Teı

Yunus Gök (Embesil)

Yasaklı Üye
tei.jpg

TEI – TUSAŞ MOTOR SANAYİİ A.Ş.
TEI, Türk ortaklar (%53.78) ve General Electric (ABD) (%46.22) arasında imzalanan ortaklık anlaşması ile 1985 yılında kurulmuş olan bir anonim şirkettir. TEI’nin Türk ortakları; TUSAŞ- Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş., Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı ve Türk Hava Kurumu’dur.
Ulusal bir proje olan F16 uçaklarının F110 motorlarının montaj ve test kabiliyetlerinin oluşturulması, uçak motor üretim teknolojisi transferi, uçak motor parçası üretim kabiliyetinin kazanılması ve ülkemizde kalıcı bir uçak motor sanayii oluşturulması amacıyla kurulan TEI, ilk motor ve motor aksamlarının sevkiyatını 1987’de gerçekleştirmiş, 1989 yılından itibaren büyüme sürecine geçmiştir.
Vizyonunu “dünya çapında, yüksek kalitede, rekabet edebilir bir uçak motoru ana üreticisi olmak” şeklinde belirleyen TEI’nin misyonu ise, “havacılık ve uzay sanayisinin teknolojik temelini geliştirecek üstünlükte ürün ve hizmet sağlayarak ülkemizde kalıcı bir uçak motor sanayisi oluşturmak”tır.
TEI, kuruluş yıllarından itibaren uçak ve helikopter motorlarına yönelik olarak askeri ve ticari alanda başarıyla yürüttüğü ulusal ve uluslararası projelerle havacılık alanında kendisini kanıtlamıştır. Sürekli geliştirdiği teknolojik altyapısı, üretim, motor montaj, test, bakım, onarım, revizyon ve tasarım kabiliyetleri, müşteri beklentilerini aşan hizmet kapasitesi ve kalite uygulamalarıyla uçak motoru ana üreticisi olma hedefine sağlam adımlarla ilerlemektedir.
TEI’nin ana faaliyet alanları; Parça ve Modül Üretimi, Motor Montaj ve Test, Bakım Onarım ve Revizyon, Servisler ve Motor Tasarım ve Ürün Geliştirme’dir.
Adres:
TEI Tusaş Motor Sanayii A.Ş.
Esentepe Mahallesi Çevreyolu Bulvarı No:356 26003 Tepebaşı/ESKİŞEHİR
Tel: 0 222 211 21 00
Faks: 0 222 211 21 01
Web: www.tei.com.tr

http://www.tskgv.org.tr/tskgv/?page_id=29