Işte rusya'nin nurculari!

CANBULAT

-Otağ Hanı-
Katılım
21 Mar 2008
Mesajlar
4,111
Tepkime puanı
0
Puanları
36
Konum
Tanrı Dağları Yaylağım, Orhun Nehri Sulağım
İŞTE RUSYA'NIN NURCULARI!

Rusya basını, 10 Nisan 2008 tarihinde Rusya Federasyonu Yüksek Mahkemesi'nin "Nurcular" adında bir tarikatı, Rusya'nın çıkarlarına aykırı bulduğu için yasakladığını duyuruyordu.Aynı tarihli İzvestiya gazetesinin yazdığına göre, Rusya gizli servisi FSB'nin 2000 yılından beri sürdürdüğü sıkı soruşturmanın sonuçları, mahkemeyi ikna etti: Nurcular, şeriatı hedefleyen bir aşırı İslamcı örgüttü. Said-i Nursi'nin yayınlarıyla birlikte, örgüt, tüm Rusya federasyonu dahilinde yasa dışı ilan edildi.

İzvestiya'nın bu haberiyle, Rus halkı, "Nurcular" adlı bir tarikattan ilk kez böyle haberdar oldu.

Mahkeme süreci kapalı geçtiğinden ve kararın ayrıntıları büyük gizlilik içinde tutulduğundan, bu karara yol açan faaliyetin boyutları üzerine kesin bilgiler Rusya basınında yer almadı.

Aslında, Rusya'nın gizlilik konusunda gösterdiği bu duyarlılık da yeterince net işaretler veriyor:

Rusya, basit bir şeriatçı örgütle değil, bir istihbarat örgütüyle karşı karşıya olduğundan emin görünüyor.

Nitekim, istihbarat birimi FSB, 16 Aralık 2002 tarihinde sitesinden yaptığı basın duyurusunda, açıkça, Nurcular'ı bir istihbarat örgütü meselesi olarak değerlendirdiğ ini ilan etti.

FSB'ye göre, Fethullah Gülen'in başını çektiği bu oluşum, Rus devlet otoritesinin sarsıldığı bölgelerde Serhat ile Eflak adında firmalar ve Toros, Tölerans, Ufukadlı yardım sandıkları aracılığıyla istihbarat faaliyeti yürütmekteydi.

Institut Blijnego Vostoka/Yakın Doğu Enstitüsü uzmanlarından M. N. Davıdov; Ufuk sandığının Sibirya'da, Tölerans'ın Moskova ile Peterburg gibi büyük kentlerde, Ertuğrul Gazi, Türk Dünyası, Eflakile Torosgibi örgütlerin ise, Kuzey Kafkasya'da faaliyet gösterdiğini söylüyor.

Rusya basınına göre, Nurcular, Rusya'yı ayrı etki alanlarına bölerek örgütlenmekteydiler.

Rusça yayın yapan bazı İslamcı siteler ise yasaklamayı ve haberleri, Rusya'nın İslam karşıtı bir yönelimi olarak değerlendiriyorlar.
Fakat:
Geçmişte Rusya İmparatorluğu'nun, Osmanlı'dan farklı olarak, geniş bir coğrafyada kendisine müttefik Müslüman halklar kazanabildiği biliniyor; Soğuk Savaş propagandaları nı tersine, Sovyet döneminde de bu mirası izlemek mümkündü. Bu bağlamda, örneğin, Ağustos savaşında Sakaşvili'ye karşı Rusya ordusunda savaşan milislerin arasında Çeçen güçlerini görmek şaşırtıcı olmadı.

Siyaset bilimcilere göre, Rusya ulusal bütünlüğünün korunmasında, bayağı milliyetçilik yerine bir halklar siyaseti benimsemeyi gelenek edinmiş görünmektedir.

Kuşkusuz, Rusya'da yasaklama kararı veren mahkeme, Putinist doktrinle tutarlı bir karar almış görünüyor. Son iki yılda da hız ve güç kazanan bu siyasette, Yeltsin döneminde ülkeye doluşmuş olan Batı inisiyatifli vakıf ve kuruluşların, yani "sivil toplum örgütlerinin" dışlanması hedefleniyor.

Bu doktrinin ilk kurbanı, George Soros'un ünlü Açık Toplum Enstitüsü oldu. Nurcular'ın yasaklanması, bu hamlenin taşra bölgelere yönelik bir aşamasını teşkil ediyor.

Nitekim, Rus basınındaki açık söylemler ve istihbarat birimi FSB'nin sitesindeki duyuruda, Nurcuların, "Korpus Mir" gibi Amerikan kuruluşlarıyla art arda anlatılması, ABD-Nurcu Cemaat paralelliğini Rusya'nın da değerlendirdiğ ine işaret.
 

ARIKBUKA

Halkla İlişkiler
Katılım
18 Şub 2008
Mesajlar
920
Tepkime puanı
1
Puanları
0
DEVRE çok ciddi bir konuyu taşımışsın buraya.Dikkat et çarpılmayasın :D Yazında geçen zaat onlara göre peygamberimizden bile ulu ve değerli bir kişi.:cool:Gerçekten akılları çelinmiş insanlar topluluğu.Bir anlamda saadet zinciri.Kimisini parayla kimisini mevki ile kimisini dini duygularla kimisini de maddi manevi borçlandırarak örgüte pardon cemaate bağlıyorlar ve onlara ışık veriyorlar.:p Fetoşçular kim ne derse desin büyük bir güç teşkil ettiler.Özellikle de Türki ülkelerde.Uzun süre baskılar arasında yaşayan müslümanların ibadet açlıklarını zehirli fikirlerle doyurdular.İnkar ederek çözüm bulamayız.Daha büyük bir tehlike olarak da bizim kışağımız üzerinde daha geniş çapta ve daha etkililer.Bizim kuşağımızdaki fetoşçular yönetimlerde aktif rol almaya başlamadan tüm bağlantılar kesilmeli.Eğer tedbir alınmazsa 10 yıl sonra çok geç olacak.TTKvY
 
Üst