Kur'an'da Mutluluğun Sırrı

İl_Bilge_Katun

Dost Üyeler
331fxaa.gif

Mutluluğun sırlarını anlatan pek çok yazı okumuştum, ama hiç bir yazı Kur'an-ı Kerim kadar beni etkilememişti. İnsanın ruhuna ne kadar da hitap ediyor. Harika bir yazı paylaşmak istedim...

İsra 37: Kibirli olma, alçakgönüllü davran.

Müddesir 1-5: Kendini fazla abartma.

Tekvir 25-27: Her şeyin üstesinden gelemeyeceğini asla unutma.

Bakara 156: Çaresizlik tuzağına düşme.Her zaman bir umut ışığı olduğunu

aklından çıkarma.

Beled 5-6: Her şeye hakim olmak için uğraşıp hayatı yaşanmaz hale çevirme.

Hucurat 10: Büyüklük kompleksine kapılıp, insanları ezerek arkadaşlarını

kendinden uzaklaştırma.

Muhammed 7: İyiliği karşılık beklemeden yap.

Rum 21: Tek başına mutlu olunamayacağını bil. Çevrenin mutluluğu için

gayret göster.

Vakıa 83-87: Ölümden korkmak yerine, ölüm gerçeğiyle yüzleş.

Bakara 263: Yaptığın iyilikleri unut. Anlatarak onlarıkıymetsizleştirme.

Furkan 63: Sana yapılan kötülüğün karşılığını vermek yerine.. Öfkenin dinmesini bekle.

İnşirah 1-3: Seni huzursuz edecek işlerden uzak dur. İhtirasını törpüle.

Maun 4-5: Eleştirinin keskin bir bıçak olduğunu unutma. Söyleyeceklerini iyi tart.

Mücadele 7: Hiçbir sırrın sonsuza kadar gizli kalamayacağını unutma.

Rahman 7-9: Çıkarcı olma. Adil davran.

Tekasür 1-2: Kibrine yenilip hep daha fazlasını isteyerek hayatını zehir etme.

Tevbe 40: En zor zamanda bile kesinlikle ümitsizliğe kapılma..

Fatır 19-22: Senden iyi durumda olanlara bakıp üzüleceğine, senden zor

durumda olanları görüp rahatla.

Fecr 27-28: En sevdiğin şeyleri, başkalarıyla paylaşmanın keyfine var.

Hakka 33-35: Hayatının vazgeçilmezleri olsun. Onları küçük çıkarlar için

asla feda etme.

Haşr 10: Muhatabına güvenmek istiyorsan, önce sen güvenilir ol.

Kalem 1-2: Yazdıklarının ve yaptıklarının peşini bırakmayacağını unutma.

gücünü insanların yararına kullan.

Münafıkun 4: Bencil olma, tebrik etmeyi bil.

Saff 2: Yalandan uzak dur.

Yusuf 32-33: Modern hayatın çarpıklaştırdığı kadın-erkek ilişkilerinin,

hayatını esir almasına izin verme.

Ankebut 41: İyi bir dostun, paha biçilmez olduğunu aklından çıkarma.Al-i

İmran 92: İyilik yapma arzunu, şarta bağlama. Vermek almaktan daha büyük

bir ihtiyaçtır, asla unutma.

En'am 50: Önyargılarla hayatı kendine zehir etme.

En'am 60: Bildiklerinle açıklayamadığın şeyler, hayatının kâbusu olmasın.

Felak 1-5: Korkuların tutsağı olarak yaşamaktan vazgeç.

Hacc 46: Kendini, hep daha iyiye ulaşmak zorunda olduğuna koşullama.

İbrahim 42: Merhametli olmaktan asla vazgeçme.

İsra 23: Anne ve babana 'off' bile deme.

Nisa 149: Kendini sürekli övmekten uzak dur.

Yunus 12: Vazgeçilmez olmadığını kabul et.

Enfal 56: Sözünüzde durmamanın utanç verici olduğunu aklından çıkarma.

Furkan 43: Heveslerini kendine ilah edinme.

Necm 3: İnanma duygunu diri tut.

Nisa 58: Karar verirken, vicdanının sesini duymazlıktan gelme.

Alıntıdır

Göktuğ

Halkla İlişkiler
Cevap: Kur'an'da Mutluluğun Sırrı

Yunus Suresinin 12. Ayetin de Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır'ın tefsirinde hiçde "vazgeçilmez olmadığını kabul et" diye bir anlam çıkmıyor.

Buradan böyle bir anlam çıkması mümkünmü?
Yunsu Suresi 12. Ayet;

12. İnsana bir sıkıntı dokunduğu vakit, gerek yan yatarken gerek otururken, gerek dikilirken, Bize dua eder durur; kendisinden sıkıntısını gideriverdik mi sanki kendisine dokunan o sıkıntı için Bize yalvarmamış gibi geçer gider. İşte o müsriflere yaptıkları işler, böylece güzel gösterilmektedir.

Aynı şekilde Haşr Suresi 10. Ayette de "Muhatabına güvenmek istiyorsan önce sen güvenilir ol" gibi bir anlamda çıkmıyor!

Haşr Suresi 10. Aayet;
10. Ve şunlar ki, onların arkalarından gelmişlerdir. Şöyle derler: "Ey Rabbimiz, bizleri ve önceden iman ederek bizleri geçmiş olan kardeşlerimizi bağışla ve gönüllerimizde, iman etmiş olanlara karşı kin tutturma! Ey Rabbimiz, şüphe yok ki, Sen çok şefkattisin, çok merhametlisin!"

Son olarak Münafikun Suresi 4. Ayetin tefsiri.

4.Sen onları gördüğün zaman cisimleri (fiziki görüntüleri) tuhafına gider; konuşurlarsa dediklerine kulak verirsin. Sanki onlar dayanmış keresteler gibidirler. Her bağırışı aleyhlerine sanırlar. Onlar düşmandırlar, onlardan sakın! Allah gebertsin onları, nereden çevriliyorlar!

Diğerlerini incelemedim yanlışım varsa düzeltin lütfen.

İl_Bilge_Katun

Dost Üyeler

Burda ayetlerin kendisi değil onlardan çıakrtılan anlamlar verilmiş, hiç kontrol etmeden ekledim aslında bakmalıydım, şimdi diyânetin sitesinden de baktım yunus suresi 12. ayette anlamlar tutmuyor birbirini.

Dikkatiniz için çok sağolun, ayet bu mazallah. :S

Diğerlerini de şimdi kontrol ediyorum. Tekrar teşekkürler.

İl_Bilge_Katun

Dost Üyeler

Evet anlamları çoğunun tutmuyor, en iyisi ayetleri yorumlamak yerine onları vermek oalcak.

Güzel bir araştırmaya vesîle olduğunuz için de ayrıca teşekkürler, Allah(cc) râzı olsun.

Yunus 12: Vazgeçilmez olmadığını kabul et.

Yûnus Sûresi

12 - İnsana bir sıkıntı dokundu mu, gerek yan üstü yatarken, gerek otururken, gerekse ayakta iken (her halinde bu sıkıntıdan kurtulmak için) bize dua eder. Ama biz onun bu sıkıntısını ondan kaldırdık mı, sanki kendisine dokunan bir sıkıntı için bize hiç yalvarmamış gibi geçer gider. İşte o haddi aşanlara, yapmakta oldukları şeyler, böylece süslenmiş (hoş gösterilmiş)tir.

Haşr 10: Muhatabına güvenmek istiyorsan, önce sen güvenilir ol.

Haşr(*) Sûresi

10 - Onlardan sonra gelenler ise şöyle derler: “Ey Rabbimiz! Bizi ve bizden önce iman etmiş olan kardeşlerimizi bağışla. Kalplerimizde, iman edenlere karşı hiçbir kin tutturma! Ey Rabbimiz! Şüphesiz sen çok esirgeyicisin, çok merhametlisin.”4

En iyisi bu açıklamaların tek tek ayetlerini vereyim.

İsrâ Sûresi

37 - Yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Çünkü sen yeri asla yaramazsın, boyca da dağlara asla erişemezsin.

Müddessir Sûresi

1 - Ey örtünüp bürünen (Peygamber!)

5 - Şirkten uzak dur.2

Tekvîr Sûresi

25 - Kur’an, kovulmuş şeytanın sözü değildir.

26 - (Hal böyle iken) nereye gidiyorsunuz?

27,28 - O, âlemler için, içinizden dürüst olmak isteyenler için, ancak bir öğüttür.

Bakara(*) Sûresi

156 - Onlar; başlarına bir musibet gelince, “Biz şüphesiz (her şeyimizle) Allah’a aidiz ve şüphesiz O’na döneceğiz” derler.

Beled Sûresi

5 - İnsanoğlu, kendisine kimsenin güç yetiremeyeceğini mi sanıyor?

6 - “Yığınla mal harcadım” diyor.

Hucurât(*) Sûresi

10 - Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin.

Muhammed(*) Sûresi

7 - Ey iman edenler! Eğer siz Allah’a yardım ederseniz (emrini tutar, dinini uygularsanız), O da size yardım eder ve ayaklarınızı sağlam bastırır.

Rûm Sûresi

21 - Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de onun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.

Vâkı’a Sûresi

83 - Can boğaza geldiğinde, onu geri döndürsenize!

84 - Oysa siz o zaman bakıp durursunuz.

85 - Biz ise ona sizden daha yakınız. Fakat siz göremezsiniz.

86,87 - Eğer hesaba çekilmeyecekseniz ve doğru söyleyenler iseniz, onu geri döndürsenize!

Bakara(*) Sûresi

263 - Güzel bir söz ve bağışlama, peşinden gönül kırma gelen bir sadakadan daha hayırlıdır. Allah her bakımdan sınırsız zengindir, halimdir (hemen cezalandırmaz, mühlet verir).

Furkân Sûresi

63 - Rahmân’ın kulları, yeryüzünde vakar ve tevazu ile yürüyen kimselerdir. Cahiller onlara laf attıkları zaman, “selâm!” der (geçer)ler.

İnşirâh Sûresi

1 - (Ey Muhammed!) Senin göğsünü açıp genişletmedik mi?

2,3 - Belini büken yükünü üzerinden kaldırmadık mı?

Mâ’ûn Sûresi

4 - Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki,

5 - Onlar namazlarını ciddiye almazlar.

6 - Onlar (namazlarıyla) gösteriş yaparlar.

Mücâdele(*) Sûresi

7 - Göklerdeki ve yerdeki her şeyi Allah’ın bildiğini görmüyor musun? Üç kişi gizlice konuşmaz ki, dördüncüleri O olmasın. Beş kişi gizlice konuşmaz ki altıncıları O olmasın. Bundan daha az, yahut daha çok da olsalar, nerede olurlarsa olsunlar, O mutlaka onlarla beraberdir. Sonra onlara yaptıklarını Kıyamet günü haber verecektir. Allah her şeyi hakkıyla bilir.

Rahmân Sûresi

7 - Göğü yükseltti ve ölçüyü koydu.

8 - Ölçüde haddi aşmayın.

9 - Tartıyı adaletle yapın, teraziyi eksik tutmayın.

Tekâsür Sûresi

1,2 - Çoklukla övünmek sizi, kabirlere varıncaya (ölünceye) kadar oyaladı.1

Tevbe(*) Sûresi

40 - Eğer siz ona (Peygamber’e) yardım etmezseniz, (biliyorsunuz ki) inkar edenler onu iki kişiden biri olarak (Mekke’den) çıkardıkları zaman, ona bizzat Allah yardım etmişti. Hani onlar mağarada bulunuyorlardı. Hani o arkadaşına, “Üzülme, çünkü Allah bizimle berâber” diyordu. Allah da onun üzerine güven duygusu ve huzur indirmiş, sizin kendilerini görmediğiniz bir takım ordularla onu desteklemiş, böylece inkar edenlerin sözünü alçaltmıştı. Allah’ın sözü ise en yücedir. Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Fâtır Sûresi

19 - Kör ile gören bir olmaz.
20 - Karanlıklar ile aydınlık bir olmaz.
21 - Gölge ile sıcaklık bir olmaz.
22 - Diriler ile ölüler de bir olmaz. Allah dilediğine işittirir. Sen kabirde bulunanlara işittirecek değilsin.

Fecr Sûresi

27 - (Allah şöyle der
smile.gif
“Ey huzur içinde olan nefis!”

28 - “Sen O’ndan razı, O da senden razı olarak Rabbine dön!”

Hâkka Sûresi

33 - “Çünkü o, azamet sahibi Allah’a iman etmiyordu.”
34 - “Yoksulu doyurmaya teşvik etmiyordu.”
35 - “Bu sebeple, bugün burada onun samimi bir dostu yoktur.”

Kalem Sûresi

1,2 - Nûn.1 (Ey Muhammed) Andolsun kaleme ve satır satır yazdıklarına ki, sen Rabbinin nimeti sayesinde, bir deli değilsin.

Münâfikûn(*) Sûresi

4 - Onları gördüğün zaman kalıpları hoşuna gider. Konuşurlarsa sözlerine kulak verirsin. Onlar sanki elbise giydirilmiş kereste gibidirler. Her kuvvetli sesi kendi aleyhlerine sanırlar. Onlar düşmandır, onlardan sakın! Allah onları kahretsin! Nasıl da (haktan) çevriliyorlar!

Saff(*) Sûresi

2 - Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyleri niçin söylüyorsunuz?

Yûsuf Sûresi

32 - Bunun üzerine kadın onlara dedi ki: “İşte bu, beni hakkında kınadığınız kimsedir. Andolsun, ben ondan murad almak istedim. Fakat o iffetinden dolayı bundan kaçındı. Andolsun, eğer emrettiğimi yapmazsa mutlaka zindana atılacak ve zillete uğrayanlardan olacak.”
33 - Yûsuf, “Ey Rabbim! Zindan bana, bunların beni dâvet ettiği şeyden daha sevimlidir. Onların tuzaklarını benden uzaklaştırmazsan onlara meyleder ve cahillerden olurum” dedi.

Ankebût Sûresi

41 - Allah’tan başkalarını dost edinenlerin durumu, kendine bir ev edinen örümceğin durumu gibidir. Evlerin en dayanıksızı ise şüphesiz örümcek evidir. Keşke bilselerdi!

Âl-i İmrân(*) Sûresi

92 - Sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda harcamadıkça iyiliğe asla erişemezsiniz. Her ne harcarsanız Allah onu bilir.

En’âm Sûresi

60 - O, geceleyin sizi ölü gibi kendinizden geçirip alan (uyutan) ve gündüzün kazandıklarınızı bilen, sonra da belirlenmiş eceliniz tamamlanıncaya kadar gündüzleri sizi tekrar diriltendir. (uyandırandır). Sonra dönüşünüz yalnız O’nadır. Sonra O, işlemekte olduklarınızı size haber verecektir.

Felâk(*) Sûresi

1,2,3,4,5 - De ki: “Yarattığı şeylerin kötülüğünden, karanlığı çöktüğü zaman gecenin kötülüğünden, düğümlere üfleyenlerin kötülüğünden, haset ettiği zaman hasetçinin kötülüğünden, sabah aydınlığının Rabbine sığınırım.”

Hac(*) Sûresi

46 - Yeryüzünde gezip dolaşmadılar mı ki, düşünecek kalpleri, işitecek kulakları olsun? (Dolaştılar, ama ibret almadılar). Çünkü gerçekte gözler değil, göğüslerdeki kalpler (kalp gözleri) kör olur.

İbrahim Sûresi

42 - Sakın, Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! Allah onları ancak, gözlerin dehşetle bakakalacağı bir güne erteliyor.

İsrâ Sûresi

23 - Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, anaya-babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri, ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara “öf!” bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle.

Nisâ(*) Sûresi

149 - Bir hayrı açıklar veya gizlerseniz, yahut bir kötülüğü affederseniz (bilin ki), Allah da çok affedicidir, her şeye hakkıyla gücü yetendir.

Enfâl(*) Sûresi

56 - Onlar, kendileriyle antlaşma yaptığın, sonra da her defasında antlaşmalarını hiç çekinmeden bozan kimselerdir.

Furkân Sûresi

43 - Kendi nefsinin arzusunu kendisine ilah edineni gördün mü? Ona sen mi vekil olacaksın?

Necm Sûresi

1,2 - Battığı zaman yıldıza andolsun ki, arkadaşınız (Muhammed haktan) sapmadı ve azmadı.
3 - O, nefis arzusu ile konuşmaz.
4 - (Size okuduğu) Kur'an ancak kendisine bildirilen bir vahiydir.

Nisâ(*) Sûresi

58 - Allah size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor. Doğrusu Allah, bununla size ne güzel öğüt veriyor! Şüphesiz ki Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.