALUR

Dost Üyeler

Allah rahmet eylesin..
Mekanı cennet olsun...

DOĞUKAN

New member

7647844.gif

BBP Genel Sekreteri Yalçın Topçu, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekilerin hayatını kaybettiğini açıkladı. Yazıcıoğlu'nun cenazesi Kızılöz Köyü'ne getirildi.

Topçu, parti genel merkezinde yaptığı açıklamada, helikopter kazasında, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Erhan Üstündağ, Yüksel Yancı, Murat Çetinkaya, İsmail Güneş ve Kaya İstektepe'nin hayatını kaybettiklerini duyurdu.

Topçu, "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, miliiyetçiler, ülkücüler, Alperenler Genel Başkanımız Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşları rahmeti rahmana kavuşmuştur" dedi.

Ancak saat 17.00 civarında İçişleri Bakanı Beşir Atalay tarafından yapılan açıklamada 5 kişinin cenazesinin bulunduğu, kayıp bir kişinin arandığı, aranan kişinin ise İHA muhabiri İsmail Güneş olduğu belirtildi.

Büyük Birlik Partisi'nden yapılan açıklamada Muhsin Yazıcıoğlu’nun cenazesinin Salı günü toprağa verileceği belirtildi.

CENAZE PROGRAMI

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Sayın Muhsin Yazıcıoğlu’nun cenaze programı:

Tarih: 31 MART 2009-SALI

Gazi Üniversitesi Hastanesi’nden cenazenin alınması

TBMM’ de tören

13:05 Öğle Namazı (Kocatepe Camii)

Cenaze Namazı

Parti Genel Merkezi’nde dua

Ankara’da defin (Defin yeri bilahare duyurulacaktır)​

'BAŞINIZ SAĞOLSUN'
Göksun'daki kriz merkezine 6 kişinin de cesedine ulaşıldığı bilgisi verildi. Bilgi ilçede bekleyen Büyük Birlik Partililer'e "başınız sağolsun" denilerek iletildi.
Yazıcıoğlu'nun cesedini enkaz bölgesine götürülen kardeşi Yusuf Yazıcıoğlu'nun teşhis ettiği bildirildi.

CENAZELERE MARAŞ'TA OTOPSİ YAPILACAK

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıoğlu ve beraberindekilerin cenazeleri Kahramanmaraş Devlet Hastanesine getirildi.

Kahramaraş 5. Mekanize Zırhlı Tugay Komutan Yardımcılığı Kışlası'ndan ambulanslara konulan cenazeler, Devlet Hastenesi Morguna konuldu.

Bu sırada, Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcısı Fevzi Büyüktümtürk, MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Akif Paksoy, MHP İl Başkanı Nurettin Demircioğlu, CHP İl Başkanı Galip Timüçin de hastaneye geldi.

Ambulansların devlet hastanesi morguna gelişi sırasında kol kola giren Alperen Ocakları'na bağlı gençler, polis barikatını geçmek istedi. Yaşanan kısa süreli kargaşanın ardından ikna edilen gençlerin kaldırımda durmaları sağlandı. Tekbir getirerek, Kur'an-ı Kerim okuyan gençler, sık sık genel başkanlarını görmek istediklerini dile getiriyor. Polisin, herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için Alperen Ocakları'na bağlı gençleri çembere aldığı görüldü.

Hastane çevresinde geniş güvenlik önlemi alan Kahramanmaraş Özel Harekat Şube Müdürlüğüne bağlı polisler, morga giriş çıkışlara izin vermiyor.

http://www.hurriyet.com.tr/_np/7844/7647844.gif

Haberci

New member
Yazıcıoğlu'nun cenazesi Ankara'ya gönderildi

Kahramanmaraş'ta düşen helikopterde hayatını kaybeden Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile 4 kişinin cenazesi uçakla Ankara ve İstanbul'a gönderildi. İhlas Haber Ajansı Muhabiri İsmail Güneş'i arama çalışmaları ise sürüyor.

Devami...

BURLAHATUN

Yasaklı Üye

n44231859167_1437172_5655097.jpg

Bir yürek yangını daha yaşadık...12 EYLÜL öncesinin efsane başkanı,bir başka efsane Abdullah Çatlı'yla, sevgili arkadaşıyla buluştu artık...Sevgili Başkanım seni de kaybettik...İkiniz de çok sevdiğiniz BAŞBUĞ'un yanındasınız artık...Bu yalan dünyadan artık çok uzaklarda sosuz yolculuktasınız...Ne çok çileler çekmiştin bu ÜLKÜ davası uğruna...ALLAH rahmet eylesin ve cennetinin en güzel yerlerini sana nasip etsin.İnanmak çok zor gittiğine...Sana ÜLKÜ OCAKLARI GENEL BAŞKANINA selam duruyor tüm ÜLKÜCÜLER...RUHUN ŞAD OLSUN SEVGİLİ BAŞKANIM.

BURLAHATUN

Yasaklı Üye

n44231859167_1437172_5655097.jpg

Muhsin YazıcıoğluBalçiçek Pamir yazdı

27.03.2009 18:57
yaziciogluk.jpg
İLK karşılaşmamız biraz gergin geçmişti. Biraz gençlik, biraz önyargı,yetiştiğim "katı sol görüşü aile", ne derseniz deyin. Muhsin Yazıcıoğlu ile o ilk yemekte hiç anlaşamamıştık. Gecenin sonuna doğru kalabalık dağılırken, ilginç ve hoşsohbet bir adam olduğunu kendi kendime bile itiraf etmeye çekinmiştim. "Beni anlamaya çalışmıyorsunuz" demişti ayrılırken, "Ben bir kuşağı temsil ediyorum, bir dönemin mağduru, bir dönemin mazlumuyum."
"Ya susturacağız, ya kan kusturacağız". Bu slogan sizin değil miydi peki?
"Hep aynı tavır" diyerek başını salladı. "Türk aydınları nedense bizim geçmişle hesaplaşmamıza, zamanı gelince bundan pişmanım dememize bile izin vermiyorlar. Ama o gün de gelecek."
11 yıl oldu "Merhaba" deyip elini sıkalı. O gün bugündür sıkça görüştüğüm liderler arasında yer aldı. Kötü gün dostuydu. Babamı kaybettim, yanımdaydı, işten atıldım, karşımda yaşadığı nice trajikomik olayları anlatan bir Yazıcıoğlu vardı. İkizlerim oldu, yine telefonun diğer uçundaydı. "Hanım da yanımda, seni kutluyoruz. Şimdi aile oldunuz. Ne güzel." diyordu, "Bak bir de senin ikizler için şiiryazdım.
Şaka gibi geliyor değil mi?
BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu telefonda bebeklerim için yazdığı şiiri okuyordu ve ben, lohusa Balçiçek, hattın diğer ucunda ağlıyordum. O şiiri bir türlü alamadım. "Bir ara yazar veririm" dedi, yine olmadı.
Geçirdiği her kazadan sonra aynı cümleyi sarf ediyordu.
"Alın yazısı bu. Bir yazılırsa, ne olursa olsun, engel olamazsın!"
Kendisi için korkmuyordu ama eşinin geçirdiği kaza moralini bozmuştu. Her ne kadar Gülefer Hanım''ı
"Kaza bu canım, herkesin başına gelebilir" diye ikna etmeye çalışsa da, 8 gün sonra bu sefer kendisi başka bir kaza geçirince ailesini inandırmakta bu sefer zorlanmıştı. Birkaç kez, "Bildiğiniz bir şey varsa bu olaylar hakkında, açıklayın, haber yapalım" önerimi geri çevirdi. "Kaza bunlar, başka bir şey değil!"
Dün helikopterinin düştüğünü ve hâlâ haber alınamadığını duyunca olduğum yere çöktüm. Hani bazen kelimeler yetersiz kalır ya... Öyle bir üzüntü kaplar içinizi.
Çok değil 10 gün önce bir kahvaltıda beraberdik. Tansu Çiller''in bir gafını kahkahalarla anlatıyordu. Bir gün Çiller Yazıcıoğlu''na gelip demiş ki "Muhsin Bey sen hapis yatmışsın, çok ilginç, kimbilir neler yaşamışsındır".
Çok değil, üç gün önce ise telefonun diğer uçundaydı. Yerel seçimleri ne kadar önemsediğini, canla başla çalıştığını, mitingleri anlatıyordu, tabii bir de devletin kendilerine destek olmadığını, her şeyi kendi imkanlarıyla yaptığını.
Aslında biliyorum yaşanan zorlukları. Sadece BBP için değil bütün partiler için seçim döneminin nasıl sancılı geçtiğini, koruma teröründen kaynaklanan otomobil kazalarını, otobüsün üzerinde hayatını kaybeden gazetecileri, kötü hava koşullarına rağmen yapılan anlamsız cengaverlikleri biliyorum, yaşadım. Ama anlayamıyorum. Bir parti liderini taşıyan helikopterin enkazına nasıl ulaşılamaz? "Nasıl, nasıl, nasıl?"
Bu yazıyı yazarken, gözüm ekranda. Habertürk''te "Kazanın üzerinden 23 saat geçti kazazedelerden umut kesiliyor" diye altyazı geçiyor.
Bütün yazıda Muhsin Yazıcıoğlu''nu anlatırken dili geçmiş kullanmama rağmen, bu yazı umut olsun diyorum. Ona ve beraberindekilere.
Allah ailelerine sabır versin.
İyi düşünmeye çalışıyorum ama yardım çağrısı yapan meslektaşım, İsmail Güneş''in sözleri kulağımdan gitmiyor.
"Burası çok soğuk."

BURLAHATUN

Yasaklı Üye

Sen üşüdün, bizim de içimiz dondu
OLMADI MUHSİN BAŞKAN OLMADI ÖLÜM SANA YAKIŞMADI :''(
UMUDUN BİTTİĞİ YERDEYİZ )''

Bir coşku var içimde bu gün kıpır kıpır
Uzak çok uzak bir yerleri özlüyorum
Gözlerim parke parke taş duvarlarda
Açılıyor hayal pencerelerim
Hafif bir rüzgar gibi süzülüyorum
Kekik kokulu koyaklardan aşarak
Güvercinler ülkesinde dolaşıyor
Bir çeşme başı arıyorum
Yarpuzlar arasında kendimi bırakıp
Mis gibi nane kokuları arasında
Ruhumu dinlemek istiyorum
Zikre dalmış her şey
Güne gülümserken papatyalar
Dualar gibi yükselir ümitlerim
Güneşle kol kola kırlarda koşarak
Siz peygamber çiçekleri toplarken
Ben çeşme başında uzanmak istiyorum
Huzur dolu içimde
Ben sonsuzluğu düşünüyorum
Ey sonsuzluğun sahibi, sana ulaşmak istiyorum
Durun kapanmayın pencerelerim
Güneşimi kapatmayın
Beton çok soğuk, üşüyorum..

Muhsin YAZICIOĞLU
958820090327054531728.jpg

TÜRK MİLLETİNİN BAŞI SAĞOLSUN ALLAH AİLELERİNE SABIRLAR İHSAN EYLESİN

BURLAHATUN

Yasaklı Üye

Kahramanlar, yiğit yürekliler tek tek yok ediliyor...Ya kazalara kurban gidiyorlar ya da içeri alınıyorlar...Yaktın bizi BAŞKANIM...Yüreğimiz kan ağlıyor.:(

BURLAHATUN

Yasaklı Üye
Cevap: Yazıcıoğlu'nun cenazesi Ankara'ya gönderildi

MUHSİN BAŞKANIM, BAŞBUĞ TÜRKEŞ'in en çok sevdiği evlatlarındandı...O'nu TÜRKEŞ'in yanına defnetmek en yakışanı olur.Bütün seven insanlar arasında anlaşmazlıklar yaşanmıştır...Bunları önemsememek gerekir.Muhsin başkan nasıl bir yiğitti, biz onunla çalışmış eski kurtlar bunu çok iyi biliriz.SELAM SANA BAŞBUĞUM. SELAM SANA BAŞKANIM...ALLAH'IN RAHMETİ ÜZERİNİZDE OLSUN.

GÜZEL İNSANLAR, ATLARA BİNDİLER VE BU DİYARDAN GİTTİLER:(

Haberci

New member
Cenazeler Ankara'ya getirildi!..

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile helikopter kazasında hayatını kaybeden 3 kişinin cenazesi Ankara'ya ulaştı.

Devami...

Göktuğ

Halkla İlişkiler

İşte düşen helikopter Enkazdan ilk görüntüler

29.03.2009 13:05

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin ilk fotoğrafları.

DOĞUKAN

New member

21367.jpg
KKTC'den Yazıcıoğlu için başsağlığı

KKTC Dış Basın Birliği, helikopter kazasında hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine ve Türk milletine başsağlığı diledi.

KKTC Dış Basın Birliği, Kahramanmaraş'taki helikopter kazasında hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine ve Türk milletine başsağlığı diledi.

Dış Basın Birliği Başkanı Fevzi Tanpınar, yayımladığı başsağlığı mesajında, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile 3 parti üyesi ve İHA muhabiri İsmail Güneş'in içinde bulunduğu helikopter kazasının, tüm Türkiye'yi olduğu gibi KKTC'yi de yasa boğduğunu belirtti.

Meslektaşları İsmail Güneş'in basın şehidi olduğunu kaydeden Tanpınar, hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine ve Türk milletine başsağlığı dileklerini iletti.

DOĞUKAN

New member

1.jpg

Kahramanmaraş’ta düşen helikopterde Genel Başkan Muhsin Yazıcıoğlu, pilot Kaya İstektepe ve gazeteci İsmail Güneş ile birlikte yaşamlarını yitiren BBP Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ, Başkan Yardımcısı Yüksel Yancı ve Belediye Meclisi üye adayı Murat Çetinkaya’nın cenaze törenine 25 bin kişi katıldı.

2.jpg

Hastanelerin morgundan alınan cenazeler BBP Sivas il binası önüne getirilirken gözyaşları sel oldu. Binlerce kişinin katıldığı buradaki törene eski bakanlardan Abdüllatif Şener de katıldı.

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

15.jpg

Göktuğ

Halkla İlişkiler
Cevap: Muhsin Yazıcıoğlu Helikopter Kazası

resimgetir.php
[SIZE=+2]
ÖN RAPOR AÇIKLANDI[/SIZE]

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Yalçın Topçu, Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili olarak Alman uzmanların hazırladığı kaza kırım ön raporunu açıkladı.

BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili olarak Alman uzmanların hazırladığı kaza kırım ön raporunun ''fazla bir şey ortaya koymadığını'' ifade etti.

Topçu, parti genel merkezinde, genel başkan yardımcıları Ahmet Şanverdi, Üzeyir Tunç, Mustafa Destici, Hakkı Öznur ve MKYK Üyeleri Fevzi Koçoğlu,Mustafa Korkmaz ile düzenlediği basın toplantısında, Alman uzmanlara yaptırılan ''kaza kırım raporu''nu açıkladı.

Kazanın olduğu 25 Marttan itibaren bir ekiple olay üzerinde çalıştıklarını ifade eden Topçu, kaza ile ilgili incelemeye ''sivil bir el değsin diye parti olarak konusunda uzman Alman ekibi Türkiye'ye davet ettiklerini'' söyledi.

Topçu, Alman uzmanların olay yerinde yaptıkları ilk incelemenin ardından bir ön rapor hazırladığını, ancak kesin raporun birkaç hafta içinde çıkacağını bildirdi.

14042009-2.jpg

Alman ekibin hazırladığı ön rapor

Ön Rapor (TC-Hek, Bell 206 L-4)

25.03.2009 tarihli Kahramanmaraş ilinde meydana gelen helikopter kazası

Bu ön rapor, Büyük Birlik Partisi adına Genel Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet ŞANVERDİ tarafından kamuoyunu bilgilendirmek üzere basın toplantısında ilan edilmek için istenmiştir. Bu rapor, yukarıdaki amacın dışında herhangi bir amaca hizmet etmez. Esas rapor ilerde ilan edilecektir.

Helikopter,

Ön arazi araştırmaları ve dokuman üzerindeki çalışmalardan elde edilen bulgular aşağıdadır.

1. Helikopter kazadan önce normal olarak çalışıyordu.
2. Helikopterin kaza öncesinde çalışmadığına dair bir bulgu bulunamamıştır.
3. Helikopter, VFR (Visul Flight Rules)
4. Helikopterin üzerindeki yük ve balans limit dahilindeydi.
5. Ankara’da Sivil Havacılık Kurumu’nda incelenen ELT cihazının manuel olarak çalıştığı görülmüş, ancak kazadan sonra sinyal vermediği belirtilmiştir. Bu cihazın fonksiyonel durumu testlerden sonra tam olarak ortaya çıkacaktır.
6. Helikopter üzerinde GPS aletinin olduğu tespit edilmiş, ancak GPS aletinin hafıza kartı ve uçuş detayları henüz elde edilememiştir. Bu konuda tam bilgi daha sonraki esas raporda belirtilecektir.
7. Helikopterin motor yağı, hidrolik yağı ve yakıt üzerinde yapılacak olan kimyasal analizlerden sonra ana raporda bu konularda fikir beyan edilecektir.

Pilot,

1- Evraklar üzerinden pilotun son derece uzman olduğu görülmüştür.

2. Pilotun uçma belgelerinin var olduğu görülmüştür.
3. Pilotun uçuş öncesi ve sonrası sağlıkla ilgili durumu otopsiden sonra belli

olacaktır.

Meteorolojik Hava Durumu,

1. Kaza anında, kaza mahallinde kesin meteorolojik hava durumu bilgileri mevcut değildir.
2. Türk Meteoroloji otoriteleri kaza yeri için aşağıdaki bilgileri vermiştir:

o Çok bulutlu (Cumulus-Altocumulus) öğleden sonra yağmur ve kar, dağlık bölgeler kar, görüş alanı 300-500 metre, rüzgar güney ve güney batıdan saatte 35-40 km.
o Uçuşlarda normal çıplak gözle görme mesafesinin 2 km. olması gerekmektedir.

Motor,

1. Kaza anında büyük ihtimalle motor normal olarak çalışıyordu. Ana motor ve kuyruk motoru da kaza anında çalışıyordu.
2. Helikopterin kontrol mekanizmaları kazadan önce operasyonel olup, çarpma anında bertaraf oldukları gözlemlenmiştir.

Ön raporun neticesinde helikopter sarp coğrafik koşullarda çıplak gözle görme usulüyle uçarken ( Rfa) ve kötü hava koşulları ortamında meydana gelmiştir.

Bu rapor 13/2 Nolu uzman kurallarına göre 10 yıl arşivde muhafaza edilecektir. 10 yıllık muhafaza tarihi yayınladığı yılın son gününden itibaren başlar.

Uwe Reibel
12 Nisan 2009