Avrasyalı Olmak

Yunus Gök (Embesil)

Yasaklı Üye
OKURA ilk not…
Babamı 1975’de, Attila ağabey’i 2005’de kaybettim. Her iki darbe de unutulur gibi değildi…Yaralandım…
Babam Mehmet Bahattin Bey, yaşamı boyunca Dağıstan’a gitmek istedi…Elinde Şerafettin Erel’in, Lermontov’un, Resul Hamzatov’un kitapları baba topraklarına özlemini söylerdi… Dağıstan’ı hiç görmemişti.. vasiyetini ben yerine getirdim. Sadece Mahaçkale’yi değil, Derbent’i, Gimri’yi ve başka dağ köylerini de ziyaret ettim.
Bizden insanlarla bir araya geldim, küresel politikaların ağırlığı altında ezilen kardeş halkların yaşamlarından kesitler ve ‘Sarı Paşa’nın halkına’ duydukları sevgiyi derledim.
Attila ağabey’le konuşmalarımızda ona dedemin Dağıstan’ından ve annemin ailesine ait Balkan hikayelerinden sözettikçe, ‘yazmalısın!’ deyişi bana hiç gerçekleşmeyecek bir düş gibi gelirdi… ! İlk kitap Sınırlar Arasında’da yeralan 20 ülkeden sonra şimdi Türkiyenin en doğu sınırından en batısındaki komşulara bir yolculuk gerçekleşti, yaşananlar hem filmlere hem de satırlara geçti…
Bu çalışmaları mümkün kılan başta aileme, TRT yetkililerine, çalışanlarına, Sınırlar Arasında ekibine, yurdun dört bir yanından akan telefon ve iletilerle bana destek veren okur ve izleyicilere teşekkür borçluyum.
Bu kitapta, 2005 sonbaharıyla 2006 yazı arasında TRT’de yayınlanan , Sınırlar Arasında adlı programda işlediğim 14 ülkeden gözlemleri, 14 ülkenin anılarını, acılarını ve masalsı kavuşmaları bulacaksınız… Bu ülkelerde mazlumların ve zalimlerin, küresel oyunların ağındaki duruşlarına şahit olacaksınız.
Küresel imparatorluk hayali kuran efendilere kulluk edenlerle tanışacak, geleceğin aydınlığını yüreklerine sarmış halkları kucaklayacaksınız…
Türkiye çevresinde yapılan yolculukların derlemesinden ibaret değil okuyacaklarınız.. Dağıstan ve Azerbaycan’dan Balkanlara, Kıbrıs’dan, turuncu darbelere sahne olan ülkelere, Ukrayna’ya Kırgızistan’a uzanıyor yolumuz.. Küresel güçlerin iki yüzü en çok Batı Trakya’da, Filistin’de, Cezayir’de belgeleniyor… Sonra Asya’nın derinliklerinden Pakistan, Hindistan ve Kazakistan’dan geçip, okyanuslar aşıp yepyeni heyecanlarla buluşuyoruz. Avrasyayla yakın bağlar kuran iki ülkeyle Venezuela ve Kuba’yla umuda yelken açıyoruz..
Gelin Kafkasya’dan Kuba’ya, gerçek insanlarla ve dünya seçkinler klübünün maskeli cemaatiyle tanışalım…Tarih boyunca birincilerin kalıcılığı, ikincilerin geçiciliği şaşırtıcıdır!
Yelkenlerimizi ufkun ötesine doğru umutla dolduralım..
Banu AVAR

http://banuavar.com.tr/avrasyali-olmak/