Kıbrıslı Türkler! Kıbrıslı Türk’tür, Kıbrıslı Türk Kalacaktır.

GökTürk

Kurucu
Katılım
18 Şub 2008
Mesajlar
1,015
Tepkime puanı
2
Puanları
38
Yaş
59
Konum
C¤ KIBRIS
Web sitesi
www.kibris1974.com
kutlubayragim9dl5cqqm4.gif


Kıbrıslı Türkler! Kıbrıslı Türk’tür, Kıbrıslı Türk Kalacaktır
Monday, 25 June 2007

Kıbrıslı Türklerin kendilerini beğendirmeleri kolay değil. Askerlere göre yeterince Türk değiller. AKP'ye göre yeterince Müslüman değiller. Adayı paylaştıkları Rumlara göre yeterince Kıbrıslı değiller. Avrupa Birliğine göre yeterince Avrupalı değiller. Bu garibanlar sayıları 150 bini hiçbir zaman geçmemiş olduğu halde Osmanlıların adayı fethettiği 1571'den bu yana 436 koca yıl Türk, Müslüman ve adalı kalmayı becerdiler.

Ne paşalardan milliyetçilik dersleri almaları gerekti, ne de AKP'den Kuran kursu. Kıbrıs Türk toplumu dışında eski Osmanlı ellerindeki Türklerin hepsi şu veya bu şekilde eridi, Kıbrıslı Türkler ayakta kaldı.

Bir şeyleri doğru yapmış olmaları lazım, ne diyorsunuz?

Ama, mümkün değil. Kendilerini bir türlü beğendiremiyorlar. Bir türlü yeterince milliyetçi ve Müslüman olamıyorlar, Türkiye'de yeterince milliyetçi ve Müslüman olan ve bu yüzden birbirlerini yemekten başka iş yapmaya vakit bulamayan abileri gibi.

Dolu Bardağa Su
Eksikliklerinden birini kapatmak için Ankara'dan gelen paralarla birçok yere cami inşa edildi. Kimsenin gitmediği camilere imamlar yollandı. Şimdi bu program Kuran kurslarıyla takviye ediliyor. Bu yaz okullarda ilk defa devlet tarafından finanse edilen Kuran kursları açılacak.

Eğer hedef Kıbrıslı Türklerse zahmet etmemelerini öneririm: Dolu bardağa su doldurulamaz.

Kıbrıslı Türkler tam anlamıyla laiktir. Dünyadaki Müslümanlar arasında en az fanatik, en çok hoşgörülü olanlardırlar. Çocuklarını Kuran kurslarına yollayıp kafalarının hurafelerle doldurulmasına izin vermezler.

Bu kurslara Türkiye'den gelen göçmenlerin çocuklan gidecek. Onların anlamını bilmedikleri Arapça sureleri ezberlemeleri Kıbrıs'ı daha fazla Müslüman yapmayacak. Kıbrıslılarla Türkiye den gelenler arasında var olan sosyal ve kültürel farklılıkları daha da belirgin hale getirecek, sosyal tansiyonu artıracak. Göçmenlerle yerlilerin kaynaşma yen olması gereken okulları "biz ve onlar " yerleri yapacak.

Bırakın Laik Olsunlar
Kuran kursu girişiminin ardından türbanlı öğrenci konusunun gündeme geleceğine emin olabilirsiniz.
Kaynak: Milliyet Gazetesi-Metin MÜNİR
 

metetuncay

Dost Üyeler
Katılım
25 Tem 2008
Mesajlar
438
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
Türkeli
Web sitesi
www.dildebirlik.org
Yakşı bir yazı yazmış Metin Beğ, değindiği din konusu da oldukça anlamlı. Müslümanlığı takunya ve takkeden ibaret sanan akepenin yıkılışı, Talat'ın yok oluşu Kıbrıs'ım için rahat bir nefes demektir.
 
Üst