Tapu Kavgası Büyüyor

Özcan Özcanhan

Onursal Üye
TAPU KAVGASI BÜYÜYOR

Kuzey Kıbrısta da Güney Kıbrıstada inşaat sektörü gerilemiş durumda. İnşaat şirketleri, emlakcılar, bankalar sorunlarla mücadele ediyor. Bu yetmezmiş gibi her iki bölgedeki Tapu Dairelerinden de şikayetler artıyor.
Tapu işlemlerinin çok yavaş gittiğinden ve birçok taşınmaz mal, mülk satın alanların bir türlü tapularını alamayışları da sorunlara sorun ekliyor, bardağı taşırıyor.
Cyprus Mail gazetesinde gördüğüm Tapu Kavgası dikkatimi çektiğinden bu konuyu irdelemeyi düşündüm. Meğer sadece Kuzey Kıbrısta değil, Güney Kıbrısta da ev, iş yeri, mal mülk satın alan yabancılar “koçanlarını” tapu belgelerini bir türlü alamadıklarından ciddi sorunlar ve tartışmalar yaşanıyor. Herhangi bir inşaat şirketinden, emlakcıdan mal satın alıp da parasını bir tamam ödedikleri halde tapularını alamayanlar hem İnşaat şirketlerinden, emlakcılardan hem de Tapu Dairesi yetkilileri ile mevcut yasalardan kaynaklanan sorunlardan dolayı mahkeme kapılarını ve de hükümet yetkililerini zorluyorlar.
Tapusunu alamayan yabancılar, hatta yerliler, ipotek, banka borçları, krediler, faizler nedeniyle huzursuz. Alanlar ve satanlar da dertli. Çok gergin bir durum yaşanıyor. Güney hükümeti olaya el atmış, ancak gereken önlemleri almıyormuş. Tapu da , süratle işlemleri tamamlamıyormuş.. Konu giderek karmaşıklaşmış ve ciddi bir kriz haline dönüşmüş. İnşaat sektörü çıkmaza sürükleniyormuş.
Kuzey Kıbrısta da bazı inşaat şirketlerinin ve emlakcıların müşterilerine zamanında tapularını çevirmediklerinden ötürü şikayetler ve sorunlar yaşanırken Tapu Dairesinin işleri yokuşa sürüklemesinden de söz ediliyor. Bizzat bazı mülk sahipleri ile, inşaat şirketleri yetkilileri ile ve hatta Tapu Dairesi Müdürü ile görüşmelerim oldu.
Herkes ,anlattıklarına göre haklı. Parasını, vergisini, ruhsatını, her gereken işlemi tamamlamış oldukları halde ellerine koçanlarını alamayan yüzlerce yerli ve yabancı bulunmakta. Bu ciddi ekonomik krizin de meydana getirdiği ek sorunlar mal alanları çıldırtıyor. Borç ve faiz ödemekle yükümlüler bir yanda, ödemelerini tamamlayıp da tapu alamayanlar bir yanda, bankalar bir yanda, emlaakcılar ve kontraktörler de diğer yanda.. Hepsi de mevcut durumdan ve karşılaşılmakta olan sorunlardan bunalmış vaziyette. Tapu Dairesi yetkililerinin vurdumduymazlıkları ve çok yavaş çalışmaları da eklendiği zaman insanların ne mal almak ne de satmak arzuları kalıyor. Sorun üsütüne sorun. Huzursuzluk. Mahkemelere başvurular, açılan davalar... kaybedilen paralar ve zaman. Daha ne olsun. Kim gelir de buralardan mal, ev, iş yeri, mülk satın alır. Almaz. Alanlar zaten pişman, perişan.
Tapu Dairesi yetkililerine sorarsanız, herkes haksız. İşler başlarından aşkın. Yüzlerce, binlerce müracaat ... ne yapsınlar? Sorunsuz başvuruları bile derhal halledemeyen yetkililer, ölçümdür, ipotektir, arsadır, tarladır, anlaşmazlıktır, bankadır, kontraktördür takıntıları olanları yıllarca sürüncemede bırakmakla kime, nasıl hizmet vermiş oluyorlar ben şahsen anlamakta güçlük çekiyorum.
Güney Kıbrısta ev, yer satın alan yüzlerce yabancı tapularını alamadıklarından memleketi terketmeyi düşünüyormuş. Buraya rahat, asude bir yaşam için gelmişler. Mülk meselesinden adayı terketmek istiyorlarmış ama bu defa da ellerindeki evleri malları satamıyorlarmış..ÇÜNKÜ TAPU İŞLEMLERİ VE KOÇANLARI “ SICAK HAVADA, BALON” GİBİ KALMIŞ- Gazetede yazılan ifadelerden aldım bu sözleri. Rum hükümetine yoğun saldırılar artmakta, yeni yasalar ve formüller düşünülmekte. Bu arada inşaat sektörü de darbe yemekte, çökmekte.
Allah aşkına diyeceğim, bari bizim KKTC de olsun mal mülk satın alanlara, şirketlere, kontraktörlere bürokratik engeller çıkartılmasın. İnsanları peşiman ve düçar etmemeye bakılsın. Kolaylıklar yapılsın, anlayış gösterilsin, müracaatlar süratle sonuçlandırılsın. Olmaz mı? Tapu işleri daha seri ve ciddiyetle yapılarak satanlar da, alanlar da huzura kavuşturulsun birileri zarar mı eder?
Bu gün git, yarın gel , şu eksiktir, bu eksiktir, fotokopi getir, pul getir, ilgili imzalar eksiktir, noterden de belge getir, zaten şimdi işlem yapamayız, saat 12 dir banko kapanmıştır .......
Aman yapma etme, taa filan köyden geldim, yarın yine mi geleyim...işim gücüm var...süründürmeyin, uzadıkca faiz ödüyorum, mahvoluyorum... bu nasıl daire, siz nasıl memursunuz.. göreviniz vatandaşa hizmet değil midir.. neden baştan atıyorsunuz, yardımcı olamaz mısınız..
- Şikayetiniz varsa mahkemeye başvurunuz, bakan beye gidiniz....
Yanlış okumadınız. Bütün bu ifadeler doğrudur ve yaşanmıştır. Bana aktarılanları ben de sizlere aktardım.Tek arzum, ilgililerimizin daha ciddi ve sorumlulukla vatandaşa yaklaşması sorunları çözümlemesidir. Sorun üstüne sorun yaratmamaları en içten çağrımdır.
Ne oluır, bu konuda olsun Rumların gerisinde kalmayalım.

09 Nisan 2009

Özcan Özcanhan

BAHAR

Dost Üyeler
Cevap: Tapu Kavgası Büyüyor

Sevgili arkadaşım bana göre bu politik bi stratejidir..Toprak sahibi olmak ve çoğalmak artık gurupların elindedir..Eskiden kanla canla alınan topraklar şimdi belirsiz güçlerle geri alınıyo gibi ve karşı güçlerin alınmasına zorluklar çıkartılıyor gibi stratejileri akla getiriyo açıkcası..

ARIKBUKA

Halkla İlişkiler
Cevap: Tapu Kavgası Büyüyor

Yok edilmeye çalışılan devletin, hizmet etmek amacıyla kurulmuş kurumlarının işleyişi yada işlemeyişi sanırım devleti yönetme durumundaki siyasilerin pek de umrunda olmuyordur.Ama en azından kurum memurlarının, yapmak üzere para aldıkları işleri hakkını vererek yapmalarını beklemek hakkımız.Herkes kapısının önünü süpürmeli.TTK