Bu Siteden Her Türlü Alıntı Yapmak Serbesttir. Sitenin Tüm Hakları "KIBRIS TÜRK MİLLETİNE" Aittir. www.kibris1974.com'un Varlığı Türk Varlığına Armağan Olsun

Sitemizde Reklam Alanlarını Kullanabilmek İçin Mehmetçik Vâkıfına Veya Mücahitler Ve Şehit Aileleri Derneğine Yatırmış Olduğunuz Bağış Makbuzunu [email protected] Adresine İletmeniz Yeterlidir...

Geri git   KIBRIS1974 FORUM " Kibris TÜRK tarihi araştırmaları , Gündem haberleri, KIBRIS da kim kimdir ne nedir , kibris videolari resimleri dökümanları indir" > Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Güncel Köşe Yazıları > Kamil Özkaloğlu
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Ajanda Arama Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi
Bayrak ve Kahramanlık
Cevaplar
0
Sonraki Konu
sonraki Konu
Bayrak ve Kahramanlık Konusunu Görüntüleyenler

Görüntüleme
179
Önceki Konu
önceki Konu

Seçenekler Stil
Alt 14-07-2012, 04:50 PM   #1
Kamil Özkaloğlu
Onursal Üye

Kamil Özkaloğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Konular:
Uye No:6533

Ettiği Teşekkür: 47
346 Mesajına 1293 Kere Teşekkür Edlidi
İlgi Alanları
Extra:
Kamil Özkaloğlu is on a distinguished road
Standart Bayrak ve Kahramanlık

BAYRAK VE KAHRAMANLIK

Kıbrıs Türkleri, İngiliz Sömürge Yönetimi tarafından uygulanan en acımasız, en insafsız baskılara maruz kaldığı günleri yaşıyordu…

Bir yanda kaderi ile baş başa kalmış himayesiz, desteksiz Kıbrıs Türkleri, diğer yanda topuyla tüfeğiyle, zırhlısı, tankı ile İngiliz Sömürge Yönetimi…

Sadece Kıbrıs Türklerine uygulanan yasaklar peş peşe geliyordu…

Türk Bayrağı asmak yasaktı, ders kitaplarından Atatürk’le ilgili, Ulusal günlerle ve Türk kimliğini öne çıkaran tüm konular çıkarılmıştı. Ulusal günler takvimlerden çıkarılmış…

En gülüncü de, İngiliz Sömürge yönetimi, Kıbrıs Türklerine uygulanan bu baskıları barışın gereği olarak açıklıyordu…

Ama İngilizlerin sevimli bebekleri konumundaki Rumlara bu yasakların hiçbiri uygulanmıyordu…

Türk Bayrakları yasaklı idi ama Türk Kadını ve Türk Anası o bayrakları çeyiz sandıklarında özenle saklıyor ve günü geldikçe Kıbrıs semalarında gururla dalgalandırıyordu…

Kıbrıs Türkleri tüm baskılara karşın Bayrak sevgisini hiçbir zaman unutmamıştı…

O günlerde İngiliz Sömürge Yönetimine karşı sürdürülen mücadelenin öncüsü Halkın Sesi Gazetesi idi…

Hal böyle olunca; İngiliz Sömürge Yönetimi Halkın Sesi Gazetesi’ne de baskı uygulamaya karar vermiş, önce Halkın Sesi Gazetesi’ne Savaş durumu nedeniyle gazete kâğıdı kısıtlandı, sonra da hiç verilmemeye başlandı…

Bu, Halkın Sesi Gazetesi’nin kapatılması anlamına geliyordu…

Böyle bir baskı Kıbrıs Rumları için söz konusu değildi. Onlar istedikleri kadar kâğıt alabiliyor, fazlasını da Türklere 20 kat fiyatına satıyordu…

TÜRK BAYRAĞI

İşte bu zor günlerin birinin sabahında Lefkoşa’nın Türk eşrafından biri yanına bir arkadaşını alarak önce Ayasofya Camiine gider. Amacı Caminin minarelerinden birine Türk Bayrağını çekmektir.

Ancak orada Cami yöneticileri buna engel olurlar, o da Minareye çekemediği Türk Bayrağını Cami Kapısına asar. Çevreden toplananlar Cami kapısında bir kalabalık oluşturur, Türk Bayrağını asanlara coşkulu bir tezahürat, alkış ve ‘yaşa var ol’ dilekleri…

Tam da o sırada İngiliz polisler geldi, Bayrak asan vatandaşı tevkif edip hapse atacaklar…

Ancak o kargaşa içinde Bayrağı asan vatandaş ile arkadaşı Halk arasından sıyrılıp kaybolmuşlardı...

Oradan ayrılarak doğruca Lise binasına geldiler ve teneffüs saatini beklediler.

Vatandaş göğsünde sakladığı Türk Bayrağını çıkararak dalgalandırmaya başladı.

Bunu gören öğrenciler vatandaşın etrafını sarmış coşkulu bir tezahürata başlamışlardı…

Elinde Türk Bayrağını dalgalandıran vatandaş öğrencilere hitap ederek “Ben şimdi şu bayrak direğine bu Türk Bayrağını asacağım. Siz hiçbir şey yapmayacaksınız. Sadece ben bayrağı asınca alkışlayınız. Aksi halde başınız derde girer okuldan tart olursunuz. Siz Kıbrıs Türklerine lâzımsınız” der…

Ve Türk Bayrağını Bayrak direğine çekerek, öğrencilerin coşkulu alkışları arasında kapıya doğru yürür.

O sırada İngiliz Polisler gelmiş ve vatandaşı yakalayarak tevkif ettiler…

İNGİLİZ BAYRAĞI

Bu olaydan bir süre sonraydı.

Lefkoşa’nın İngiliz Komiserlik Binası önünde bir Bayrak direği vardır. Üzerine İngiliz Bayrağı çekilmiş…

Yine bir sabah İngiliz Komiserlik Binası önündeki Bayrak direğine bir vatandaş yaklaşır. Çevreden heyecanla bakanlar vatandaşı tanımışlardır. O, bir süre önce Cami Kapısına ve Lise Binasına Türk Bayrağı çeken ayni vatandaştır…

Çevredekiler onu çok iyi tanıyorlar. Niyetini de biliyorlar. Vatandaş o İngiliz Bayrağını indirecek, parçalayacak ve yerine Türk Bayrağını çekecek…

Vatandaş, İngiliz Bayrağını indiriyor ama başka bir şey yapamadan yetişen İngiliz polisler vatandaşı tutuklayıp götürürler ve nezarete atarlar…

Olayı uzaktan seyredenler bir süre sonra vatandaşın nezaretten alınıp İngiliz Polis Komiseri huzuruna götürüldüğünü görürler…

İngiliz Komiserle vatandaş arasında şu konuşmalar geçer:
- Bir devletin Bayrağını indirmenin ne büyük bir suç olduğunu bilmiyor musun?

- Hayır.

- Bu, o devleti tanımam demektir ve bir isyandır.

- Ama benim yapmak istediğim başkaydı.

- Bayrağı indirip parçalayacaktın değil mi?

- Hayır efendim.

- Yerine Türk Bayrağı çekecektin değil mi?

- Hayır Efendim, ben parçalanmış, rengi sararmış bir İngiliz Bayrağı gördüm. Bunu kocaman İngiliz İmparatorluğuna yakıştıramadım. Yerine yenisini asacaktım diyerek; Gömleğinin içine sakladığı kocaman yeni bir İngiliz Bayrağını İngiliz Polis Komiserinin masası üzerine sermiş.
İngiliz Polis Komiseri şaşkınlıkla vatandaşın gözlerinin içine bakakalmış…

İngiliz askerleri önünde yalakalık yaparak bir şeyler koparmaya çalışan her devrin adamlarının yanında işte böyle vatandaşlar da yetiştirdi Kıbrıs Türk Toplumu.

O vatandaş Dellal Salim’den başkası değildi…

Salim Aziz Güneş…

Sonraları hiç hak etmediği bir şekle bir cinayete kurban gitti Salim Aziz Güneş…

Bir kez daha vurgulamadan edemeyeceğim…

Kıbrıs Türkleri Bayrağına ne kadar bağlı ve düşkünmüş?

Meclis Koltuklarında oturanların, iktidar koltuklarını işgal edenlerin en azından bazılarının Bayrak saygısını unutmuş olmaları ne kadar acı?

Kamil Özkaloğlu
15 Temmuz 2012

deneme

Kamil Özkaloğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bayrak ve Kahramanlık

Şu an bu konuyu KIBRIS FORUM içerisinde toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil