Askeri Altyapı Sanatı

CANBULAT

-Otağ Hanı-
Katılım
21 Mar 2008
Mesajlar
4,111
Tepkime puanı
0
Puanları
36
Konum
Tanrı Dağları Yaylağım, Orhun Nehri Sulağım
Askeri Altyapı SanatıSanatçı Trevor Paglen CIA ajanlarının dünya üzerindeki hareketlerini, belirsiz zamanlarda kalkıp inen istihbarat uçaklarını, gizli askeri üsleri, faili meçhulları buluyor. Paglen’in işleri günümüz sanat alanında sık görülen karıştırma, araya girme, tersine çevirme, üstüne alma, ekstra kullanma, tarife yazma, harfi harfine uygulama, “appropriation” gibi yöntemlerden farklı olarak “olmayan” merkezleri araştırıp belgeleme (askeri kamplar), şüpheli takip etme (milli istihbarat teşkilatının hareketleri), saklı altyapıları ortaya çıkarma (devletler üstü çalışan Ergenekon vb.) gibi eylemlerden oluşuyor.

Belki Leonardo da Vinci ortaçağda bir Mason locasının işleyiş şemasını ortaya çıkarmış olsaydı veya son zamanlarda Türkiye’nin holding müzelerinde yedirilen Dali Picasso gibi sanatçılar geçtiğimiz yüzyılın Soğuk Savaş örgütlerini bir gerçeküstü bir dışavurumcu kompozisyona gömseydi benzer bir etki sözkonusu olabilirdi.Kendini kartograf / coğrafyacı olarak tanımlayan Paglen Pentagon’un gizli askeri üslerini, askeri uyduları, gizli CIA operasyonlarını belgeliyor. Astronomik cihazları yatay kullanarak çok uzaktan askeri üslerin fotoğraflarını çekiyor. Gizli saklı askeri projelere logolar ikonlar amblemler yapıyor. CIA’in saklı tuttuğu listeleri yayınlıyor. Askeri üslere “outdoor” turlar düzenliyor. Sahte kimlikler için yaratılmış imzaları topluyor. Gizli CIA hapishanelerini fotoğraflıyor.
Paglen New York’da Bellwether galerisi tarafından temsil ediliyor.
En son “Deneysel Coğrafya” kitabında yayınlanan makalesinde haritalamanın kültürel üretim pratiği olarak kullanımı üzerine bir teorik çerçeve oluşturmuştu.
Trevor Paglen’e Türkiye’de TSK sınır karakollarını gözlemlesin, gizli MİT operasyonlarını takip etsin, İncirlik Hava Üssü’nde saklı nükleer silah deoplarına turistik gezi düzenlesin diye devletimizin “çok amaçlı” nadide kurumu Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan bir sanat komisyonu ayarlamak isterdim.
Yukarıdaki görsel “Four Geostationary Satellites Above the Sierra Nevada, 2007“.

LACROSSE/ONYX IV Near Alfirk (USA 152), 2008

Electronic Warfare Facility/Halligan Mesa, NV/Distance ~19 miles, 2007

Tonopah Test Range at Twilight/Cactus Flats, NV/Distance ~18 miles, 2007

Large Hangars and Fuel Storage/Tonopah Test Range, NV/Distance ~18 miles/10:44 am, 2006

Morning Commute (Gold Coast Terminal)/Las Vegas, NV/Distance ~1 mile/6:26 am, 2006

Illuminated Workspace and Worker, National Reconnaissance Office Chantilly, VA

Five Classified Aircraft, 2007

Code Names, 2005
 
Üst