Makalat(konuşmalar)-şems-i tebrizi

Firuze

Dost Üyeler
Tasavvuf.jpg

İki sevgili arasındaki davranış nasıl olursa, ben de, sana öylece gelip boynuna sarılıyorum. Başka ne .yapabilirim? Bu niyaz ile elde edilirse, demek ki, Hakkın iradesi dileğimize göre açıkça belirmiştir. Çünkü murat yani istek iradeden pek gizlidir. Murat, iradeyi bilir, ama irade muradı bilmez. Şu halde, o ne yaparsa Allah iradesi ile yapar. (Makalat)

11999162251.jpg

Mevlânâ Celaleddin, sanki beni şu zevk ve istekler âleminden ateşe sürüklüyor. Ancak, beni bağlamak için zincir getiren o zata niyaz için nasıl gideceğim, diye düşünüyorum.(Makalat)

Firuze

Dost Üyeler
Cevap: Makalat(konuşmalar)-şems-i tebrizi

en uykudayım, ama bu uyanıklıktır.Uyuyanlar, benim uyanık olduğumu ne bilsinler? (Makalat)

11999162452.jpg

Benim insanları ıslah, yani onları yola getirme hususundaki arzum ise, daima mümkün olmayan bir şeyi mümkün kılmaktır. Nasıl ki, âyette buyurulduğu gibi, tıpkı Hazreti İsa gibi tedavi umudu kalmamış olan körleri, abraşları sağaltmak isterim. Yüzümü dostluk yönüne çevireyim. Dostların yüzünü de yoldaşlık tarafına yönelteyim. Sen de işte böyle yürü!(Makalat)

11999163185.jpg

Yıllar gerektir ki güneş altında bir taş,Ya Bedahşan'da yakut, yahut Yemen'de akik olsun; Aylar gerektir ki, bir pamuk çekirdeği toprak altındaGelişsin de, ya bir çıplağa örtü, ya bir şehide kefen olsun.

Firuze

Dost Üyeler

Mertçe ve mert huylu olmaya bak!Yoksa bin türlü utanca uğrarsın. (Makalat)

11999163457.jpg

Senin aşkında, benden başka kimse sebat gösteremez. Benden başka hiç kimse çoraklığa tohum ekmez. Düşmana da, dosta da seni kötülemek istiyorum ki, seni benden başka hiç kimse sevmesin.(Makalat)

11999163336.jpg

Seni, incinirsin diye gönlümde saklayamam, Alçalırsın korkusu ile gözümde de tutamam, Seni gözümde, gönlümde değil canımda saklayayım ki Son nefesimde bana son yar olasın.(Makalat)

Firuze

Dost Üyeler

Ben, sevgilim; sevgilim de ben olmuşuz İkimiz bir beden içine girmiş iki ruh olmuşuz.(Makalat)

119991641210.jpg

Allah bereketini üzerimizden eksik etmesin.Ten'den geçer" de can'a erişirsen bir hâdis'e yani sonradan yaratılmış varlığa kavuşmuş olursun. Hak kadim'dir; başlangıcı olmayan varlıktır.(Makalat)

...

Can ve gönülden Kulluk etmenin şartı, bunu ancak Allah için yapmaktır. Yoksa başka emeller ve hevesler uğruna kulluk etmek değildir. (Makalat)

11999163598.jpg

Bütün cihan halkı bir tarafa geçsin, ben öbür tarafa geçeyim. Her ne zorlukları varsa benden sorsunlar, hepsine cevap vereyim ve hiç kaçmayayım. Sözden, konuşmadan yüz çevirmem, daldan dala sıçramam. (Makalat)

Firuze

Dost Üyeler

Hazreti Peygamber, ayakları şişinceye kadar namaz kılar, «Allahu Ekber!» derdi. O halde iken de dünyanın dışına çıkardı. Hem öylesine çıkardı ki, (M. 63) isterse yanındaki buğday yükleri ve yüz deve yağmaya gitsin! O, gönül darlığı ile ilk tekbiri kaçırmazdı.(Makalat)

119991648513.jpg

Mevlâna'ya malûm olsun ki, bu zayıf kul, hayır dualarıyle meşguldür. (Makalat)

...

Gönül ararsam, senin semtinde görürüm,Can istersem, saçlarının kıvrımlarında bulurum.Çok susuz kalırda su içersem, Kâsede yüzünün hayalini görürüm. (Makalat)

...

Aşk, bizim ölçümüze göre başımızda değilişin garibi bizim yükümüz bineğimizin yükünden daha ağır Dilberlerimizin cemali, güzelliği söz konusu olunca, Biz ona lâyık değiliz, o da bizim dengimiz değil.(Makalat)

119991645012.jpg

Rubai: (M. 314)Yel esti, gül yapraklan mey tiryakilerinin başlarına saçıldı.Yâr geldi meyler dostların kadehlerine boşandı. O sümbül (saçlarla) gül (yanaklar) atlarların neşesini kaçırdı.O mest nergis (mavi gözler) ayıkların kanını döktü.(Makalat)

Firuze

Dost Üyeler

(M. 318)Gül ter içinde kaldı, ay da sıkıntı içinde...Artık altınım gümüşüm kalmadı, bizden ne götürebilirsin?Aşkımdan hatıra ancak kapında bir altın tabak kaldı.Gönlümü dava ettin ama, yolunda canımı da feda ettim.Bundan daha büyük söz olur mu? Üzerimizde bir hakkın kaldı. Şu bir kaç gün de bari bizim zahmetimizi çek!Çünkü ömrümüzün defterinden tek bir yaprak kaldı! (Makalat)...
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]
87e0wa3.jpg

Güneş bütün âlemi aydınlatır. Ağzından içeri giren o aydınlıkla, benim nağmelerimden dışarıya nur fışkırıyor. Siyah harfler altında parlıyor.Nihayet bu güneş geceleri de parlamaktadır. Yerlerin, göklerin yüzü onunla aydınlanıyor. Güneşin yüzü Mevlâna'ya dönüktür, çünkü Mevlâna'nın yüzü de güneşe dönüktür.(Makalat)

...

Elif harfi bağımsızdır. Allah kelimesinin başına oturmuştur. B harfi gönlünde onun sevgisini taşır, onun ayağına baş koymuştur. Şimdi sen insaf et! Böyle bir yaşantıya kimin gücü yeter? Birine alçak gönüllülük gösterdim mi benden ürküyor; düşmanca dışarı fırlıyor.(Makalat)

119991668618.jpg

Kadınlar hakkında demişlerdir ki: Onlara danış, ama düşüncelerine aykırı davran. Onlar gerçekte böyle yaparlar. Şimdi bu dünya da kadın cinsindendir. Onu bayındırlaştırmaya, süslemeye ne uğraşıyorsun? Gerekli olanı al, o kadar yeter sana!(Makalat)

...

Firuze

Dost Üyeler

Peygamber Efendimize, ruh kokusu ve ruhun güzelliği belirtildiği vakit kendi ruhunu görmüş değildi. Ruhun güzelliğinden ona bir haber erişmesi ve onun ruhu görmesi uzak bir mertebedir. Allah yoluna buradan yürümek gerektir ki, onu gözle görebilmek mümkün olsun.(Makalat)

...

Yazık ki, umut gününde aşk, bedenimi sırsıklam etti. (Makalat)

Ey can bugün bütün umudum sensin! Başka sevgililer de var, ama asıl gönlümü yakan sensin! Cihan halkı Nevruz bayramı ile sevinç içinde, Bugün benim bayramım da, Nevruzum da sensin! (Makalat)

...

Bazıları daha ileriye sıçrayabilmek için geri geri giderler ki suyun öte tarafına atlasınlar. Bunların geri gidişleri, daha ileriye atlamak için olursa iyidir. Eğer başka bir niyetle gemleniyorlarsa sonu düşkünlüktür. Şüphe yok ki, bu ırmağın suyu geçilecektir. (Makalat)

Unutkanlık iki türlüdür. Biri dünya yönünden olur. Nasıl ki dünyaya kapılanlar, ahireti anmayı unuturlar, ikinci unutkanlık sebebi de ahiret işleridir; insana kendini bile unutturur.(Makalat)

...

Firuze

Dost Üyeler

Allah'ın has kulları için semâ helâldir çünkü onların kalpleri temizdir. Allah rızası için sever, Allah gayreti ile kin beslerler; gönülleri sağlamdır. (Makalat)

Gerçek iman, bu cihanın renklerine boyanmadan, o cihanın nakışlarını görenlerin ve o ilâhî âlemin seslerini işitenlerin imanıdır. (Makalat)

...

Anlamaz Leylâ yazık âvâre Mecnun halini, Halini Mecnun'un ancak sadece Mecnun bilir. (Makalat)

Halbuki derviş sözü naziktir; şimdi elden gitti mi, söyleyeceğim söz artık o sözden başka söz oluyor. Allah erlerinde bu tecelli de ve rü-yet yani Allahsal belirti ve görüş, semâ (çalgılı zikir âyini) sırasında daha çok olur; onlar kendi varlık âlemlerinin dışına çıkmışlardır. Semâ, onları başka âlemlerden dışarı götürür, Hakka kavuşturur. (Makalat)

Firuze

Dost Üyeler

Rahman ve Rahim olan Allah adıyla başlar ve ondan yardım dilerim. (Makalat)

Hikmet ehli bilginlere göre küçük âlem, insanın yaratılışında gizlidir. Büyük âlem de, bu bizi çevreleyen âlemdir. Peygamberlere göre de, dıştaki bu âlem, küçük âlemdir. Büyük âlem, insanoğlunda gizlidir. Şu halde sen de bu âlemden, insanlık âleminden bir örneksin.

Şems:Aşk arayışı beni Konya’ya götürecekti. Arayan mıydım aranılan mıydım? Ne ben anladım ne o… Dönüp duruyorum ey aşk. Durup dolaşıyorum. Arıyorum. Arıyorum. İçimdeki uzağı arıyorum ey aşk! Uzaktaki yakını, yakınımdaki aşkı. İçimdeki içimi arıyorum ey aşk..