Bu Fotoğrafa Bakıp Utanın!

CANBULAT

-Otağ Hanı-
Tanrı Dağları Yaylağım, Orhun Nehri Sulağım
kisoperas.jpg

Bu fotoğraflar 1992’de Güneş operasyonu’na benzer koşullarda ve ayni yerlerde çekildi. Mehmetçikler Kayseri’deki 1.Komando Tugayı’na bağlı. Sınır ötesinde kar neredeyse 1 metre asker bata çıka zor yürüyor.Kar yağarken ayni anda dehşet bir tipi de var. Yürüyüş uzadıkça derin kar insanı öyle bir yoruyor ki tarifi olanaksız. Uykusuzluk, yorgunluk insanın üstündeki techizatın ağırlığını katlayarak arttırıyor.Ayakkabıların içinde ayaklar 48 saatte pişiyor deri ayakkabının tabanına yapışıyor.Postalın içi kan doluyor.Bir hafta ayağını hiç yıkayamadığınızı bir düşünün.
Eldeki eldivenler donmuş eller silaha yapışmış.Askerin açıkta kalan yerleri donmak üzere ama Mehmetçik gülümseyerek poz veriyor objektife. Asker o koşullarda görev yaparken "daha çok kalsaydı" diyenler bu fotoğraflara iyi baksın. Bu koşullara rağmen Mehmeteçik o harekat için planalanan hedefi bitirip döndü.
İstanbul ya da Ankara’nın ortasında, karda tipide bir saat dolaşamayanlar, ortalama 2500 M yüksekte günlerce savaşan Mehmetçiğin bu haline bakıp utansın. Ve sesini kesip otursun.Mecliste sıcak koltuklarda oturup dağdaki Mehmetçik hakkında haksız eleştiri yapmak utanç verici.

AŞİNA

Dost Üyeler
Ellerinize yüreğinize sağlık. Doğru söze boynumuz kıldan incedir. Teşekkürler...;)

gsa_70

New member
...

hakılısınız ama sene 1992 diyorsunuz ama simdi 2008 deyiz ozamanki asker sevkiyatıyla bu zamanki farklı bence tabi... saygılarımla...

UFUK

Dost Üyeler
Paylaşım için teşekkurler. Mehmetcığımıze laf söylemeye kımsenın hakkı yoktur.En çetın kosullarda bıle vatanı için canını ortaya koyan askerlerımız olmasa bizler burada rahat bır sekılde oturabılırmıyız??. Allah cumlesıne kuvvet versın!!!

Volkan

-Otağ Hanı-
mecliste veya diger önemli yerlerdeki şahısların kaçının evladı doguda ,o zor koşullarda askerlik yaptı ve ya kaç şehitleri var acaba .zaten şu anda o koltukları hak etmeyen bazı ucubeler oyuruyor .buda benim kanıma dokunuyor.hele bir ite sayın demesini bilen soysuzlar varki dilim burda sizen olan saygından susuyor.ALLAH TÜM MEHMETÇİGİMİZE ,EMNİYET TEŞKİLATIMIZA YAR VE YARDIMCI OLSUN.TÜM ŞEHİTLERİMİZİN RUHU ŞAD OLSUN.VATANSIZLARA İNAD VATAN SAG OLSUN. saygılarımla.

Depresif Hayalet

New member
hakılısınız ama sene 1992 diyorsunuz ama simdi 2008 deyiz ozamanki asker sevkiyatıyla bu zamanki farklı bence tabi... saygılarımla...

Tek fark kışlık üniformaların belki biraz daha iklim şartlarına dayanıklı olmasıdır.Bunun dışında değişen bir ayrıntı yok.Allah askerimizin yardımcısı olsun.Görüşmek üzere arkadaşlar.:)

Dr.Yalnızefe

Dost Üyeler
Aynı yıl bende (Ocak-Şubat 1992'de) Kayseri Jandarma Bölge Komutanlığı Tabibi idim (Jandarma Komandolar buradan güneydoğuya sevkedilir..). Giden ve dönebilen Mehmetçiklerin halini sadece bilmedim.Bizzat gördüm. Yorum yapmak istemiyorum...
Allah devletimizin başından Mehmetçiklerini ve ordusunu eksik etmesin.

Amin...