Her An Bir Sırattır...

Firuze

Dost Üyeler
Her An Bir Sırattır

sratkprscennetcehennemjf0.jpg

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Sırat

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Ötelerde değil, yanı başımda ve şimdi

[FONT=comic sans ms,sans-serif]İçinde yaşadığım, bulunduğum ‘an’da adımlıyorum o köprüyü.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Ya geçiyorum ya da düşüyorum.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Dünyanın,

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Sırat köprüsünün görünen kısmına verilen diğer bir isim olduğunu kavrıyorum o an.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Varlık âlemi, nasıl da bir var bir yok arası titreşiyor, hayret!

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Resmen titriyor.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Sanki, sonsuz bir karanlıkta an-be an flaşlar patlıyor.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Her şey,

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Varlık sahnesinde boy göstermeye başladığı an da,

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Yokluğun uç sınırına da varıveriyor.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Atom boşluk, hücre boşluk, dünya boşluk, uzay boşluk

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Zerreden küreye her şey boşlukta asılı durmakta,

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Ve yokluğun o uç sınırına kadar geliveriyor.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Öyleyse, ‘yokluğun uç sınırıdır dünya’ diyorum,

[FONT=comic sans ms,sans-serif]‘Adımladığımız sırattır.’

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Önce, felsefe gözüyle bakıyorum.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]O sıratın altındaki boşluğu ve yanı başındaki yokluğu gözlüyorum.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]En küçüğünden en büyüğüne,

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Her şeyin nasıl olup da yokluğa yuvarlanıvermediğine hayret ediyorum.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Müthiş bir hızla adımlıyorlar sıratlarını ama düşmüyorlar!1

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Neden sonra, yumuşak ve sonsuz bir iple varlık âleminde asılı olduklarını fark ediyorum.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Acizliklerine rağmen, ne kadar da haşmetli duruyorlar öyle.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]‘O gördüğün vahdet ipidir’ diyor bir ses, ‘seni dağılmaktan kurtarıyor.’

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Kulak veriyorum, uzaklardan ama yanı başımdan geliyor:

[FONT=comic sans ms,sans-serif]‘Uzatılan rahmet ipine neden bağlanmıyorsun?’ diyor,

[FONT=comic sans ms,sans-serif]‘Din gününün sahibi olan âlemlerin Rabbine.’2

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Önce uzak görüyor, ciddiye almıyorum.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Oysa Yaratıcıyla aramdaki bağı kopardığım her an da,

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Sırattan düşüyorum ve kaybediyorum.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Bir koca deveyi yardan uçuran bir tutam ot misali.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Mânen dağılıyorum.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Dıştan bakınca var gibiyim, ama gerçekte yok oluyorum.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]İşte o an cehennem hayatı da başlayıveriyor.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Sonra, yokluğun sınırından döndürülen her şeyi hatırlıyorum; vahdet ipini.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Din gününün sahibi olan âlemlerin Rabbini.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Kendimi de dâhil ediyorum, o müthiş tevhidin, her şeyin içine.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Kurumuş olan aklım, yeşermeye başlıyor vahyin ışığında.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Koca koca âlemleri içine alan bir kalbe sahip olduğumu fark ediyorum.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]En önemlisi de, sevildiğimi.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]İsteyerek, ‘iyyake na’büdü ve iyyake nestain’3 diyorum.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Nurlanıveriyor sıratım.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Önde Resul-i Ekrem ve ardından milyonlar geçiyor o köprüden.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]An be an.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]‘İhdinas’sırat el-müstakîm. Sıratallezine en amte aleyhim’4 diyerek.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Derken, felsefenin ayak seslerini duyuyorum cehennem tarafından.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Düşüyorlar maalesef, düşüyorlar

[FONT=comic sans ms,sans-serif]‘Gayril mağdubi aleyhim veleddallin.’5 diyorum, hamd ederek.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Düşmemek için, Rabbime ‘Fatiha’ ile arz ediyorum halimi.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Açmak ve aşmak için o köprüyü..

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Sırat! Ötelerde değil, yanı başımda ve şimdi.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Vahdet ipine sımsıkı sarıldığım ‘an’ da geçiyorum onu.

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Ahirete aktarabildiğim ‘an’ da

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Değilse...

[FONT=comic sans ms,sans-serif]Aykut TANRIKULU
[FONT=comic sans ms,sans-serif]Genç Yaklaşım Dergisi