Onikiye Beş Kala

Özcan Özcanhan

Onursal Üye
ONİKİYE BEŞ KALA

Gördüklerime, işittiklerime inanamıyorum. Siyasetin bu kadar acımasızlığını, aldatıcılığını ve unutkanlaştığını, unutturduğunu gördükçe çıldırasım geliyor. Hafızamı yokluyorum, geçmişte söylenenleri, ortaya atılan iddiaları ve hazırlanan komploları hatırladıkca bir o kadar da deliriyorum ve kendi kendime soruyorum. Ben, acaba, ben miyim, yoksa başka birisi mi oldum? Fakat sonunda aklımı başıma topluyorum ve kesin kararımı veriyorum. Ben ne idimse yine o olmaya devam ediyorum. Değişen , dün söylediklerini ve yaptıklarını unutan, unutturan, iddia ettiklerine ters düşen çoğu siyasi liderlerimiz ve politikacılarımızdır.
İktidar koltuklarına oturmak, bir yerlere varmak , çıkarlarını garantiye almak için yapmadıkları etmedikleri kalmadı. Örneklerle sayfalar doldurabilirim. Fakat yerim dar. Yetmez.
Bir zamanlar CTP yi ve CTP lileri, “hain, Rumcu, komonis, AKEL ile organik bağlı” diyerek onları toplumdan nerde ise tamamıyle ihraç etmeye yeltenenler, şimdilerde CTP nin ve CTP lilerin kucaklarına oturmuşlar. Onlardan medet umuyorlar. Pek ala , CTP ve taraftarları hain, Rumcu mu idiler? Asla! Ama, politika ve koltuk uğruna onlara bu kara lekeler sürülmüştü. Aşırı milliyetci ve vatanseverler de, bakınız, iktidarı ele geçirmek için nelere tenezzül ediyorlar. Onları yıllarca kullananlar, ekşi gibi sıkıp posasını atarak, CTPli,leri baştacı yaptıktan sonra , oyuncak haline getirdikleri bu saf ve temiz halk da nihayet uyandı. Geçmiş seçim dönemlerinde yaşananları, oynanan oyunları, adam transferlerini, para ile satın alınanları görüp anlamaya başladı.
Geçmişi varsın başkaları, dürüstce, bu halka anlatsın. Şu anda önümüzdeki seçimlere değinmek istiyorum.
İyi bakınız, iyi okuyunuz, sorunuz, sorgulayınız. Bu kadar acımasız, tehditkar saldırılar niye? Neden siyaset adamları, siyasete soyunanlar, binbir entrikalarla yıllanan şarap gibi değer kazandıklarını zannedenler, lider geçinenler birbirlerini yerden yere vuruyorlar? Neden şimdi eski defterler açılıyor? Bunlar kimleri inandırmaya çaılışıyorlar? Yıllarca uyuttukları insanların sonsuza dek uykuda kalacaklarını mı hesapladılar. Yanlış yaptılar. Ve hatalarını sürdürüyorlar. Dün siyah dediklerine bu gün beyaz diyorlar. Dün hain dediklerini bu gün kahraman ilan ediyorlar. Dün , kahramanların kahramanı, liderlerin lideri, politikacıların politikacısı dediklerine bu gün şüpheli gözlerle bakıyorlar.
Ve .... işte seçim kampanyaları, alanları dolduran binlerce insan, konvoylar, arabalar, kornolar, bayraklar, flamalar, rengarenk atkılar, kravatlar.... dağıtılan benzin kuponları, gençlerin altına verilen kiralık arabalar.. ve birbirine düşürülen genç taraftarlar. Uyarmayı görev sayıyorum.
Dikkat ediniz, oyuna gelmeyiniz . Birbirinizi kırmayınız. Genç ve dinamik , ateşli taraftarlar onikiye beş kala çok dikkatli olunuz. Bu kampanyalar geçer. Koltukları kapanlar kapar. Yarın siz ortada kalırsınız. İşsiz güçsüz, derbeder olursunuz ve de haykırırsınız. Şimdi bazılarının yaptıkları gibi. Bize verdiğiniz sözleri yerine getirmediniz. Nerede iş, aş. Nerede turizim patlaması, nerede tarımda , hayvancılıkta, eğitimde, sağlıkta reformlar.. ve daha verilen birçok sözün yerine getirilmeyişi. Aldatıldığınızı anladığınızda çok geç olacaktır. Uymayınız, kimsenin borusunu öttürmeyiniz. Kendi geleceğinizi ve güvenliğinizi düşününüz. İşte bu noktada, sizleri düzlüğe, refaha, mutluluğa, güvenliğe taşıyabileceğine inandıklarınızı seçiniz. Seçim sandıklarına koşunuz. Ama, kavga etmeye değil. Demokratik hakkınızı kullanmaya gidiniz.
Bütün siyasi partilere, adaylara tek çağrım vardır. Lütfen, seçildiğiniz zaman halka ne vereceğinizi, nasıl hizmet edeceğinizi, onların geleceklerini nasıl garanti altına alacağınızı anlatınız. Ekranlarda, medya önünde, miting alanlarında birbirlerinize küfrederek, birbirinizin veya partinizin geçmişte yaptıkları, bulaştıkları yolsuzlukları ve usülsüzlükleri- varsa eğer- dile getirirken dozu kaçırmayınız. Yarın birbirinizin yüzüne bakacağınızı unutmayınız. Suçlamalar, iddialar mesnetsiz ve yetersiz olduğu zaman şaiyadan öte, kulaktan dolma iftiralardan öte gitmez. Bunlarla uğraşmayınız. Onikiye beş kala, ne olur, ciddi işlerle uğraşınız. Bu ülke ve insanları sizlerden çok şeyler bekliyor. Onları düşkırıklığına, umutsuzluğa sevketmeyiniz. Unutmayınız, her insanın, her canlı yaratığın bir zayıf yanı ve anı vardır. Olduğunuz makamdan, koltuktan düşebilirsiniz. Düşmez kalkmaz bir Allah olduğunu unutmadan, kendinizi yarınlara da hazırlayınız. Koltuk ve çıkar uğruna kimseyi kimseye düşürmeyiniz, huzuru kaçırmayınız, aileleri, yuvaları yıkmayınız. Yıkılmış, umutsuzluğa kapılmış kimselerin, seçmenlerin yaralarına merhem olmaya bakınız. İktidar koltuklarına oturduğunuz zaman da , yalnız ve yalnız kendi yakınlarınız ile çevrenize hizmet etmeye kalkışmayınız. Bütün halkı, bütün yurdu ayni sıcaklıkla ve sevecenlikle kucaklayınız. Onlara hizmet ediniz. Esas görevinizin halka ve vatana hizmet olduğunu her an Tanrı kelamı gibi hatırlayınız. Kimliğinizi, benliğinizi, şeref ve haysiyetinizi halkınızla bütünleştiriniz. Belki onikiye beş kala sakin, olgun ve demokratik bir seçim yapmamıza yardımcı olursunuz.
Kim ne derse desin. İster göstermelik ister demokratik olsun isterse de şaibeli oldu densin. Kulak vermeyiniz. Oy verme hakkınızı kullanınız ve tercihinizi ortaya koyunuz.
Bu yazı da biraz ukalalığa kaçtı demeyiniz, lütfen. Yaşlandık ya, her yaşlı gibi kendimizi nasihat edebilecek pozisyonda addettik. Bağışlayınız.

15 Nisan 2009, Çarşamba
Özcan Özcanhan

20Temmuz

Alpagut Han
Cevap: Onikiye Beş Kala

Yaşantılarınızdaki paylaşımlarınız,

Tecrübe dolu Öğütleriniz için Teşekkürler.

CANBULAT

-Otağ Hanı-
Tanrı Dağları Yaylağım, Orhun Nehri Sulağım

Siyasetin kavga yada uzlaşma olup olmadığı hakkında bir anket yapılsa; son zamanlarda yaşadığımız iktidar-muhalefet kavgaları, geçmişte yaşanan üzücü olaylar dikkate alındığında sonuç bana göre kavga şeklinde çıkacaktır. Ülkemizde çeşitli iç ve dış kaynaklardan siyaset kurumuna yapılan bilinçli bilinçsiz saldırılar ve siyaset yapanların yaptığı inanılmaz hatalar siyasete ve siyasetçiye olan güveni yok etmiştir. Bunun sonucunda yapılacak bir anketten siyasetin uzlaşma ve barış olduğu şeklinde bir sonuç çıkması neredeyse imkansızdır. Her seçim için geçerlidir ki " Bir seçim sonucunda halk kaybetmişse hangi partinin yada liderin kazandığı önemsizdir."

Dr.Yalnızefe

Dost Üyeler

Böyle önemli ve gergin bir seçim sonucunda, bu kadar güzel bir itidal çağrısı için sizi şahsım adına kutluyorum.
Saygı ve sevgilerle..

TTK ve Y