Başpiskopos İkinci Hrisostomosa Gönderdiğim Bu, Birkaç Soruluk Yazı

Özcan Özcanhan

Onursal Üye
Evet Değerli Okuyucularımız

946ozcanhan.jpg

İki kez kendisi ile görüştüğüm Hrisostomos hazretleri barış meleği kesilmiş, dostluktan, kardeşlikten, birlikte barış içinde ortak vataanda yaşamaktan söz etmiş ve federasyon destekcisi olduğunu belirtmişti, hiç de olmadığı gün gibi ortaya çıkmıştır.

Irkcılığı, faşizmi, Türk düşmanı gençlerin örgütlerini hararetle savunmaktadır.

Son günlerde Ban ki Moon'a ve Dr. Eroğlu'nada saldırmayı ihmal etmemiştir.

Federal çözümden de felaket bir anlaşmayı müzakare ediyormuş Hristofyas.

Ona da saldırıyor, Kıbrısta "yabancı tohumlara" yer yoktur, bütün yabancılar çeksin gitsin diyor.

Kendisine e-mail olarak gönderdiğim ve ulaştırıldığı bildirilen mesajımda sordum:

Makariosun yolunda mı yürüyorsunuz, hem Başpiskopos hem de Kıbrıs Cumhurbaşkanı olmak peşinde misiniz, politikaya mı atılmayı planlıyorsunuz?

hani da federal çözümü destekliyordunuz, ne oldu da düşüncenizi değiştiniz?

ortak vatanımız dediğiniz Kıbrısta dostluk, kardeşlik, barış içinde yaşamağı desterkler görünmüştünüz, halbuki düşmanlık, nnefret ve intikam duygularını kamçılıyorsunuz.. Bu büyük çelişkili tutum nereden kaynaklanıyor, politikacı ve din lideri olarak iki portöfüye mi taşımak istiyorsunuz?

Ve, benzeri sorular sorarak kendisine daha önceki mülakatlarımızı ve verdiği yanıtları hatırlatarak bir de fotoğrafımızı postaladım.

Burda tekrar soruyor ve kendisine hatırlatmak istiyorum.

Dini lider olarak mı politikacı olarak mı yoksa her iki kişilik ve yetki ile mi ırkcılık, ayrımcılık, düşmanlık, nefret duyguları körükleyerek Kıbrısa ve halklarına hizmet etmek, yol göstermek mi istiyorasunuz?

Cevap vermediniz. Ama, ben size şimdiden söyliyeyim. Her ikisinde de sınıfta kalacaksınız, kaldınız da, başarı şansınız sıfırdır.

Görüştüğüm bazı Rım siyasi liderleri ve gazetecileri bana boşuna, "ciddiye alma Başpiskoposu da dengsizdir" dediklerinde neyi kasteddiklerini şimdi anlamış bulunuyorum.

O da anlamaya çalışsın, bana Türkçe olarak sorduğu soru ne demekti ve anlamının önemini neydi , "dunya carkı felek, askolsun cevirene- Dünya Çarkı felek aşkolsun çevirene" sonra da dondurene diyebilmişti...

Kendisi büyük, koskocaman dini bir lider değil mi?

Yaratan yüce Allahın bu alemi nasıl çevirdiğini, insanları nasıl yarattığını düşünsün, çözmeye baksın. Düşmanlık, ırkcılık, şiddet, faşizm, ayrımcılık telkin etmesin. Allah yolunda yürüsün, barış, kardeşlik, iylik, dostluk , insanlar arası sevgi ve saygı anlayışı yaymayaa baksın. Kilisesine dönsün, politika ile hiç, özellikle de Türklerle hiç uğraşmasın. Türkler de tanrınınyarattığı güzel insanlardır.

Özcanhan

----------------------------------------------------------------

HisBeatitude

Dear Doxa,
Kalon Pascha kai Hronia polla.

** ** ** **

Could you, please convey some questions to His Beatitude Archbishop Chrisostomos the Second, for Cyprus Star and ADA tv.

1. Your Holiness, Your Beatitude, Having seen the latest Greek Cypriot media we wish to ask you, are you planning to go into politics,

2. Are you ambitious to follow the footsteps of the late , first Cyprus President, Archbishop Makarios with two port folios: a) President, b) Archbishop of the Orthodox Church ?

3. As you will recall, I interviewed your holiness twice before. You are on record to have told me that you supported a bizonal, bicommunal ,federal Cyprus and stated that hatred, enmity and hostility between the two communities should be ended. Now, according to the media you are against a federal solution and that you are supporting ELAM, nationalism, racism and the deportation of “all seeds” –foreigners- from Cyprus.

4. What is the main cause of your change of heart?

5. Don’t you want to devote the rest of your life to religious matters and as head of the Greek Cypriot church , to work for raprochement, friendship, love and respect between the two communities of the island, as well as, all peoples thorughout the universe?

Thanking you in anticipation that you will respond soon, I remain.

Yours faithfully,

Özcan Özcanhan

Moderatör tarafında düzenlendi:

Salih Mehmet Ersoy

Onursal Üye
Cevap: Başpiskopos İkinci Hrisostomosa Gönderdiğim Bu, Birkaç Soruluk Yazı

Saygıdeger kardeşim Özcan,

Zamanına hiç mi acımadın? Başpiskopos olarak bilinen bu adamın nasıl Başpiskoposlugu elde ettigini de mi bilmiyorsun. Kitium Mitropolitini kandırarak onun oyunu alan bu adamın dürüst olmasını nasıl bekleyebiliriz ki?

Adamlar tek ayak üstünde bin yemin eden tipler, onlara güvenmemiz mümkün mü? Ortaklık Cumhuriyetini onlar yıkmadı mı?

Bizi silah zoruyla dairelerimize gitmekten men etmediler mi? Tam onbir yıl bize insanlık dışı davranmadılar mı?

Cumhuriyetteki tüm haklarımızı gaspetmediler mi. 15 Temmuz darbesinde kendi kendilerini öldürdükleri halde, suçu bize ve Türk askerine yüklemediler mi?

1968 yılından günümüze kadar yapılan tüm görüşmelerde anlaşma istemeyen taraf olarak karşımızda durmadılar mı?

Bizim erimemizi, bir birimize düşmemizi salamak için bin bir senaryo ile karşımıza çıkmadılar mı?

Hala daha Kıbrıs Cumhuriyeti'nin sahibi olduklarını, ortaklık haklarımızı düşünmeden ortalıkta arzı endam ettiklerini görmüyor muyuz?

Peki Hrisostomos dene adamdan ne beklenir ki. Hani deriz ya; "Domuzdan post, Gâvurdan dost olmaz" bunlar onlar dgil mi anım kardeşim.

Bize düşen görev, gerçekleri görüp bir birimize sımsıkı baglanmamız ve devletimizi yaşatmak için el birligi ile çalışmamızdır.

Sana selamlarımı, sevgilerimi ve saygılarımı gönderiyorum. Hoşca kal, esen kal, mutlu ve saglıklı kal aziz kardeşim.

Salih Mehmet Ersoy

Gazeteci - Yazar

Nejdet Halil

Dost Üyeler
Cevap: Başpiskopos İkinci Hrisostomosa Gönderdiğim Bu, Birkaç Soruluk Yazı

Bas bilmem neyin Digomaya kadar yolu var. Adayi terk ederlerse memnun oluruz. Onlarin enosis ruyasi varsa bilsinler ki bizlerin de adayi Turkiyemizle bir gun TUMUYLE baglama ruyamiz vardir. Hem de bu Ruya her Turkun kalbinde dogustan bulunan gerceklesecek bir Ruyadir. Kibris adasi Cografi yonden Turkiyeden kopmus kucik bir parcasidir. Asil Kibrisin/Yesil Ada'nin kalbi Turk kalbidir. Aslinda Rumun adada hakki yoktur. Ingiliz kahbelikle elimizden aldi sonradan sahtece ve basinc altinda ortaklama bir cumhuriyet sunuldu ve sonradan da Ruma kahbece hediye edildi.

Malimizin hemen hemen yarisini aldik, gerisini de istiyoruz..... Kibris hep Turk olmalidir - baska turlu rahatlik olmaz...