Amerika-Rusya savaşı yeniden başladı

Yunus Gök (Embesil)

Yasaklı Üye
Ukrayna’daki olaylar sonrasında Kırım’ın ardından bir bölgede daha karışıklık yaşanmaya başladı.
Amerikan basını Ukrayna İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına dikkat çekerek, Rus askerlerinin ülkenin doğusundaki Luhansk kenti polis merkezini ele geçirdikleri bilgisini verdi.
Polis kente tüm giriş çıkışları kapatırken, Luhansk ve Donetsk’te gösteri yapan hükümet karşıtı protestocuların Rusya’ya katılmak için her iki bölgede referandum yapılmasını talep ettiklerini yazdı.
Amerikan’ın Sesi’ndeki haberin devamında, İçişleri Bakanı Arsen Avakov, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve Ukrayna’nın devrik devlet başkanı Viktor Yanukoviç’i Ukrayna’nın doğusundaki krizi kışkırtmakla suçladı.
RUS BASINI O HABERİ NASIL VERDİ
Rus basınında ise, Donetsk Bölge Konseyi'nde bugün yapılan oturumda federalizm yanlıları Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin kurulduğunu ilan ettiği belirtildi. Milletvekilleri ayrıca en geç 11 Mayıs'a kadar Rusya'ya bağlanma konusunun oylanacağı bir referandum yapılmasına karar verdiği bilgisi geçildi.
Haberin devamında bölgedeki milletvekillerininRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e de seslenerek Rus liderden birleşme süreci için barış gücü göndermesini istediği açıklandı.
Haberin devamı şöyle:
Açıklamada, "Kiev'deki cuntaya karşı tek başına direnmemiz çok zor olacak" ifadesine yer verildi. Kararların açıklanmasının ardından Donetsk Bölge Konseyi binasına Donetsk Halk Cumhuriyeti bayrağı asıldı.
Donetsk'te dün yaklaşık 2 bin kişi gösteri düzenleyerek yerel yönetim binasına girmiş ve binanın girişindeki Ukrayna bayrağını kaldırarak, yerine Rusya bayrağı dikmişti.
Ukrayna’nın doğusundaki Harkov, Donetsk ve Lugansk şehirlerinde halk haftalardır 'NATO evine dön' ve 'Referandum istiyoruz' sloganlarıyla gösteri düzenliyordu. Gösteriler Kırım'da yapılan bağımsızlık referandumu gibi bir oylamanın kentlerinde de yapılmasını talep ediyordu.
KIRIM'DA NELER OLDU
Ukrayna'da Batı'nın desteğindeki aşırı sağcıların iktidarı ele geçirmesi ardından, Şubat ayından bu yana Moskova'nın resmi çözüm talebi olan "federalleşme" veya Rusya'ya bağlanma lehine gösteriler arttı. Mart ayında Kırım Özerk Cumhuriyet'i hızlı bir şekilde referanduma giderek Rusya'ya bağlandı.
Odatv.com

http://odatv.com/n.php?n=amerika-rusya-savasi-yeniden-basladi-0704141200