Bowling Sporu Hakkında Bilgiler

TAHTACI

-Otağ Hanı-
Katılım
26 Eki 2010
Mesajlar
1,634
Tepkime puanı
0
Puanları
36
Konum
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Bowling, oyun hattının sonundaki kukaları, bu oyun için özel olarak hazırlanmış bowling topları ile devirme amacı taşıyan salon sporudur

Bowlingin Tarihi
Mısır’da yapılan kazılarda bowling sporunun köklerinin MÖ 5000′li yıllara dek uzandığına dair bulgular çıkarılmıştır.

Kökenleri MÖ’ye dek uzanan bowling sporuna, spor olmanın dışında anlamlar da yüklendiği görülür,örneğin 3 ve 4. yüzyıllarda, bowling sporunda iyi olmak kilise tarafından günahlarından daha çok arınmış olmak anlamına geliyordu.

Düzenlenen bowling oyunlarında kukalar işlenmiş günahları temsil ediyor ve devrilen her kuka ile günahlardan arınılma inancı taşınıyordu.
Eski Polonezyalıların oyandıkları “ula maika” adlı oyun da 60 feet mesafeden kukaların devrilmesine dayanan bir oyun olarak bowling oyununun geçmişinde yer almakta. İşin ilginci bu mesafe hala günümüzde de kullanılıyor

Dünya’da Bowling
1958′de PBA – Professional Bowlers Association’ un, 1960 yılında Professional Women’ s Bowling Association’ un kurulması ile erkek ve kadınlarda profesyonel düzeyde üst düzey spor karşılaşmaları organize edilmeye başladı.

Kadınların organizasyonundaki başarısızlıklardan dolayı buradan ayrılan bir grup 1974 yılında Ladies’ Professional Bowlers Association adında bir kuruluş kurdular.

Daha sonra bu iki kurum 1978 yılında birleşerek Women’s Professional Bowlers Association (WPBA)u oluşturdular.
1981 yılında bu kuruluş Ladies Professional Bowlers Tour adını aldı.
1982 yılında genç oyuncuların organizasyonu için YABA – Young American Bowling Alliance kuruluyor.

1993 yılında ABC, kurallarında yer alan “sadece erkeklere mahsus” kuralını kaldırarak kadınların da bu organizasyonda yer almasına olanak sağladı.
Bugün Dünya’da bowling sporunun en üst düzey yetkilisi FIQ – Uluslararası Bowling Federasyonu’ dur (Fédération Internationale des Quilleurs).
1952′de kurulan FIQ yapı olarak ikiye ayrılır;

Dünya 10 Pin Bowling Birliği (WTBA – World Ten Pin Bowling Association) ve Dünya 9 Pin Bowling Birliği (WNBA – World Nine Pin Bowling Association).

FIQ’ya üye 123 ülke federasyonu bulunmaktadır.

Türkiye’de Bowling
Türkiye’de oynanan bowling sporu 10 kukalıdır ve “Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu” altında faaliyet göstermektedir. A, B ve C kategorilerini içeren bir ulusal ligi bulunmaktadır.

Bowling Genel Kuralları
Ahşap bölmelere bowling ayakkabısı dışında ayakkabılarla çıkmak, bu alanda sigara içmek, yemek yemek ve içki içmek kesinlikle yasaktır. Bowling topunu atarken düşmemek için ayakkabılarınızın altlarının kuru ve temiz olmasına dikkat etmelisiniz.

Bowling Atış Kuralları
Bowling nezaket kurallarına göre atış önceliği atış hazırlığını tamamlamış atış alanına ilk çıkmış oyuncudadır. Eğer iki oyuncu aynı anda atışa çıktıysa öncelik sağ taraftaki oyuncudadır.

Bowling Atışınızdan önce ve atışınızı tamamladıktan sonra diğer oyuncuların dikkatini dağıtacak hareketlerden kaçınılması çok önemlidir.
Bowling Atış alanında birden fazla kişi olmamasına özen gösteriniz.
Kesinlikle atış alanından ve oyuncuların önünden yürümeyiniz.

Diğer oyuncuların sizi beklediğini düşünerek atış sıranız geldiğinde hazır olmanız ve atıştan önce çok uzun süre harcamamanız çok önemlidir.

Bowling Top Kuralları
Eğer salondaki “house ball” toplarından kullanacaksanız lütfen kendinize uyan ağırlıkta ve parmak boyunda tek bir top seçerek oynayınız. (tek top kullanmanız siz ve sizin gibi o topu kullanan oyuncuların top bulmasını kolaylaştıracaktır) Ayrıca atış yaparken aynı topun kullanılması daha dengeli ve başarılı bir stil edinmenizi kolaylaştıracaktır.

Mekanizmaların sağlıklı çalışması için lütfen ilk hakkınızda attığınız top geri gelmeden, ikinci atışınıza başlamayınız.

Topları alırken iki elinizi kullanarak güvenli bir şekilde topu kanalından çıkarınız. Parmağınızı topa takarak alma veya tek taraftan elinizle alma kanaldan gelen diğer toplar yüzünden istenmeyen kazalara yol açabilir.
Bowlingte Sıralama / Ranking Nedir

Türkiye Bowling Karşılaşmalarında uluslararası standartları yakalamak, daha çok karşılaşma ve turnuva olanağı yaratmak, katılımları arttırmak ve sporcularımızı daha sağlıklı değerlendirebilmek amacıyla 2003-2004 yılından itibaren ranking/sıralama uygulamasına geçilmiştir.
Bu değerlendirme aynı zamanda özel turnuva, sponsor, basın gibi kanalların sporcularımızın performanslarını izleyebilmesi için de bir kaynak olarak kullanılmıştır.

Her sporcu Türkiye Ligine katılmak ve en az 48 oyun oynamak zorundadır.
Her sporcu en az 3 turnuvaya katılmak zorundadır.
3 turnuvadan fazlasına katılan sporcuların en yüksek 3 turnuva puanı klasman sıralamasına katılacaktır.

Sonuç olarak; 1 adet lig puanı ve 3 adet turnuva puanı toplamları Türkiye Sıralaması’ ndaki yerlerini belirleyecektir.

Bowlingte Kılık – Kıyafet
Türkiye 2007 yılı Türkiye 1. Bowling liginde sporcu kıyafetleri aşağıdaki kuraldaki şekilde belirtilmiştir:

Baylar: Kumaş pantolon, polo yaka t-shirt, bowling ayakkabısı
Bayanlar: Kumaş pantolon/şort/şort-etek/etek/bermuda; polo yaka t-shirt, bowling ayakkabısı

Bowling Hakkında

- Bu kuraldaki “kumaş pantolon” kavramı sadece takım elbise pantolonu tipini değil, kot-kadife-eşofman dışındaki keten, koton, mat lycra gibi pantolonları da içermektedir. Renk konusunda hiç bir sınırlama yoktur. Pantolonların kesim modelleri serbesttir.
Arka ve ön ceplerde istenen model olabilir fakat bacaktan cepli pantolonlar giyilemez.

- T-shirt olarak “polo yaka” olarak tabir edilen modeller giyilecektir. Burada yaka düğmesi konusunda bir sınırlama yoktur. Önemli olan polo tipi yaka olmasıdır. Bayanlarda kolsuz polo yaka giyilebilir. Dekolte ön kesim yasaktır.

- T-shirtlerin pantolonların içine veya dışına giyilmesi sporcunun tercihindedir.

Bowling’te Skorlama:
Bir bowling oyununda her oyuncuya toplam 10 kere sıra gelir ve sırası gelen oyuncu iki atış yaparak tüm pinleri (10 adet) devirmeye çalışır. Her atışta elde edilen puanların toplamı bir sonrakine eklenir. Oyuncu iki atış sonrasında tüm pinleri devirememiş ise sadece devirdiği pin sayısı kadar puan alır.

Strike : Sembolü “X”tir. Hat sonundaki tüm kukaların frame’ in ilk atışında devrilmesine denir.
Tüm kukalar devrildiği için frame in ikinci atışı yapılmaz. Alınan puan, sonraki iki atışta devrilen kuka sayısı ve strike ta devrilmiş kuka sayısı (10) toplanarak hesaplanır ve yazılır.

Üst üste üç defa strike yapmak triple veya turkey adı ile anılır. Türk milli bowling takımı, bu benzerlikten yararlanıp kendilerini “XXX” ile tanımlarlar.

Spare : Sembolü “/”dir. Hat sonundaki tüm kukaların ikinci atışta devrilmesine denilir. Alınacak puan, bu 10 kuka ve takip eden atışta devrilen kuka sayısı toplanarak hesaplanır ve yazılır.

Split : İmkansız atış. Birinci kukanın devrilmiş olması durumunda, her ne kadar devrilmesi imkansız olmasa da çok zor olan, birbiriyle bağlantısı kalmamış (aralarındaki kuka devrilmiş) iki ve ya daha fazla kukanın ayakta kalmasına denilir. Frame de sayının etrafına bir dikdörtgen çizilerek ifade edilir.

Bowlingte Ligler ve Turnuvalar

Türkiye’ de bowling, bahar ve kış aylarında olmak üzere iki sezonda birer lig ve A,B ve C olmak üzere üçer kategoride oynanır.
Oyuncular, daha önceki sezonlarda yaptıkları ortalamalara göre liglere dağılır. İlk defa oynayacak bir oyuncu A liginden giriş yapar.
Bir A ligi oyuncusu, tek sezonda C ligine yükselemeyeceği gibi, bir C ligi oyuncusu tek sezonda A ligine düşemez.

Bowling C Kategorisi: Ortalaması erkeklerde 180, kadınlarda 160 üstü olan oyuncular, önceki sezonda B veya C kategorisinde oynamış olmak koşuluyla takip eden sezonda bu kategoride oynamaya hak kazanır.
Bowling B Kategorisi: Ortalaması erkeklerde 160, kadınlarda 140 üstü olan oyuncular takip eden sezonda bu kategoride oynamaya hak kazanır.

Bowling A Kategorisi: İlk defa katılan oyuncular ve erkeklerde 160, kadınlarda 140 ortalamanın altında oynayan oyuncular bir önceki sezonda C kategorisinde oynamamış olmak koşuluyla takip eden sezonda bu kategoride oynamaya hak kazanır.

Lig sırasında, iki sarı kart görmüş oyuncular, ikinci kartı gördükten sonra takip eden haftanın karşılaşmasına çıkamazlar. Oyun sırasında veya öncesinde alkollü içecek tüketmek yasaktır, belirlendiği takdirde kırmızı kart ile cezalandırılır.
 
Üst