Kuran Dersleri - Eğitim Sistemi

LİMASOLLU

LİMASOLLU
KURAN DERSLERİ - EĞİTİM SİSTEMİ

Eğitimle yıllardır oynanıyor, demek ki hala oturmamış, gelişmeye uğraşan bir toplumuz. Okullarda bütün dinler hakkında bilgi vermek gerek. Okullarda Kuranın yanı sıra Tevrat, İncil hakkında da bilgi vermek lazım. Dünya küçüldü, insanların birbirini anlamaları için bu çok önemli. Peygamberimizin yanı sıra İsa’nın, Musa’nın hayatı da öğretilmeli.

Dinlerin dalları, Protestan, Katolik, Ortodoks ne demektir, Alevilik, Sünnilik nedir anlatılmalı. Uzakdoğu dinlerinden de bahsedilmeli, Hindistan’da, sokaktaki ineklerin neden serbest gezdiğinden söz edilmeli. Biz yıllar önce tarih derslerinde bunları okumuştuk. Böylece Engizisyonu, Reformu, Rönesansı, Sanat tarihini vs. çocuklar daha iyi anlarlar. Bu eğitimi de İlahiyat Fakültesi mezunu öğretmenler, yani ehil kişiler vermeli, yani bu eğitim devlet eliyle yapılmalı. Böylece çocuklar yarı cahil kişilerin elinden kurtulurlar.

Bizim yaştakiler 1952-53 te lisedeyken, liseler aniden 4 yıla çıktı, 3-4 yıl sonra ise tekrar 3 yıla indirildi. Niye çıktı, niye indi belli değil. Son yıllarda, 3-4 yıl önce, benim torunum orta sonda iken, liseler tekrar 3 yıldan, 4 yıla çıkarılıverdi. Bir yıl bir aile için çok önemlidir, ekonomik yüktür. Aile,”bir an önce liseyi bitirsin de bir işe girsin” diye canını dişine takmış beklerken, bir yıl daha... Özel okula giden çocukların ailesi için de öyle. Okul ücreti, ulaşım, kitap ,yemek vs..hepsi para. Özel okula giden çocukların ailesi dişinden tırnağından artırıyor, bunların hepsi de zengin değiller. O sene üniversitelerin önünde büyük bir yığın vardı. Acaba bu uygulama bu yığını biraz eritmek için mi yapıldı. Burada gençlere söylemem gerekli önemli bir husus var, devlet bizlerin DÖRDÜNCÜ "bir yılı "nı, sonradan "hizmetimize" saydı, biz bundan yararlandık. Belki yakın zamandaki, EKLENEN DÖRDÜNCÜ yıl bu gençlerin işine yarayabilir, akıllarında bulunsun..

Eğitimle çok oynandı, yine de bizim çocuklar sağlıklı. Devamlı endişe içindeler. Çalışkanlar korkuyorlar, “ya bizler dışarıda kalacağız da, dayısı olanlar mı girecekler” diye..Çocuklar bu sıkıntılı düşünceler içinde yine de ruh sağlıklarını korumaya çalışıyorlar.. Neredeyse rekorlar kitabına girecekler. Allah onların yardımcısı olsun...

Saygılar sunarım..Prof Dr Siber Göksel ( 76 yaş, Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Kardiyoloji Kl. Direktörlüğünden Emekli, Hekim

LİMASOLLU

LİMASOLLU
Cevap: Kuran Dersleri - Eğitim Sistemi

Şahadet

Benim bu yaşa kadar bildiğime göre müslümanlar "şahadet" mertebesine erişirler. Gayrı müslüme politik nedenle "şehitlik" verilemez.

1. Bu nedenle çok üzücü bir olay olan dink'in katli için tazminat ve bazı haklar verilmelidir. Ama onun şehit sayılaması dinimizce de mümkün değildir. şehitlik politik nedenlerle verilemez. Ailesi de bunu kabul etmez, bu dini birşeydir çünkü..

2. Kaçakçılar teröristler tarafından öldürülmemişlerdir ki terör kurbanı sayılsınlar. Hem kaçakçılık suçtur, hem de onlar yanlış istihbaratla ölmüşlerdir, onları öldüren teröristler değil, yanlış istihbarat sonundaki hatadır. Bu tabii ki tazmin edilmelidir ve bunlara bazı haklar verilmelidir.

3. Uğur mumcu, apti ipekçi gibi değerleri öldüren ise teröristlerdir. Onlar tabii ki şehittırler.

Ben böyle düşünüyorum...
Prof. Dr. Siber Göksel