Kara Harp Okulu Öğrencİ Alay Komutanlığı

Gök Yeleli Bozkurt

New member

ÖĞRENCİ ALAY KOMUTANLIĞI GÖREVİ VE ANA İLKELERİ

GÖREVİ VE ANA İLKELERİ
İlgili mevzuat doğrultusunda öğrenciler ve sözleşmeli subay adayları ile ilgili eğitim, disiplin ve yönetim ile diğer hizmetlerle ilgili faaliyetleri planlamak, onları; bedenen, ruhen, ilmen, fikren ve sosyal yönden eğiterek askerlik mesleğinin değerlerini kazandırmak, liderlik ve komutanlık vasıfları gelişmiş muvazzaf subaylar yetiştirmektir.

SANCAK

Rengi ile mübarek ecdad kanını,

Kumaşı ile şehit tenini,

Parıltısı ile zaferlerin ışığını,

Ayyıldız ile hürriyet ve istiklali,

Yazısı ile kahramanlık ve fazileti,

Gönderi ile millî iradeyi,

Sırması ile şeref ve mesuliyeti temsil etmektedir.

24 AĞUSTOS 1934 tarihinde, İstanbul Komutanı Korgeneral Ömer Halis BIYIKTAY tarafından Kara Harp Okulu Öğrenci Alayına verilen bu sancak, gölgesinde yemin eden bu şanlı yuvadan feyiz almış tüm Harbiyeliler tarafından lekesiz ve tertemiz olarak bu güne kadar korunmuştur. Kara Harp Okulu Öğrenci Alayı Sancağı; tüm sancakların anasıdır. Çünkü; Tarihi şan, şeref ve zaferlerle dolu olan Kara Kuvvetlerimizin, tüm sancaklarının Komutanları, bu şanlı yuvada ve bu sancağın huzurunda yemin etmişlerdir.

HARBİYELİ ŞEREF YEMİNİ

ŞEREF, NAMUSUM;
DÜRÜSTLÜK, KARAKTERİM;
SEVGİ, İNSANLIĞIM;
VAZİFE, AMACIM;
VATAN, HER ŞEYİMDİR;

Bu sözlerime hayatım boyunca bağlı kalacağıma, Harbiyeli olarak teminat verir, asil Türk milletinin huzurunda and içerim.

Kara Harp Okulu'na alınan öğrenciler, 1 nci sınıf eğitim ve öğretimine başlamadan önce, 5 hafta ATAT'da intibak eğitimine tâbi tutulurlar. Bu sürecin sonunda başarılı olan Harbiyeli adayları "Askerlik ve Harbiyeli Şeref" yeminlerini yaparak, Harbiyeli olurlar. Harbiyenin ve Harbiyelinin simgesi olan Meç, Harbiyeli adayının, Harbiyeli sıfatını kazandığı ATAT'daki yemin töreni esnasında verilmektedir.