Formatlıkcd - Sürpriz :) Sade & Reklamsız Bir Xp, Güncel+Sata+Az Tema

yasar2406

New member
Sunumu okuyunuz,üşenmeyiniz.Çok uzun değil zaten kısadır
tongue.gif

Nisan 2009 - Yeni,sürpriz bir çalışmadır.Ad bulamadım FormatlıkCD koydum
biggrin.gif

Sadelik gözetilmiştir. Birkaç ekleme/çıkarma dışında fazla oynama yapılmamıştır.
Orjinal ile tam modifiyeliler arası bir şey gibi düşünebilirsiniz..
Bana göre en ilginç özelliğiyse kendi programlarınızı CD'ye ekleyip ISO oluşturabilmeniz.Detayları aşağıda.

Kimler için peki bu çalışma?

• Sade,temiz bir modifiye arayan arkadaşlar için.
  • Fazla görsellik istemeyen, XP orjinalliğinden çok dışarı çıkılmamış çalışmaları seven, "sadece güncel olsun yeter" diyen arkadaşlarımız için.
  • Reklam istemeyen,kendi kullanıcı adını vs kendi girmek isteyen arkadaşlar için.
  • Format sonrası kurmak istediği programları kendi kurmak isteyen arkadaşlar için.
  • Bilgisayar teknik servisleri için; format atan,fazla modifiye edilmemiş XP arayan, kendi programlarını entegre ederek kuran arkadaşlar içindir.
Neler eklendi oradan başlayalım.
- Nisan 2009 güncellemeleri,IE8 (Notu okuyunuz),WMP11,DirectX 9 Mart 2009 ve WGA gibi birkaç ekstra güncelleme eklenmiştir.
- Ocak 2009 SATA sürücüleri eklendi.Sata disklere kurulum yapılabilir.
- Birkaç tema ve imleç paketi eklendi.
- Sıkıcı XP sesleri Vista ile değiştirildi.

Entegre edilen eklentilerle birlikte tam eklenenler listesi

CODE
- Nisan 2009 Güncellemeleri
- Internet Explorer 8 Final
- Windows Media Player 11
- DirectX 9 Mart 2009
- WGA 1.9.40 (Yeni 2009 WGA'sı)
- Windows Update >> MS Update
- Zune,Aquanox,Vista Live Red,Ferrari,MindWood,Ubuntu Human temaları (Standart olarak XP gelmektedir)
- Vista Fontları ve Vista Sesleri
- Fare imleç Paketi
- Silverlight 2
- Runtimes (bazı programlar için gerekli dosyalar)
- Uxtheme (İmzasız tema desteği),TCP/IP(Sınır 250'ye çıkarıldı) ve SFC (Dosya Koruması) yamaları
- Hesap Makinesi+
- Youtube ve diğer sitelere giriş, ve reklam engelleyici HOSTS dosyası
- Ocak 2009 DriverPacks MassStorage sürücüleri

Program ve sürücü (SATA hariç) entegre edilmemiştir.Program ekleme var zaten altta.

Azıcık bileşen de çıkarıldı.Sistemin stabilitesini bozmayacak şekilde.
nLite oturum dosyası silinmemiştir.Kullanabilirsiniz.

CODE
- MSN Explorer
- Windows Messenger
- El ile kurulum ve yükseltme
- Indeksleme Servisi
- Tur
- Gereksiz diller

Bunun dışında Masaüstü simgelerinin gelmesi,kısayol isminin (Kısayol Oku değil,ismi
smile.gif
kaldırılması gibi ufak ayarlar yapıldı.

Sanal makinede Paylaşım Klasörleri açılarak ağda denenmiştir. Bir sorun göremedim. Ağ sorununuz filan varsa artık kusura bakmayın ama bu XP'den filan kaynaklanmıyor.
Kablosuz ağla ilgili de herhangi bir ayar,ekleme,çıkarma yapılmamıştır.Kablosuz bağlantıda olabilecek sorunlar bu modifiyeye özgü değildir.Bir sorun olursa kendi ayarlarınızı kontrol ediniz.
Ayarların tam listesi:

CODE

Başlat Menüsü-Pencere gecikmesini azalt
Başlat Menüsü-Programları kaydır
Başlat Menüsü-'Windows Katalog'Kısayolunu kaldır
Başlat Menüsü-Windows Update kısayolunu sil
Başlat Menüsü-Yardım ve Destek'i sil
Bilgisayarım-Denetim Masasını Ekle
Bilgisayarım-Sağ Tuş Menüye Aygıt Yöneticisi'ni ekle
Bilgisayarım-Sağ Tuş Menüye Servisler'i ekle
Gezgin-Adres çubuğunda tam yolu göster
Gezgin-Arama Asistanını Devre Dışı Bırak
Gezgin-Ek dosya türlerini Not Defteri ile ilişkilendir
Gezgin-Explorer çubuğunda Ağ Sürücüsüne Bağlan düğmesini göster
Gezgin-Klasik Denetim Masası
Gezgin-Ön eki kaldır: Kısayol...
Gezgin-Sistem klasörlerinin içeriğini göster
Gezgin-Yapışkan Tuşlar devredışı (Erişebilirlik)
Gizlilik-Alexa Casus Yazılımını Sil
Görev Çubuğu-Dil Çubuğu devredışı
Güvenlik-Yazılımlar altında Güncellemeler'i her zaman göster
Masaüstü-Ağ Bağlantıları simgesi-Göster
Masaüstü-Belgelerim simgesi-Göster
Masaüstü-Bilgisayarım simgesi-Göster
Masaüstü-Geri Dönüşüm Kutusu simgesi-Göster
Masaüstü-Internet Explorer simgesi-Göster
Masaüstü-Simge başlıklarını kaydır-Aktif
Performans-AVI Ortam Dosyalarına Erişimi Hızlandır
Performans-Dosyalarda Son erişim EtkiZamanı devredışı
Performans-Harddisk boşta iken optimize et devredışı
Performans-İşlemci zamanlaması-Programlar
Performans-Kırık Kısayol Linklerini İzle devredışı
Performans-Minimum Güç Yönetimi
Performans-Önizlemeleri belleğe alma
Performans-Yetersiz Disk Alanı uyarısı devredışı
Windows Media Player-Güvenlik ayarlarını artır

Başka hiç bir şeye dokunulmadı.İçinde en ufak bir reklam yoktur bana ait.

Ekran Görüntüleri:

Kurulumdan bir görüntü.Çalışma grubu,bilgisayar adı,kullanıcı adı filan kullanıcıya bırakılmıştır.

img-resized.png
Gerçek boyutundan [ 1024 x 768 ] 50% oranında küçültüldü - Tam boy görmek için tıklayınız

5vu4i9.jpg

13.Dakikada IE8 yüklenirken çıkan ekran.Fazla bekletmez,zaten neyin yüklendiğini bildirir size.

img-resized.png
Gerçek boyutundan [ 1024 x 768 ] 50% oranında küçültüldü - Tam boy görmek için tıklayınız

jslr2w.jpg

Kurulumun bittiği an

img-resized.png

281boe0.jpg

Kurulum bittiğinde masaüstü sizi böyle karşılayacaktır.

img-resized.png
Gerçek boyutundan [ 800 x 600 ] 64% oranında küçültüldü - Tam boy görmek için tıklayınız

28chizn.jpg

Görev Yöneticisi ve kaynak kullanımı (Resimdeki notu okuyunuz)

img-resized.png
Gerçek boyutundan [ 800 x 600 ] 64% oranında küçültüldü - Tam boy görmek için tıklayınız

28tyyr5.jpg

Çeşitli imleçler de kuruluma eklendi.

img-resized.png

34zbsm0.jpg

Hesap Makinesi+, görünümü standart yapıp eski sade haline çevirebilirsiniz.

img-resized.png

25am0cl.jpg

Microsoft Update'e de bağlandı göründüğü gibi.
Oradaki güncellemeleri takmayın kafanıza,şu anda yüksek öncelikli güncelleme görünmemektedir.
Güncelleme gizleyici kayıtları eklerken harf hatası yapmışım
whistle.gif
Şu anda durum normal, görünmüyor yani onlar.

Görünen sadece isteğe bağlı .Net güncellemeleri ve Windows Live Messenger var.

img-resized.png

wvu5g0.jpg

Oturum açma ekranımız,şifresiz açma gibi bir durum yok gördüğünüz gibi.

img-resized.png

2jdhswp.jpg

Eh 3-5 tema eklemeden de olmaz.

img-resized.png

2ur02sp.jpg

Bu kadar görüntü yeter herhalde.

XP'deki belki de en hoşunuza gidecek özellikse kendi katılımsız programlarınızı ve ayarlarınızı ekleyip ISO oluşturabilmeniz.

Nasıl yani?
XP'deki Program klasörüne kendi ince ayar reg dosyalarınızı ve katılımsız programlarınızı attığınız zaman otomatik olarak kurulacak.
İçinde anlatım var fakat resimli bir anlatım daha iyi olacak.
Not : Acemi arkadaşlara tavsiye etmiyorum.Zaten genelde acemi arkadaşlar formattan sonra kurarlar istediklerini.Ve anlatımı zor bulup yapamadım demesinler.Çok zor değil, biraz dosya bilgisi gerek sadece.Özellikle internet kafe gbi yerlerde faydalı olacağını düşünüyorum.Her makineye ayrı ayrı program kurulumuyla uğraşmasın arkadaşlar.

Not 2 : Program veya reg ayarlarından ikisini atmak zorunda değilsiniz.Sadece program ya da sadece reg ayarı da olur.Hiç program veya reg ayarı atmamanız sonucunda da herhangi bir problem oluşmaz,sistem hatalı/eksik yüklenmez.
Neyse, anlatıma geçelim.

1. FormatCD klasörünü açın.İçindeki FormatCD dosyasını,Program Ekleme klasöründe bulunan ISO klasörüne çıkarın.Çıkarma işlemi için özel bir şeye gerek yok, WinRAR yeterlidir.

img-resized.png
Gerçek boyutundan [ 1024 x 684 ] 50% oranında küçültüldü - Tam boy görmek için tıklayınız

2ujmcsy.jpg

2. Daha sonra ISO klasörüne gidin ve Program klasörüne istediğiniz Katılımsız programları atın. Reg ayarları da atabilirsiniz. Yaklaşık 275 MB boş alan var sistemde(CD için tabii ki, isterseniz DVD'ye de yazdırabilirsiniz)
9i7gxi.jpg

3. Şimdi Program Ekleme klasöründeki Iso_olustur.cmd dosyasına tıklayın.İşlemin bitmesini bekleyin ve cmd pencerelerini kapatmayın.İşlem bitince aşağıdaki gibi bir ekran görünecek ve ISO'nuz aynı klasörde oluşacaktır.Burada bir tuşa bastığınız zaman klasördeki ISO oluşturucu dosyalar ve ISO klasörü silinecektir.Eski ISO'yu da ayrıyetten silebilirsiniz ama siz bilirsiniz tabii ki.

img-resized.png
Gerçek boyutundan [ 626 x 251 ] 81% oranında küçültüldü - Tam boy görmek için tıklayınız

124klg8.jpg

5 Önemli Not var söylemek istediğim.

- IE8 bazı sitelerle uyumsuz. Bunun için isterseniz IE8'i kaldırın,isterseniz uyumluluk görünümünde kullanın.Tercih sizin.IE8 kaldırması denenmiş,sorunsuzca kaldırılmıştır.
- Kurulum yarı-katılımsızdır.Onarım yapabilirsiniz.Bilgisayar adı,kullanıcı adı vb. size bırakılmıştır.
- Kurulumdan sonra Saat ayarınız 1.5 saat ileride olursa masaüstündeki Saat Ayarı dosyasına bir kez çift tıklayın.Yeniden başlatmanıza gerek yoktur.Eğer saat ayarınız normalse silebilirsiniz dosyayı.
- Program Ekle/Kaldır'da HFSlip isimli bir girdi var,kaldırmanız veya durması kesinlikle bir sorun teşkil etmemektedir.Güncellemelerin sorunsuzca yapıldığına dair bir işarettir sadece.
- Kurulum çözünürlüğü 1024x768'dir.Yanlışlıkla bu ayarı eklemişim
whistle.gif
Ama güzel durdu bence.

İndirme bağlantıları:
Rapidshare.com

CODE
http://rapidshare.com/files/225346264/FormatCD.part1.rar
http://rapidshare.com/files/225321785/FormatCD.part2.rar
http://rapidshare.com/files/225298574/FormatCD.part3.rar
http://rapidshare.com/files/225276735/FormatCD.part4.rar
http://rapidshare.com/files/225240485/FormatCD.part5.rar

Alternatif 4Shared.Com (m231 arkadaşımız tarafından yüklenmiştir.Kendisine teşekkürler.)
Bağlantılar birbiriyle uyumludur,aynı anda 2 siteden indirebilirsiniz.
CODE
http://www.4shared.com/file/103554582/c5250e95/FormatCDpart1.html
http://www.4shared.com/file/103567808/b0e42bee/FormatCDpart2.html
http://www.4shared.com/file/103572171/8316e780/FormatCDpart3.html
http://www.4shared.com/file/103577018/9a8c62a7/FormatCDpart4.html
http://www.4shared.com/file/103531981/eda8a3d9/FormatCDpart5.html

100'er MB'lık ciltler halinde, sıkıştırmasız bölünmüştür.Sıkıştırma çok bir avantaj sağlamıyor zaten.Belki 4 cilte düşerdi ama, idare edin artık.

İlk 4 cilt 100, 5.Cilt 25 MB'tır onu açınca 425 MB'lık ISO dosyanız sizi bekliyor olacak.
İçinde CD yazdırma anlatımı ve programı mevcuttur.Lütfen bir okuyuverin.Çok uzun anlatmadım merak etmeyin.Program da zaten Türkçe.