Girit’te de Rüya Sanmışlardı!..

GİRİT’te de
Rüya Sanmışlardı!..

‘’ Bir rüyaydı sanki yaşananlar!..
Mehmetçik, Bayrak ve Anavatanla dolu tüm anılar…’’

( Not: Bu yazım 1974 Kıbrıs Savaşlarında tanıdığım ve hayatının büyük bir bölümünü mevzilerde ve barikatlarda geçiren Mücahit Hüseyin Dayımın özlemle beklediği özgürlüğü, vatan toprakları hayallerini ve benimle paylaştığı duygularını anlatmaktadır. Onu ve kaybettiğimiz tüm Mücahit kardeşlerimi sevgi, minnet ve şükran duyguları ile anıyorum..)

Hatırlar mısın?..Geceleri nöbet tutarken mevzilerde gün ağarıncaya kadar hep aynı şeyi düşler, aynı şeyleri söylerdik!..( Hep böyle konuşurdum hayalimde yarattığım arkadaşımla mevzide beklerken, barikatta gözetlerken Rum’u!..Yalnızlığımı yenmek, uykuya yenilmemek için!..) Rum bu gece de gelmedi..Ya yarın gece saldırırsa?..Elimizde av tüfekleri ve yetersiz fişekleri!..Ne kadar dayanabilirdik ki?..

Ama olsun..O hep beklenen var ya!.. O hep istenen, o hep umut ile saklanan var ya!..Yıllardır rüyalarımızı süsleyen Anavatana kavuşacağımız o gün var ya!..İşte bu umudun gücüydü bizi ayakta tutan..İmanımıza iman, ruhumuza ruh katan..

Dedelerin, Ninelerin anlattığı yaşanmış hikayeler ile tanıdık önce onu!..O ki tüm dünyaya nam salmış..O ki tüm insanlığı kendine hayran bırakmış..Önce sadece ismi ile tanıdık onu kendisini hiç görmeden ezberledik çehresini..Her birimiz bir yüz oluşturdu beyninde ilk görüşte tanısın diye!..Hep bize söylenen şey aynıydı.. Bizi Rum’un mezaliminden kurtaracak önce Tanrı, sonra da beynimizde yaşattığımız o kahramandı!..Kim diye sorarlardı bize çocukken senin kahramanın kim?. Kim kurtaracak seni Rum’un elinden?..Hep bir ağızdan verirdik aynı cevabı ‘’ Mehmetçik ‘’

Çanakkale de anlattılar önce onu..Yedi düvele karşı dimdik duruşunu..Vatanına girmek isteyen o güçlü ordulara karşı koyuşunu..İşte bizde böyle olmalıyız dediler Türkiye’den aramıza katılan o isimsiz yiğitler ve tüm T.M.T’ciler..

Sonra Sakarya’yı, Anadolu destanını anlattılar bizlere..Ezberledik tüm tarihimizi gururlandık, onur duyduk Türk Milletinin çocuklarıyız diye..

Hele bir de Bayrağımızı tanıdık ki!..Ay ve Yıldızı ile pırıl, pırıl..Rengini Şehitlerimizin kanından almıştır..Üzerinde dalgalandığı yer ata toprağındır.. Anavatanının eşi emsali yoktur bunu hiç unutma dediler!..

Hep böyle geçti yıllarımız barikatlarda ve mevzide.. Ben atamdan, babamdan böyle tanıdım kimliğimi..Sabahları okulda, ‘’ Kraliçemiz sen çok yaşa!..’’ diye bağırtırlarken bizleri!..Benim yüreğimin sesi: ‘’ Ben Türk’üm, Türk Çocuğuyum ‘’ diye haykırdı senelerce..

Ve o gün gelip de yıllarca beklediğimiz mevzilerde..Gökyüzünden paraşütlerle inen Mehmetçiklerle kucaklaşırken..Özgürlüğümüzü selamlamıştık şükrederken alnımızı koyduğumuz secde de..O sabah uyandığımız da ezan sesleri duyuluyordu vatan yaptığımız bu yerlerde..Artık Ay Yıldızlı Bayrağımız emanetti bu topraklara bir daha tarihten silinmemecesine..

Unutmak mümkün mü o günleri?..Göz pınarlarımda ki selleri!..İlk kez haykıra , haykıra ağlamıştım bedenim sarsılırcasına sevinçten..Artık kurtulmuştuk ölümden Rum’un mezaliminden..

Bir gün yine hatırlatırsa beynin o günleri sana, sakın unutma!..O günler son kez yaşandı bir daha gelmeyecek geri.. Özgürlüğün bedelini çok pahalı ödedik sakın ola ki bundan atmayasın bir adım geri..Eğer bir gün terk edersen yıllarca kurduğun bu hayalleri..Mevzilerde, barikatlarda bıraktığın bedelleri!..Bil ki dönüşü olmayan bir yoldasın..Yolun sonu tutsaklık..Bayrağın yok olmuş!..Ezan sesleri susmuş, çevren karanlık!..

Dost yüzlerin yerini düşmanca bakan çehreler, sana olmadık vaatlerle yol gösteren politikacıların yerini başkaları almış!..

Mehmetçik gitmiş!..Anavatanın çok uzaklarda Torosların gölgesinde kalmış!..
Şimdi ağlayabilirsin artık!..Gözlerinde yaş kaldıysa eğer?..
İster rüya dersin!..İstersen olur mu böyle bir şey?..
Bu sadece bir yazı!..Çevrende olup biteni iyi tanı!..
Unutma ki Girit’te ki Türk’ler de rüya sanmıştı tüm bu yaşananları!...

Atilla ÇİLİNGİR..

Ayla Berkin

Onursal Üye
Web sitesi
www.aylaberkin.com
Cevap: Girit’te de Rüya Sanmışlardı!..

Nasıl unutulur o yaşananlar. Unutulur mu Muratağalar, Sandallar. Maalesef unuttu bazıları, bazılarına da unutturdular. Unutmayanlar da unutuldukları na yandılar. TMT'yi EOKA'yla bir tuttular, Şehitlerimizin kemiklerini sızlattılar. Yazınız o kadar güzel ki bir an bende kendimi yazdıklarınızn etkisine kaptırdım. Sayın Atilla inşallah o günler bir daha yaşanmaz. Halkımızın aklı başına gelir de Kıbrıs Girit olmaz.

mehmetyurt

New member

ÖNCELİKLE ALLAH HEPMZDEN RAZI OLSUN AZİZ ŞEHİTLERİMİZİN MEKANI CENNET OLSUN

bişey sormak istedim ilk olarak bizim benim soyumun kanla suladığı o topraklarda ki ırktaşlarımız yavaş yavaş kendi benliklerinden uzaklaşıp ingiliz yaşantısı içerisine giriyorlamıs ben bunu öğrenmek istedim bunu duyduğumda inanmak istemedim genede sormak istiyorummm

Moderatör tarafında düzenlendi:

DADAŞ25

New member

Bu fani dünyada bizler için vatan herşeyden önemli olduğu asırlardır bilinmektedir! Biz Türklerde olan vatan sevgisi hiç bir toplumda yoktur. Çünkü vatanın söz konusu olduğu yerde gerisi teferruattır. Anavatan kuçak dolu sevgiler.. Kıbrısta şehitlerimizin ve hakkın rahmetine kavuşan gazilerimizin ruhu şad olsun. Ne mutlu Türküm diye..

rersan

New member

şehitlerimize allahtan rahmet diliyorum bu güzel cennet vatani bize birakan tüm askerlerimiz ve Türk vatandaşlarimiza teşekkürler .
Allah türk`ü korusun ve yüceltsin...

piri

New member

Giritte midillide sakızda bütün adalarda birkaçbin Türk kalsaydı 74 harekatı gibi giritede harekat yapılabilirdi. Türkler hangi akılla giritteki haklarını rumlara devrettiler, devretmeseydi şimdi giritte sözümüz geçerdi.

Beysam42

Dost Üyeler

Sayın Çilingiroğlu!
Duygularına duygudaş (empati duydum) oldum. “Özgürlüğün bedelini çok pahalı ödedik” demektesin. Mevzilerde kazandıklarımızı nasıl masalarda kaybettiğimiz bir gerçek. “...bir adım geri... Yıllarca kurduğum hayaller; mevzilerde, barikatlarda bıraktığım bedeller” dersin. Üzülme sen! O bedeller yüreğimizdeki köşkte kanayan yaralarını sarıyorlar...

Yolun “sonu tutsaklıkta” ise bilelim ki, o yola girmenin sonu yok oluş. O nedenle, “...bayrak yok olmuş” olmayacak imanımdan söylüyorum. Işığı gördük bir kere Kıbrıslı Türkün özgürlüğüne yansıyan, vazgeçmek olmaz. “...çevre karanlık” olmayacak. Sen yüreğini serin tut kardeşim, yalınız değilsin...

Biz biliyoruz ki savaşların stratejisi değişti; kahpelik diz boyu sağımızda solumuzda.
Eskiden düşman göğsümüze dayardı süngüsünü, tanırdık göğsümüze süngü dayayan düşmanı, cephe alırdık, ona göre davranırdık.

Şimdi düşman dost gibi görünüp, yüzümüze baka baka aldatmakta, punduna getirmek için kıvamını kollamakta... İşte değişen savaş stratejisine dikkat edelim, tedbir alalım...

“...sana olmadık vaatlerle yol gösteren politikacıların” beni şaşırtan halleri karşısında bazen bende duygularıma kapılır “bu sadece bir yazı” der ve çenemi avuçlarıma alır vurur sırtımı duvara çömeli bir kıyıda düşünürüm, “o yazgıyı silen bir silgi akıl olmalı” derim

“...çevrede olup bitenleri iyi tanı” çok doğru dersin. Kalemine, diline, yüreğine sağlık.
Girit’in akıbeti olmayacak Kıbrıs!

yasar2406

New member

Merhaba 600 yıl dünyayı yönetmiş Türk evladın torunlarını hale anlamayan Yunan ve Rum kafalar dünya var oldugu sürece Kıbrıs veTürkiye Türk kaldı Türk kalacak kahrolsun işgalgiler kahrol düşman

Sayın Berkin,

Kıbrıs milli davamızda son umudum hala yüreği VATAN SEVDASI ile dolu Kıbrıs Türk Halkında ve özellikle de KIBRIS TÜRK GENCİNDEDİR..Zira halen yürütülen politikalar ve bu politikaları uygulayan siyasiler ile bu yolun sonu pek iç açıcı gözükmemektedir..Temennim o dur ki!.. Çözüm adına oluşturulacak olan yeni yapının adı ne olursa olsun bu yeni yapı Halkımızın önüne geldiği ve oylanmasının yapılacağı o gün bu yapının Halkımız tarafından red edilmesi ve K.K.T.C'nin yaşatılması yönünde oy kullanmasıdır..Bunun dışında oluşabilecek her çözüm maaalesef elde edilen tüm kazanımlarımızın zaman içerisinde yok olmasına neden olacaktır ve Rum'un istediği de budur..

Saygı ve sevgilerimle.
Atilla ÇİLİNGİR.

Bülent Baysal

Dost Üyeler

Dayınız Mücahit Hüseyin Bey'in, kaybettiğimiz diğer bütün mücahitlerimizin ve şehitlerimizin muhterem ruhlarını sizin yazınızdan alıntı aşağıdaki güzel sözlerinizden esinlenen duygularla yad ediyorum.

"Hele bir de Bayrağımızı tanıdık ki!..Ay ve Yıldızı ile pırıl, pırıl..Rengini Şehitlerimizin kanından almıştır..Üzerinde dalgalandığı yer ata toprağındır.. Anavatanının eşi emsali yoktur bunu hiç unutma dediler!..

Hep böyle geçti yıllarımız barikatlarda ve mevzide.. Ben atamdan, babamdan böyle tanıdım kimliğimi..Sabahları okulda, ‘’ Kraliçemiz sen çok yaşa!..’’ diye bağırtırlarken bizleri!..Benim yüreğimin sesi: ‘’ Ben Türk’üm, Türk Çocuğuyum ‘’ diye haykırdı senelerce.."

adem talihsizoğlu

New member

Unutulmaz elbet untmayalim yediden yetmişe bu vatan icin şehit düşmüş kahreman şehitlerimiz için

Ayla Berkin

Onursal Üye
Web sitesi
www.aylaberkin.com

Sayın Çilingir,
Son ümidimiz zaten o oylamada. Fakat oylamaya gidilmeden önce de Türkiye'de de bir değişiklik yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde, 2004'de ki referandum da yaşadıklarımızı yeniden yaşarız. Referandum döneminde ben fiili olarak köy köy, çarşı pazar demeden dolaşıyordum. "Evet" demeyin dediğim tüm Milliyetçi bildiğim arkadaşlarım ve halktan aldığım yanıt tekti. "Ben suyun karşı yakasına bakarım. Genel Kurmayım ve Başbakanım bana evet de diyor" Evet Sayın Çilingir tüm korkum yine aynı şeylerin yaşanması. biliyorum ki KKTC'de de Erdoğan'ı sevenler oldukça fazla ve Genel Kurmay Başkanlığına duyulan saygı da sonsuz. AKP hükümeti Talatı sonuna dek destekleyeceğini söylediğine göre, Genel Kurmayımızında, Türkiye'nin AB serüveninde önünü kesen olmak istemediğini de defalarca belirttiğine göre, oylama gününe bu siyasi oluşumla gidersek korkarım ki, şehitlerimize acı bir rahmet dilemekten başka bir şey gelmeyecek elimizden. o zamana dek bizler ne yapabiliriz. Vatandaşı nasıl bu konuda daha mantıklı düşünmeye sevk edebiliriz onu da bilemiyorum. çünkü bizi, bizden olanların dışında okuyan ve dikkate alan yok. onlarında zaten uyarılmaya ihtiyacı yok. Asıl neye karar vereceğini bilemeyenlerin kararlarını doğru yönde vermelerini sağlamaktır. bunun içinde nasıl bir faaliyet yürütüleceğine sivil toplum kururluşları bir araya gelip karar varmeliler diye düşünüyorum. Tekrar o güzel yazınız için elinize yüreğinize sağlık diyorum efendim.

Son düzenleme:

Sayın Berkin,
yapmış olduğunuz analiz ve tüm tespitleriniz de tamamiyle hem fikiriz..Halkımızın bu son kararından önce uyarılması ve gidilen bu karanlık yolun bir çıkmaz sokak olduğunun ve sonunun Rum'a teslimiyetle biteceği ikazının güçlü bir şekilde yapılabilmesi için işaret etmiş olduğunuz sivil toplum kuruluşları maalesef kendi aralarında bir birliktelik sergileyemedikleri için etkin bir biçimde rol üstlenemiyorlar!..Daha önce bireysel olarak iki kez yaptığım gibi ve Kıbrıs Milli Davamızın yılmaz bir savunucusu olarak yayınlanan kitaplarımın tüm tanıtım etkinliklerini K.K.T.C'de gerçekleştirdim..Bu defa benzeri bir etkinliği Örneğin VOLKAN GAZETESİNİN ya da bir başka medya grubunun desteği ile çok daha görkemli olarak yapabilir ve gerek yerel ve gerekse uluslararası kurumların ve dolayısı ile de kamuoyunun dikkatini K.K.T.C'nin her ne şekilde olursa olsun yaşatılacağına çekebiliriz..Ben bu konuda üzerime düşen herşeyi yapmaya hazırım..Önemli olan benzer bir projeyi( Örneğin tüm yazarların katılımı ile bir söyleşi etkinliğini Kıbrıs Türk Halkı için çok özel olan bir günde yapmak ) orada kabul ettirerek en azından halkımız ve Rum'lar ve de BM tarafından bilinen ve tanınan yazarları ve dış ilişkiler uzmanlarını bu etkinliğe katabilmektir..Bu amaçla siz orada yaşayan bir MÜCAHİDEMİZ olarak böyle bir etkinliğe destek olabilecek kurum ya da kuruluşun araştırma ve koordinasyonunu yaparmısınız?..Bu konuda site yöneticilerimiz ile T.M.T ve Mücahitler derneklerinin tam destek vereceklerine inanıyorum..Yanıtınızı bekliyor saygı ve sevgiler sunuyorum..

Atilla ÇİLİNGİR..

Vedat Kuşaklı

Onursal Üye

Komutanım Atilla Çilingir
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Girit olursa;Türkiye Cumhuriyeti'de Yugoslavya olur.Bu işin şakası yok.İhtimalini söz konusu etmek bile vahim.Hatıralarını ibretle ve onurla,biraz da buruk anlattığınız şehitlerimizin ruhlarının var olduğuna inanıyorsak;Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bekasına bakış açımız da Türkiye Cumhuriyeti'nin bekasına bakış açımızdan farklı olmamalıdır.Saygılarımla.

Değerli Kardeşim Kuşaklı,

Kıbrıs Milli Davamızı ve Bu uğurda hayatlarını seve, seve feda eden Şehitlerimizin kan ve can bedelini 35 yıldır savunan ve bu amaçla doğruları söylemekten asla taviz vermeyen bir büyüğünüz olarak son 6 yıldır uluslararası arenada AB'nin de büyük katkıları ile aleyhimize oluşan ortam, yapılan müzakereler de yaşanan teslimiyetçi yaklaşımlar ve maalesef Kıbrıs konusunda bugüne kadar Kıbrıs Türk Halkının elde etmiş olduğu en hayati öneme haiz konuların dahi pazarlık konusu yapılabileceğini kabul ederek elimizdeki avantajların neredeyse Rum'a koz olacak şekilde müzakere masasına getirmek ve de bu kabul edilemez yaklaşımlar için Halkımıza dahi bilgi verme gereğini duymadan ben yaptım oldu!..Mantığı ile hareket etmek, Girit'te ki tarihsel hatanın ve umursamazlığın akıbetini çağrıştırmaktadır!.. ''Birleşik Kıbrıs'' adını taşıyan yolda yürümeye devam etmek,Bu yolun sonunun GİRİT'TEN bir farkı olmayacağını da göstermektedir!..Dolayısı ile Halkımıza bilmesi gereken gerçeklerin ne kadar önemli olduğunun altını çizmek adına bu gerçekler ihtimal dahi olsa söylenmeli ve yazan kalemler tarafından da örnekleri ile anlatılmalıdır..Kıbrıs Girit olur mu tespiti ile ilgili olarak Kıbrıs Milli Davamızın Lideri ve K.K.T.C Kurucu Cumhurbaşkanı Sayın Rauf R. Denktaş'ta zaman, zaman bu konu ile ilgili olarak uyarıcı yazılar yazarak,bu konuda tarihe mal olan hatıralarını da paylaşmaktadır..Ancak Kıbrıs konusunda siyasilerin uyguladığı teslimiyetçi politikalar nasıl gelişirse gelişsin Mücahit Kıbrıs Türk Halkının Kıbrıs'ta ki yaşam haklarına ve Ata yadigarı vatan topraklarına sahip çıkarak Kıbrıs'ta bir Girit gerçeği yaşatmayacaklarına olan inancım da tamdır..Ama yine de her ihtimalin hesaplanarak yaşanabilecek en olumsuz ihtimalleri dahi ortaya koyabilmek, konunun uzmanlarının en önemli görevleri arasındadır..İhtimalleri bilmek vehamet için önlem alabilmenin en belirgin çaresidir!..

Sevgilerimle
Atilla ÇİLİNGİR..

Ben-Q

New member

Sayın Piri,

Girit ve diğer adalardaki Türkler cumhuriyetin ilanından sonra Yunanistan la yapılan nüfus mübadelesiyle Türkiye'ye geldiler. O yuzden o adaların hiçbirinde Türk kalmadı, kaldıysa da bir avuç kalmıştır.

Bir de oradaki haklarından vazgeçtiler ama analarının hayrına değil. Rumların bıraktıkları topraklara Türkler yerleştirilmiştir. Türkiye'den Yunanistan'a 1 bucuk - 2 milyon milyon rum giderken buna karşılık 500.000 Türk gelmiştir. Giden Rumların mal mülklerini gelen Türkelere vermişler. Böylece adalardan gelen Türkler gerçekten hatırı sayılır mal - mülke konmuştur. Nereden bildiğimi soracak olursan benim babaannemde Girit adasından gelen Türklerden biri! yani adam ordaki malı mülkü napsın, nasıl olsa yerine yenisi belki de daha fazlası verilmiş.

Bir de dip not olark önemli bir nokta belirteyim: Gelen Türkler mala mülke kavuştuktan sonra Anadolu yaşayan Türkler bu duruma sinir olmuşlar. Nedeni de yerli halk önce Balkan Savaşı sonra 1. Dünya Savaşı sonra da Kurtuluş Savaşı'ndan çıktığı için aşırı fakir iken sonradan gelenler hazıra konmuşlar ve doğal olarak bu durumu içlerine sindirmeleri uzun zaman almış.

Aaaaaa tabi niye mal mülk vermişler falan dedigm yok ama burada dogan 3. nesil olarak keşke oldukları yerlerde kalsalarmış diyorum.

Birol

Dost Üyeler

Sayın Komutanım Pek Değerli Büyüğüm Atilla Çilingir,yazınızı çok dikkatle okudum ziyadesiyle duygulandım.zira bana bir kıbrıs gazisi aile dostumuz mehmetçiğimizin paraşütlerle adaya inişini ve KATİL RUM UN mehmetçiğimizi henüz havada iken şehit etmeye çalıştığını ve rumların hem sayıca hemde mühimmat bakımından bize çok üstün olduğunu ancak mehmetçiğimizin üstün iman gücüyle ve cesur yüreğiyle KATİL RUMU nasıl paramparça edip adayı kurtardığını anlatmıştı.şimdi değerli yazınızı okurken bunlar aklıma geldi.ve kendimi şunları söylemekten alamıyorum:kıbrısımızı çok ustaca ve sinsice siyasi planlarla masa başında ruma vermeyi bazı yöneticiler adeta çok istiyorlar BUNUN ADI VATAN HAİNLİĞİ DEĞİLDİRDE NEDİR?ONLARIN KANLARINDAN ŞÜPHE ETMEK GEREKİR.ZİRA DAMARLARINDA ASİL TÜRK KANI AKAN HİÇ BİR ASİL TÜRK ŞAHSİ ÇIKARLARI UĞRUNA NAMUSUMUZ ANLAMINA GELEN VATAN TOPRAĞI KIBRISI HAÇLILARA HAİN KATİL RUMA VERMEZ.

Ayla Berkin

Onursal Üye
Web sitesi
www.aylaberkin.com

sayın Ben-Q, yazınızdan pek birşey anlayamadım. İyimi konuşuyorsunuz kötü mü konuşuyorsunuz bunu da çıkaramadım ama anladığım bir şey varsa o da sizin sanki biraz aslına ihanet eder bir halde olduğunuzdur. sorarım size o Girit ve diğer adalardan ya da Yunanistan'dan gelenler hangi şartlarda yurtlarını terk etmek zorunda kalmıştı. keyfi bir geliş miydi bu. onalr oarada tarihlerini geçmişlerini, artık yaşamayan atalarını çocuklarını bırakıp da Türkiye'ye gelirken acaba çok mu mutluydular. Canlarını, en azından evlatlarının canlarını kurtarabilmek için tüm bu geçmişlerini arkada bırakıp gelmek zorunda kaldıklarını niye düşünmüyorsun acaba. Türkiye'den giden Rumlar acaba bizim Girit'te yada diğer adada yaşayan Türkler kadar soykırıma uğradılar mı. işte bunları düşününce sizin yazınızın iyi mi yoksa kötümü olduğunu anlayamadım. Girit adasından gelen bir neslin torunu olarak siz böyle söylerseniz, bu durumla hiç bir bağı olmayanların bu gün yaptıklarını da yadırgamamak lazım. kısacası yanlış bir yerde yanlış bir yazının altına yanlış bir yorum yapmışsınız. korkarım ki hayatınız da bu yanlışlar üzerine kuruludur.

Birol

Dost Üyeler

Sayın Ayla Berkin,son yazı ve düşüncenize şiddetle katılıyorum.BEN-Q Rumuzlu arkadaşımızın yazısını bende tam olarak anlayamadım.eğer anladığım doğruysada üzüldüm.HATIRI SAYILIR MAL MÜLKE KONMUŞLAR DEMİŞSİN BU ÇOK ÜZÜCÜ BİR CÜMLE ARKADAŞIM.GİRİTTE BİR GECEDE BİNLERCE TÜRK SOYDAŞIMIZ KATLEDİLMİŞTİR.NE MAL ALMASI!!!!BAK BUNU SANA RESMİ KAYNAKLARDAN ANLATAYIM DA DÜŞTÜĞÜN TARİHİ YANLIŞLIĞI ANLA: TEMMUZ 1993 TO Periodiko Dergisi şöyle yazmış:Giritliler neden kurtuldular biliyormusunuz?bir gece hep birlikte ayaklandılar ve Türkleri boğazlayarak ortadan kaldırdılar.bizim elimize kıbrıs türklerini kesip doğrama fırsatı geçti ama liderlerimiz her şeyi berbat ederek yüzlerine gözlerine bulaştırdılar..başka bir kaynak ise 30 ARALIK 1992 Ağon Gazetesi:Giritlilerin 85 yıl beklemeyi de içeren bir özgürlük mücadelesi verdiklerini hatırlamak gerekir.Elenizm beklemesinide ısrarlı olmasınıda bildiğini geçmişte kanıtlamıştır.Kıbrıs elenlerininide diğer elenlerden geri kalmayacakları bilinmelidir.ŞİMDİ BENCE SENİN YAZDIKLARININ GERÇEKLERLE PEK ALAKASI YOK BU YANLIŞINDAN UMARIM VAZGEÇERSİN.

Ben-Q Rumuzlu Üye'nin Dikkatine!..
Genelde yazmış olduğum yazılarım ile ilgili olarak yapılan yorumları ne olursa olsun saygı ile karşılar ve bu yorumlardan kazanımlar elde etmeye çalışırım..Ancak sizin bu yazım ile ilgili olarak yapmış olduğunuz yorumu yazım için değil kendi görüşleriniz için yapmış olduğunuzdan!..Size bir kaç şeyi hatırlatmak istiyorum..Girit ve Ege de ki diğer adalarda ve Batı Trakya da yaşayan Yurttaşlarımızın mübadele sırasında Türkiye'ye dönüşleri ile ilgili yapmış olduğunuz değerlendirme hiç de gerçeği yansıtmamaktadır!..Tarih sayfalarında böyle bir değerlendirmeye rastlayamazsınız..Kaldı ki o dönemde yaşananlar ve burada ki kardeşlerimizin maruz kaldığı o amansız Rum baskıları ve katliamlarını anlatan düzinelerle kitap yazılmış ve Rum'un yapmış olduğu bu soykırım hareketi tüm çıplaklığı ile de belirlenmiş ve belgelenmiştir..Bu nedenle yapmış olduğunuz yorumun eksik tarih bilginizden kaynaklandığını size hatırlatıyor ve eğer gerçeklerin çok az bir bölümünü öğrenmek istiyorsanız yine bu otağda benim tarafımdan kaleme alınmış ve yayınlanmış olan MAZLUME'nin HAYATI VE GİRİT'in TALİHİ isimli yazımı okumanızı öneriyorum..Tabii tarihi gerçeklere inanıyorsanız!..