Ahıska Türkleri Kararsızlık Noktasında

SALUR

Dost Üyeler
Katılım
23 Ara 2008
Mesajlar
859
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
(the_aci_show)
Ahıska Türkleri Kararsızlık Noktasında

Bu çileli millet parçalanmaya devam ediyor. 1944’te başladı bu acı süreç. Aynı bölgede yaşayan Ahıska Türkleri şimdi dünyanın bir çok ülkesine sepelenmiş durumda. Orta Asya, Azerbaycan, Rusya, Türkiye derken, artık pir parçamızda ABD’nin payına düştü.

Ahıskalıların vatan mücadelesi devam ediyor. Vatan’dan kasıt Gürcüstan veya Gürcüstanın her hangi bir bölgesi değil, Ahıska bölgesidir. Zira Ahıskalılar, kendi dinini, kültürünü yaşayabilecek, dilini konuşabilecek bir Vatan istiyorlar. Gürcü kimliğine bürünmeyecek, gürcü kültürünü yaşamayacak ve onların dinini kabul etmeyecek kadar dini ve milli değerlerine bağlıdır Ahıska Türkleri.

Diğer taraftan ise Türkiye, Ahıska Türklerine kucak açmış durumda. Türkiyenin istediği bölgesine yerleşmekte serbest olan Ahıska Türkleri daha çok Bursayı tercih etmekteler. Yerleşenler kolayca iş ve ev bulabilmekte, çocuklarını okula göndere bilmekte ve “rahat” diye bileceğimiz hayatı yaşaya bilmekteler. Ne yaşlılar, ne de genc nesil dil öğrenmeğe ve adaptasyon süreci geçmeye ihtiyaç duymamaktadır.

Seçim karşısında kalan Ahıska Türkleri karar noktasında zorluk çekmekteler. Yaşamak için Türkiyeyimi yoksa Gürcüstanımı seçmeliler?

Gürcüstanın Ahıska bölgesine yani anavatana yerleşme izni çıkarsa, orada ne gibi zorluklar çıkar? Soyadı değiştirme, din değiştirme gibi mecburiyetler getirilirmi? Çocuklar hangi olkullara gider? Gürcü dilini bilmeyen türkler nasıl engellerle karşılaşırlar? Ev alabilir, iş bula bilirlermi? Hangi koşullarda çalışılır? Şu anda Ahıskada yaşayan ermenilerle sulh içinde yaşaya bilme oranı kaçtır? Türkler bu komşuluktan ne gibi zarar görürler? Ve bunun gibi cevabı bilinmeyen onlarca soru var kafalarda. Tüm bu sorulara açıklama getirecek olan Cemiyyet temsilcilerinin bölgelerdeki soydaşlarımız arasında bilinçlendirme çalışmaları yapmaları zarureti vardır. Çünki insanımız en azından ne ile (iyi ya kötü) karşı-karşıya kalacaklarını bilmeleri lazım. Çileli milletimiz yeni bir göçe yelken açmaya hazırlanmaktadır. Bu göçün anavatan topraklarına yapılacağına tüm kalbimizle inanıyor ve ümit ediyoruz.
 
Üst