Kanser Önleyici Diyet

Gök Yeleli Bozkurt

New member
Katılım
29 Nis 2008
Mesajlar
1,947
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
Bozkurtlardan Birine Sorun
Mısır, buğday ve kabuklu pirinç gibi nişasta açısından zengin, işlemden geçmemiş tahıllar; patates gibi kökler; fasulye ve mercimek gibi baklagiller.

smiley.gif
Meyve ve sebze ağırlıklı olarak, günde en az 5 öğün yemek. Bir öğünde şunlardan olabilir: 1 büyük muz, orta boy bir elma, 3 erik, 2 mandalina, 2 kivi, yarım taze biber, iki sap brokoli, 3 çorba kaşığı dolusu rendelenmiş havuç.

smiley.gif
Yenilen yiyeceklerin olabildiğince taze yenmesi gerekir. Küflü yiyecekler aflatoksin üretir. Bu da kanser riski taşıyan bir maddedir.

smiley.gif
Doymuş yağ oranı düşük tutulmalı. Özellikle kırmızı et ve kümes hayvanı etlerinde doymuş yağ bulunmamalı.

smiley.gif
Kırmızı et günde 80 gramı aşmamalı. Balık ve beyaz et zararsızdır, ancak burada da ortalama günlük erkek/kadın kalori miktarı olan 2000/2400 aşılmamalıdır.

smiley.gif
Tuz miktarı azaltılmalıdır. Günde 6 gramı aşmamalıdır.

smiley.gif
Çok az veya hiç alkol. Şarabın kalbe iyi geldiği doğrultusundaki bulgulara karşın, alkol meme kanseri riskini artırır. Maksimum günde 1 veya 2 birim (kadeh).

smiley.gif
Et ve balığın yüksek sıcaklıklarda pişirilmemesi gerekir. Başka bir deyişle barbeküde pişirilmemelidir.

Bütün bunların yanı sıra:

Vücut/kitle endeksini (Body-mass Index- BMI) 20 ile 25 arasında tutun.

Egzersiz yapın. (Masa başı işi yapıyorsanız günde hızlı bir tempo ile bir saat yürüyün)


Kanser: Gıdaların gücü

Mide ve bağırsak gibi bazı kanser türleri işlenmiş gıdaların, beyaz un, rafine tahıl ürünleri ve şeker olarak masamıza gelmesiyle büyük artış gösterdi.

Alkolün meme kanseri vakalarının artışında çok önemli bir rol oynadığı görülüyor. Ve bu risk alkol tüketimi arttıkça büyüyor.

Menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda, obezite meme kanseri riskini yüzde 50 oranında artırıyor.

Mide ve yutak kanseri, tahıl, nişastalı besinler ve kök gıdaların yüksek miktarlarda, ancak proteinlerin düşük oranlarda tüketildiği ülkelerde sık görülmüyor. Mide kanseri, Japonya, Çin, Hawaii ve Portekiz gibi tuzlanmış gıda geleneğinin yaygın olduğu ülkelerde daha sık görülüyor.

Kuzey Avrupa ülkelerine göre daha fazla meyve ve sebze tüketilen güney Avrupa ülkelerinde ağız, boğaz, yutak, akciğer ve mide kanseri kuzeye göre daha az görülüyor.

Antioksidanlar (pek çok meyve ve sebzede bulunur) serbest radikallerin üretimini azaltır. Böylece hücrelerdeki erken harabiyeti önlediği için bu hücrelerdeki kanserleşme riskini azaltır.

Bazı araştırmalara göre yüksek yağ içeren beslenme şekli kolon, rektum, meme, prostat ve akciğer kanseri riskini yükseltiyor.
 

Dr.Yalnızefe

Dost Üyeler
Katılım
18 Şub 2008
Mesajlar
1,339
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Güzel ve kaliteli paylaşım için teşekkürler....
 
Üst