Kedi ve köpeklerinizle seyahat çok kolay...

TAHTACI

-Otağ Hanı-
Katılım
26 Eki 2010
Mesajlar
1,634
Tepkime puanı
0
Puanları
36
Konum
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
EVCİL HAYVANLARIN UÇAKLA GÖTÜRÜLMESİNDE İZLENECEK YOL:

Belli adımları doğru zamanlarda ile izledikten sonra evcil hayvanlarınızı yurtdışına götürmek çok kolay. Bunun için izlenecek adımlar şöyle:

1. AŞI KARNESİ/KİMLİK BELGESİ: Aşılarının tümünün bir veteriner hekim tarafından yapılmış ve aşı karnesine işlenmiş olması. Türkiye ve yurtdışına gidecek evcil hayvanın gitmeden en az bir ay önce mutlaka kuduz aşısının yaptırılmış olması. Defterin ön kısmında mutlaka hekimin imza ve kaşesinin olması gerekiyor.

2. VETERİNER DAİRESİ ONAYI: Yola çıkmadan önce bulunduğunuz yere en yakın yerdeki Veterinerlik Dairesi’ne (Lefkoşa ve Mağusa) yanınıza hayvanın aşı karnesini gösterip, yol izin belgesini almanız gerekiyor. Bu belgenin geçerliliği 10-15 gün ve 10 TL karşılığında düzenleniyor. Kedi için olmasa da bazen köpeğinizi oraya götürmenizi isteyebilirler.

3. HAVAYOLLARI ŞİRKETİNDEN İZİN ALMAK: Yolculuğa çıkmadan en az 10-15 gün önce kendi biletinizle birlikte, götüreceğiniz hayvana ilişkin bilgileri verip, gitmek istediğiniz uçakta hayvan taşınıp taşınamayacağını öğrenmeniz gerekiyor. Bazı havayolları sadece kabinde taşırken (ATLAS JET) bazı havayolları (THY ve PEGASUS) hem kabinde hem de kargo bölümünde alabiliyor. Ancak bunun da belli koşulları var.

ATLAS JET: Kargoda tek bir hayvan sepetle ağırlığı 6 kg ye kadar taşıyor. Aynı sepetin içinde anne ve 2 yavrusunu da alabilirsiniz ya da 2 küçük kedi olabilir.
PEGASUS: Kabinde sepetle ağırlığı 5 kg alıyor. Uçak Boeing ise kargoda taşıyor ve kargoda 20-25 kg ye kadar hayvan taşıyor. Kargoda aynı anda hem kedi hem köpek olamıyor.

THY: Kabinde 6 kg ye kadar izin veriliyor. Aynı sepetin içinde anne ve 2 yavrusunu da alabilirsiniz ya da 2 küçük kedi olabilir.

Havayollarının koşulları için web sitelerine bakabilirsiniz ancak en detaylı bilgiyi uçak rezervasyonu yaparken alabiliyorsunuz.

Eğer Türkiye’den Kıbrıs’a geri dönecekseniz hayvanı karantinaya almamaları için yapmanız gereken ise Türkiye’deki veterineriniz tarafından hayvanın kanının alınıp Ankara’da bulunan Merkez Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne yollanması. Veteriner hekimler bunun için izlenmesi gereken yolu biliyorlardır. Aşağıda ayrıntılı olarak bununla ilgili bilgileri bulabilirsiniz:

KUDUZ ANTİKOR TİTRESİNİN (KÖPEK VE KEDİ KAN SERUMLARINDA) SAPTANMASI İÇİN NUMUNE GÖNDERİLMESİNDE DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

FAVN Test (Fluorescent Antibody Virus Neutralisation Test)
• Test ile ilgili, Enstitüye hitaben yazılacak bir dilekçe (Ek1; Dilekçe Örneği).

• Test ücretinin yatırıldığına dair banka dekontunun / EFT belgesinin / vb. fotokopisi (EVMKVAE Döner Sermaye Saymanlığı Hesap Numarası: T.C.Ziraat Bankası Etlik Şubesi IBAN: TR4 1000 1000 842 0648 0458 5002. 2012 yılı için test ücreti 104 TL’dir.

• Köpek yada Kediye ait çip numarasının (yurtdışı çıkışı yoksa gerekli değil), aşı bilgilerinin ve diğer bilgilerin yer aldığı kimlik sayfalarının fotokopileri (fotokopilerin eklenilmesi zorunludur).

• Test yapılacak köpek yada kediye ait en az 1 ml’lik KAN SERUMU (Son aşılamadan en erken 30 gün sonra alınmalıdır. Hemoliz olmuş serum örnekleri test için uygun olmadığından, hemolizin oluşmamasına özen gösterilmelidir)
 
Üst