Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü

DOĞUKAN

New member
3 Aralık Dünya Engelliler Günü, bugün çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk gün dolayısıyla yayımladığı mesajda, ülkede yaşayan 4 binin üzerindeki engellinin gününü kutlayarak iyi dileklerde bulundu.

Federasyon ve bağlı dernekler olarak bu günü, bu yıl yine çeşitli etkinliklerle kutlayacaklarını belirten Yücetürk, bu yolla kamuoyu yaratılmasının gerek ülkedeki gerekse dünyadaki engelliler açısından önemli olduğunu vurguladı.

Bu günün esas amacının; engellilerin sesini biraz daha yükseltmesi, varolan sosyal, ekonomik sorunların dile getirilmesine imkan sağlanması ve dolayısıyla da devlet yetkililerinin dikkatlerinin çekilmesinin sağlanması olduğunu ifade eden Yücetürk, engelli-engelsiz dayanışmasının önemini dile getirdi.

KKTC Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Süleyman Suay da mesajında, KKTC'de ve dünyada yaşayan tüm engellilerin gününü kutlayarak birlik-beraberlik içinde sorunsuz yaşamalarını diledi.

Suay, dernek olarak her zaman engellilerin yanında olduklarını, destek olmaya hazır olduklarını kaydetti.

Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği, 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü dolayısıyla kermes düzenliyor.

Dernek başkanı Mustafa Çelik'in verdiği bilgiye göre, 4 Aralık Perşembe sabah 09.00'da başlayacak olan kermes, 5 Aralık Cuma günü de devam edecek.

"Etiket fiyatının onda biri" sloganıyla gerçekleştirilecek kermeste, dernek faaliyetlerine katkı yanında halka ucuz fiyata alışveriş yapma imkanı sunulması hedefleniyor.

Perşembe ve cuma 09.00 - 15.00 saatleri arasında, Lefkoşa'da Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi arkasındaki Mehmet Reis Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezi önünde gerçekleştirilecek kermeste, çeşitli firmalarca derneğe bağışlanan 1.el giysiler ve ayakkabılar etiket fiyatının onda biri fiyatına satışa sunulacak.

Öte yandan, K.T. Ortopedik Özürlüler Derneği'nin hizmet merkezi olan Mehmet Reis Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezi'nin 4. kuruluş yıldönümünün de, bugün saat 15.30'da kokteyl ile kutlanacağı bildirildi. Kokteyl esnasında, yıl içerisinde derneğe katkı koyanlara teşekkür plaketleri takdim edilecek.

Özkardaş: Engellilerin önündeki engellerin tümünü kaldırmalıyız

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen), ülkedeki engellilerin yaşam koşulları, istihdamları, ekonomik ve sosyal haklarının çağdaş ülkelerin seviyesine getirilmesi amacıyla başta hükümet olmak üzere tüm kesimlerin harekete geçmesi gerektiğini bildirdi.

Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş, 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü nedeniyle yayılmadığı mesajda, kamuda özürlüler statüsünde çalışanlara terfi etme ve sınıf değiştirme olanağı tanınmasını istedi.

Özkardaş, özgürlülerin bunun dışında diğer memurlar gibi "A Memur", "B Memur" konumuna gelmesi, fazladan yaptıkları öğrenim karşılığında barem içi artış alması, devlet dışında da istihdam edilmeleri konusunda denetimlerin ciddi şekilde yapılmasını istedi.

"Engellilerin yaşamlarını kolaylaştırmak için önlerindeki engellerin kaldırılması ve toplumda engelli muamelesi görmemesi gerekir" diyen Özkardaş, bu konularla ilgili olarak, sendikasının her yıl protokollere öneriler koyduğuna işaret etti.

Mehmet Özkardaş, "Engelliler Çalışma Komitesi" oluşturulması gerekliliği üzerinde durarak, "Engellilerimize yapacağımız en büyük yardım önlerindeki engellerin tümünü kaldırmakla olacaktır" dedi.

Adem: Duyarlı olmalıyız

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sonay Aden, 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, bu günün sağlıklı olanlara, engellerine rağmen, hayat mücadelesi veren ve hayatlarını onurlu bir şekilde geçirmek adına ekonomik ve sosyal hayatın içerisinde olan engelli vatandaşlara yönelik duyarlılığı her zamankinden fazla ifade edebilme fırsatı tanıdığına işaret etti.

Adem, tüm ülkelerde olduğu gibi, Kuzey Kıbrıs'ta da birçok engelli insan bulunduğuna işaret ederek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak engelli vatandaşların sağlık, eğitim, istihdam, sosyal güvenlik ve toplumsal yaşama tam katılımı gibi insani haklar ile sosyal güvencelerini sağlamayı borç ve sorumluluk bildiklerini kaydetti.

Özürlüleri Koruma, Rehabilite ve İstihdam Yasası'nın yürürlüğe girdiği 1994 yılından bu yana ülkede özürlülere yönelik hizmetlerin Bakanlığına bağlı Çalışma Dairesi Müdürlüğü tarafından yürütüldüğünü ifade eden Adem, "Sorumluluğumuzda olan bu görevin bilinci ile toplumumuzun yadsınamaz bir parçası olan özürlülerin, sosyal yaşamın her kademesinde etkin bir rol almalarını sağlamak ve karşılaştıkları güçlükleri en aza indirmek öncelikli hedeflerimizdendir" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sonay Adem, bakanlığının bu hedef doğrultusunda tüm olanakları zorlayarak önemli sayıda özürlünün istihdamını sağladığına işaret ederek, bunun dışında, 15 Şubat 2008 tarihinde, "Engelli gençlerimizin yaşam yolundaki engellerini birlikte kaldıralım" sloganıyla, Girne'de "18 Yaş Üstü Engelli Rehabilitasyon Merkezi"nin açılışının yapıldığını belirtti.

Adem, bakanlığının, sivil toplum örgütleri ve gönüllü kişilerle işbirliği içinde yürüttüğü çalışmalar sonucunda hizmete açılan "18 yaş üstü Engelli Rehabilitasyon Merkezi"nde bu gün itibarıyla 33 engelli gencin eğitim gördüğünü kaydetti.

Sonay Adem, merkezde 2 psikolog, 2 rehber psikolog, 1 seramik eğitmeni, 1 el sanatları eğitmeni, 1 bilgisayar eğitmeni, 2 yardımcı eğitmen, idari personel ve işçi olmak üzere toplam 19 emekçinin görev yaptığını ifade etti.
18 yaş üstü Engelli Rehabilitasyon Merkezi'nde eğitim alan 33 engelli gencin, seramik, el sanatları, galoş, yaşam becerileri, spor ve müzik, destek akademik eğitim ile bilgisayar atölyeleri olmak üzere 7 farklı atölyeden yararlandığına işaret eden Adem, "Engelli vatandaşlarımızın sorunlarının çözümlenmesine yardımcı olmak ve bu kişilerin yaşam kalitelerini artırmak amacıyla, Bakanlık olarak, 2009 yılı içerisinde de çalışmalarımıza devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sonay Adem, 2009 yılı içerisinde özürlülerin özel sektörde istihdamının teşvik ve desteklenmesinin önünü açacak yasal değişiklikler yapmanın öncelikli hedefleri arasında olduğunu da söyledi.

2009 yılı Şubat ayı içerisinde, özürlü bireylerin iş yaşamına katılmakta yaşadığı zorlukların irdelenerek çözüm yollarının aranacağına, Avrupa Birliği ile ortak yürütülecek olan bir proje başlatacaklarına dikkat çeken Adem, şöyle dedi:

"Bunların yanı sıra, 18 yaş üzeri engelli yurttaşlarımızın rehabiliteleri amaçlı, biri Güzelyurt'ta diğeri Mağusa'da olmak üzere iki yeni merkez açılması amacıyla yapılan çalışmalar sona ermek üzeredir. Yine, Bakanlığımız, 18 yaş üzeri engellilerimizin geçici veya sürekli olarak yatılı kalabilecekleri bir yaşam evi yapımı için Mağusa bölgesinde arazi tahsisi konusunu Bakanlar Kurulu gündemine getirmiştir."

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, engelli vatandaşların, hayata en etkin şekilde katılmalarının önündeki engelleri aşmaları için yeni olanaklar yaratmalarının görevleri olduğuna işaret ederek, yapılanlar yanında atılacak daha birçok adım olduğunu kaydetti.

Açıklamasına, "Özürlülerin eğitim, sağlık, istihdam ve yaşam alanlarına katılımlarının en üst seviyeye çıkartılması yönündeki çalışmalarımız, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da artarak ve özveri ile devam edecektir" sözleriyle devam eden Adem, tüm özürlü vatandaşların 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü'nü sağlıklı, mutlu, onurlu, gelecek endişesinden uzak ve esenlik içerisinde idrak etmeleri dileğinde bulundu.

DELİKURT

Dost Üyeler
Dünya Engelliler Günü'nde,yaşadıkları bütün sorunların en kısa sürede çözüme kavuşturulması temennisi ile yürekleri sevgi ile dolu olan tüm engelli vatandaşlarımızın gününü kutluyor saygılarımla selamlıyorum.
Yüreklerimizin engelli olmaması dileğiyle...

Sakat Dediler Dünyama Girmeyi Çekindiler

Hep karanlıktı dünyam…

Renkleri göremedim siyahtan başka…

Kör dediler dünyama girmeye çekindiler…

Kuşların cıvıltısı yabancıydı bana…

Dudaklar kımıldıyor,sesler gelmiyordu kulağıma…

Sağır dediler dünyama girmeye çekindiler…

Ulaşamadığım,özlediğim hayalimdi,koşmak,oynamak ve yine koşmak…

Şöyle bir vurdum mu topa,gool diye zıplamak…

Oysa ki ! bir gerçek vardı bir sandalye ve koltuk değnekleri…

Topal dediler,sakat dediler dünyama girmeye çekindiler…

Bazen o kadar uzaktım ki sizden,anlamaya çalışıyor ama bir türlü anlıyamıyordum anlattıklarınızı…

Belki kızıyordunuz bana ama anlamadığım için bakıyordum boş bakışlar la…

Geri zekalı dediler dünyama girmeye çekindiler…

Bilmediğiniz bişey vardı oysa…

Benim dünyam sevgiydi, kucaklardı herkesi…

Çekinmeyin dünyamdan, size uzatılan elleri tutun, gelin girin dünyama…

Elele verelim umutla bakalım yarınlara ve benim dünyama…

Aysun Asar