Beyin Kanseri

Gök Yeleli Bozkurt

New member
Katılım
29 Nis 2008
Mesajlar
1,947
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
Bozkurtlardan Birine Sorun
Beyin Kanseri
Tıp her geçen gün ilerlemekte, her türlü hastalığın teşhis ve tedavisinde yeni yöntemler bulunmaktadır.Hemen hemen kontrol altına alınamayan hastalık kalmamış gibidir.Ancak kanser tedavisinde ümit edilen başarıya ulaşılamamıştır.

KANSER NEDİR?
İnsan vücudunu oluşturan en küçük yapı taşına hücre ismi verilir.Sağlıklı hücreler vücut büyümesini aynı zamanda hasarlı hücrelerin tamirini yaparlar.Normal hücrelerin büyüme yeteneği sınırlıdır.Bazen büyümedeki bu sınırlama yeteneği kayıp olur, ve sınırsız büyüyüp çoğalan hücreler topluluğu oluşur.Oluşan kontrolsüz bu hücreler topluluğuna TÜMÖR denir.Tümörler ikiye ayrılır.
1) İyi huylu kanser olmayan tümörler; vücuda yayılmazlar, yaşamı nadiren tehdit ederler,ameliyatla alındıkları zaman genelde tekrarlamazlar.
2) Kötü huylu kanser hücreleri içeren tümörler; tüm vücuda yayılma eğilimi gösterirler.Hayatı tehdit eden bu tümörler de ölüm oranı yüksektir.
BEYİN KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Beyin kafatası denen kemik yapının içine yerleşmiştir. Beyin hücrelerinin kontrolsüz çoğalmasıyla oluşan beyin tümörleri, beyin hücrelerinden köken aldığı gibi, başka organlarda oluşan kanser hücrelerinin yayılması ile de oluşabilir.Oluşan tümör nedeni ile beynin hacmi artar ve beyin genişleyemeyen kafatası içinde sıkışır, kafa içi basıncının artmasına sebep olur.Belirtiler genellikle buna bağlı oluşur.Hastada:Baş ağrısı,bulantı,kusma,sara tipi bayılma,kol ve bacaklarda his kaybı kuvvetsizlik gibi belirtiler oluşur.Nedeni tam olarak bilinmemektedir.Ailesel yatkınlık, bazı virüs enfeksiyonları arıtma,lastik,boya…vs sanayiinde çalışmak risk faktörleri arasındadır.
Herhangi bir yaşta görülebilen beyin tümörleri, en çok 3-12 40-70 yaş grubunda görülür.Cinsiyet ayrımı yoktur.
BEYİN TÜMÖRLERİ NASIL TEŞHİS VE TEDAVİ EDİLİR?
Erken teşhis tedavide başarı şansını arttırır.Günümüzde gelişen teknoloji, beyin tümörlerini teşhis etmede,çapını ölçmede beyinde görülen bir dokunun tümör mü yoksa başka bir dokumu olduğunu anlamamızı sağlayan tanı araçları lasf etmiştir.Gelişen tomografiler.MR’lar ,beyinde oluşan tümörleri en ince ayrıntısına kadar bize gösterir.
Teşhisteki başarı, tedavide malesef sağlanamamıştır. Tedavideki amaç mümkünse tümörlü dokuyu yok etmektedir.İyi huylu tümörler ameliyatla tümörlü doku temizlendiği zaman bir daha tekrarlanmazlar.
Fakat kötü huylu kanser hücreleri beyni; ağaç gibi kök salarak beynin sağlıklı dokularını tahrip ederler. Günümüzde halen kabil gören tedavi;
1) Ameliyatla çıkartılabilen kanserli tümör hücreleri temizlenecek.
2) Ameliyatla çıkartılan tümör hücrelerinin patolojiye yollanarak türünün belirlenmesi.
3) Beyinde kalan ve cinsi belirlenen kanser hücrelerini yok etmek için ışın(radyoterapi) ve ilaç (kemoterapi) uygulaması
BEYİN KANSERİNDE DÜNYADA GELİNEN SON DURUM NEDİR?
Gelişmiş tüm dünya ülkelerinde, kanserin nedenleri ile ilgili yoğun çalışmalar vardır.
Işın tedavisi ve ilaç tedavisi;kanserli hücre ile beraber normal sağlıklı hücreleri de tahrip etmektedir.Son zamandaki çalışmalar; sağlam dokular zarar vermeyen sadece;kanserli hücrelerini tahrip eden ışınlar ve ilaçlar üretme yolundadır.Özellikle;kanserli hücrelerin yapısını bozan ilaçlar ve ışınlar yüz güldürücü cevaplar vermiştir.Hatta çoğu zaman kafa içi basıncını arttırmayan kötü huylu tümörlere cerrahi yapılmadan ışın (radyoterapi) ve ilaç (kemoterapi) uygulanmaktadır.
Bununla beraber,gen tedavisi ve kök hücrelerle kanseri tedavi etme çalışmaları yapılmaktadır.Gelişmeler kısa zamanda kanser tedavisinde başarıya ulaşma yolundadır.
BEYİN KANSERİNDE İYİLEŞME ŞANSI NEDİR?
Beyin tümörlü bir hastanın yaşam beklentisi tümörün tipine,hastanın yaşına, genel sağlığına ve tedaviye cavabına bağlıdır.Büyük sayıda hastanın sonuçlarını değerlendiren istatistiki bilgiler; ortalama değerlerdir.Oysa hiçbir hasta diğerine benzemez.Her hasta ayrı bir vakadır.
UZMAN OLARAK SİZİN GÖRÜŞÜNÜZ NEDİR?
Kanserin oluşmasında; vücut direncinin düşmesi bence büyük önem taşır.Stres,hormonlu gıdalar,hava kirliliği teknoloji ürünü olan cep telefonu,bilgisayar ışınları… vs vücut direncini düşüren etkenlerdir.
Bana göre yapılan günümüzde henüz yapılan tedaviler kanserin oluşmasına neden olan sebepten çok kanserli hücreyi yok etmeye yöneliktir.Yapılan son gen ve kök hücre çalışmaları umut vericidir.Belkide hücre yapısını bozan bir virüstür ve ilerde bir ilaçla erken yakalanan kanser tedavi edilebilecektir.Nasıl verem 1950 ve bu yılların amansız ve öldürücü fakat şimdinin tedavi edilir basit bir hastalığı ise, belki ilerde kanserde buna benzer bir hastalık haline gelecektir.
Özellikle bir hususta hasta yakınlarını uyarmak istiyorum;tedavide umut iyidir.Fakat gerçekleri kabul etmek gerekir.Ülkemizde;kanser tedavisi dünya standartını yakalamıştır.Bunun için doktor tedavisinde çıkıp umut tacirlerinin eline düşmemek gerekir.Aksi halde;hem yakınımızı hem servetimizi kayıp ederiz.
 

Dr.Yalnızefe

Dost Üyeler
Katılım
18 Şub 2008
Mesajlar
1,339
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Güzel paylaşım....
Eline sağlık..
Ama bu kadar ağır bir konuyu biraz daha ayrıntılı vermek gerekirdi diye düşünüyorum....
 

Gök Yeleli Bozkurt

New member
Katılım
29 Nis 2008
Mesajlar
1,947
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
Bozkurtlardan Birine Sorun
Rica Ederim

Beyin tümörleri kafatası içerisinde büyüyerek beyin üzerine baskı yaparlar. Bulundukları bölgeye ve baskı altında tuttukları beyin alanına göre belirtiler verirler. Ancak kafa içinde yer kaplayan bütün vakalarda olduğu gibi öncelikle kafa içi basıncın artmasına bağlı belirtileri gösterirler......

Tümör düzensiz bir şekilde büyümeye devam eder ve genişleme,büyüme imkanı olmayan kafatası içerisinde beyin üzerine baskı yapmaya başlar. Yine resimde görüldüğü gibi beyin baskı altında normal görüntüsünü kaybeder ve işlevlerini yerine getiremez...... Daha iyi anlaşılması için soldaki normal beyin tomografisine bakabilirsiniz. Beynin her iki yarım küresi simetrik olarak yerleşmişlerdir.Her iki tarafta düzenli sınırlarla ayrılmışlardır. Bu normal yapıya giren herhangi bir yer kaplayan oluşum simetrik yapıyı bozacak ve beyin üzerine baskı yapacaktır Belirtileri:

1- Başağrısı
2- Kusma (Fışkırır tarzda)
3- Sara tarzında bayılma nöbetleri
4- İlerlemiş dönemlerde (Beyinde yerleştiği yere göre) vucudun bazı bölgelerinde felç belirtileri
5- Kişilik bozuklukları, bazı yeteneklerde (hesap yapma yazı yazma gibi) bozulma

Betin tümörlerini ana hatları ile ikiye ayırmak mümkündür.

Yukarıdaki belirtiler görüldüğünde kafa içi basıncın artmasından şüphelenilir.Kesin teşhis için kafa içini ve beyini görüntülemek amacıyla beyin tomografisi veya MRG çekilir.

1- İyi huylu tümörler: Yavaş üreme hızına sahiptirler. Ayrıca beyin dokusundan kolaylıkla ayrılabilirler ve tümü veya tümüne yakın kısmı çıkarılabilir. Bu nedenle ameliyat sonrası sonuçları çok iyidir. Ancak, tümör iyi huylu olsa dahi, beyinde hayati önem taşıyan, hassas bölgelere yerleşmiş se sonuçlar maalesef yüz güldürücü olmaz.

2- Kötü huylu tümörler: Çok hızlı ürerler. Çamur kıvamındadırlar. Bu nedenle ameliyatla tamamen alınamazlar. Ameliyat sonrası belli bir zaman süresi içinde tekrar büyüyerek beyine baskı yapmaya devam ederler. Kötü huylu tümörleri de üreme hızlarına göre sınıflara ayırmak mümkündür. Ameliyattan sonra 5-6 yıl yaşama şansı veren tümörler olduğu gibi 5-6 ayda yenilenerek hastanın ölümüne neden olan tümörlerde vardır.
Beyin tümörlerinin tedavisi cerrahidir. İster iyi huylu, ister kötü huylu olsun, tüm tümörler cerrahi olarak tedavi edilirler. Ancak bazı durumlarda cerrahi uygulamak mümkün olmayabilir.

Şayet tümör beynin çok hassas olan bazı hayati bölgelerine yerleşmişse bu bölgelere dokunmak hayati tehlike yarattığından tümör yerinde bırakılabilir. Bu durumda sadece ışın tedavisi ve ilaç tedavisi (kemoterapi) uygulaması yapılabilir.
Vücudun diğer bölümlerinde oluşan tümörler beyine yayılabilir. Buna metastaz denilmektedir. Özellikle akciğer kanserleri beyine yayılabilirler ve kötü huylu tümörlerdendir. Cerrahi müdahale yapılsa bile sonuçlar yüz güldürücü değildir. Hatta bazı vakalarda bir kaç tane odak halinde yayılma varsa cerrahi bile uygulanmayabilir. Hasta kemoterapi ve ışın tedavisine alınır.

BEYİN TÜMÖRLERİ

Beyin tümörleri yerleşim yerlerine ve tümör çeşitlerine belirtiler verirler. Kafa içi basıncının artmasına bağlı olarak ortaya çıkan belirtiler ortaktır. Bu belirtiler,baş ağrısı, bulantı ve kusmadır.
HİPOFİZ ADENOMLARI
Hipofiz adenomları hormon salgılayanlar ve hormon salgılamayanlar olarak iki ana gruba ayrılır. Hormon salgılayanlar genelde salgıladıkları hormona bağlı olarak belirti verirler. Hormon salgılamayan adenomlar ise uzun zaman belirti vermezler ancak optik sinire (Görme ile ilgili sinir) bası yaparak görme bozukluklarına neden olurlar. Hormon bozuklukları, adet düzensizlikleri veya olmaması, memeden süt gelmesi, aşırı şişmanlama, hızlı boy uzaması, ellerde, ayaklarda ve çenede büyüme hormon bozukluklarının belirtileridir ve doktora baş vurulması gereklidir. Tümör boyutları çok artarsa kafa içi basıncı arttırır ve baş ağrısı , bulantı ve kusma şeklindeki genel belirtilere neden olur.
beyintumoru02.jpg
beyintumoru01.jpg


Ameliyat Öncesi Hipofiz Tümörü Ameliyat Sonrası Tümör Çıkarıldıktan Sonra
beyintumoru03.jpg
beyintumoru04.jpg


Hipofiz Apopleksisi (Hipofiz bezinde kanama) Ameliyat öncesi MRI Ameliyat sonrası MRI PONTOSEREBELLER KÖŞE TÜMÖRLERİ, Bu tümörler beyin dokusunun bir bölgesine yerleşmiş tümörlerdir. İşitme siniri tümörü ( Akustik nörinom) sık olarak görülen tümördür.
Ayrıca menegiom ( Beyin Zarı Tümörü ) ve epidermoid tümörlere de rastlanır. Beyin tümörlerinin genel belirtilerine ilaveten bu bölge tümörlerinde işitme ve denge bozuklukları da görülmektedir. Bu tümörler küçük boyutta yakalandığında işitme korunabilir. Tümör çok büyük ise işitme korunamadığı gibi Fasial (Yüz) Siniri de etkilenebilir

beyintumoru05.jpg
beyintumoru06.jpg


İşitme siniri (akustik nörinom) tümörü. Ameliyat öncesi MRI Ameliyat sonrası MRI MENENGİAL (BEYİN ZARI) TÜMÖRLER: MENENGİOMLAR Menengiomlar genelde büyüyerek kafa içi basıncının artmasına neden olurlar ve baş ağrısı bulantı ve kusmaya neden olurlar. Epilepsi (Sara ) nöbeti de görülebilir. Ayrıca bu tümörler yerleştikleri yerlere göre de belirti verirler. Optik sinir (Görme siniri) yakınında yer alanlar görme bozukluğuna neden olur iken hareketle ilgili beyin bölgesine yakın olanlar felçlere neden olabilirler. Bu nedenle beyin fonksiyonlarındaki bozukluklarda gerekli tetkiklerin yapılması lazımdır.

beyintumoru07.jpg
beyintumoru08.jpg

Menengiom (ameliyat öncesi MRI) Menengiom
(ameliyat sonrası MRI) GLİAL (BEYİN DESTEK DOKUSU) TÜMÖRLER Bu tümörler genelde kötü huylu olup beyin dokusu içinde büyürler.Belirtileri genel belirtilerdir. Yine yerleştikleri bölgelere bağlı olarak belirtiler verirler. Epilepsi ( Sara nöbeti) bazı hastalarda ilk belirti olarak ortaya çıkabilir.

beyintumoru09.jpg
beyintumoru10.jpg
beyintumoru11.jpg

METASTATİK TÜMÖRLER Metestatik tümörler vücudun diğer bölgelerindeki tümörlerin beyin dokusuna sıçraması nedeniyle oluşan tümörlerdir. Bu tümörler kafa içi basıncını arttırarak ve/ veya yerleşim yerine göre sinir sistemi hasarı oluşturarak belirti verirler. Genelde bu tip sıçramalar tümörlerin ilk belirtisi olabilir. Bu tümörler radyolojik olarak da görüntülenebilen geniş ödem oluştururlar.
Bitkisel Tedavi (Alternatif Tedavi): Dünyada Alternatif ve Bitkisel Metotlar Ile Tedavilere Yaklasimlar Tip ve tedavi kelimeleri birbirinin birer parçasi gibi kullanilsa dahi, bu yaklasim kismen dogruluk tasiyor. Her kesiminde kabul ettigi gibi dünya üzerinde tip tekbir anlam tasir ve tartisilamaz.Lakin tedavi farkli bir istir ve Tibbin içerisinde de disarisinda da uygulanir.Yani insanlara iyilestirici yollar ile yaklasim yalnizca tibbi alana mahsus kabul edilmiyor.Ne yazik ki Ortodoks Tip tabir edilen bazi çevreler tedavi kelimesini kendi camialari disinda kimseye kaptirmak istemiyor.Modern Tip veya pozitif ilimin inkari söz konusu olmaz.Insanliga hizmetin en kutsal isini yapiyorlar.Ve bunu son birkaç yüzyildir yapiyorlar. Peki binlerce yil mazisi olan insanlik modern Tıbbın olmadiği dönemlerde kendilerini nasil ayakta tutmayi basarmistir. Tabi ki bir çok hastaligin teshisi konamamis yada isimlendirilememisti ama buna ragmen insanlik tarihi dogada bir çok iyilestirici unsur kesfetmeyi ve bunu nesilden nesile nakletmeyi basarmisti.

Dünyada ilaç sektörünün dogusu da bu kesiflerin temeli üzerine kurulmustur.Bugün Alternatif sifati yakistirilan bir çok tedavi metodu aslinda bu mekanizmanin kendisi ve temelidir.
 

Dr.Yalnızefe

Dost Üyeler
Katılım
18 Şub 2008
Mesajlar
1,339
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Bu güzel ilaveden sonra ellerine sağlık deyip alkışlamak düşer bize de.....:)
 
Üst