Açliğinizi Yatiştirin-2

Dr.Yalnızefe

Dost Üyeler
Katılım
18 Şub 2008
Mesajlar
1,339
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Beslenme uzmanları arasında yıllardır sürmekte olan günde üç öğün mü, yoksa altı küçük öğün mü yemeli tartışması hala devam ederken, ABDli sağlık yazarı Jorge Cruiseun yeni kitabı 3 saat rejimi karmaşık diyetlerden bıkanlara yeni bir yaklaşım sunuyor.

ABD li sağlık yazarı Jorge Cruise kitabında dört noktalı bir düzenek sunarak bir alternatif oluşturuyor:


-- Yataktan kalktıktan sonra bir saat içinde kahvaltı yapın


-- Üç saat içerisinde yeniden yemek yiyin


-- Daha sonra üç saatlik aralıklar ile gün boyunca öğün yapın


-- Yatmadan üç saat önce yemek yemeyi bırakın


ABDli sağlık yazarı Cruise, ne yiyeceğinize ise sizin karar vermenizi istiyor. Ancak kendi mantığınıza göre sağlıklı seçenekler yapmalı, kızartmalardan uzak durmalı, mümkün olduğu kadar un, şeker ve katı yağ içeren gıdalardan kaçınmalısınız. Cruise göre, ne kadar doğala yakın işlenmemiş yiyecekler yerseniz o kadar sağlıklı olursunuz.


Cruiseun 3 saat felsefesi uyarınca üç saatte bir yemek yeme alışkanlığı BMR(Baz Metabolik Hız) değerlerini çok daha istikrarlı ve yüksek düzeylere taşıyor.


Bu sayede günün sonunda daha fazla toplam kalori yakılıyor. Enerji düzeylerin de artış olduğu için iştahta da azalma oluyor.


Bu rejimi destekleyen bir diğer teori de, düzenli öğün ve sıkça yendiğinde, beynin vücuda yağ depolaması için sinyaller göndermeyeceği.
 
Üst