Kıyısı Başka, İçi Başka Bir Seçim

Alihan Pehlivan

Onursal Üye
Kıyısı Başka, İçi Başka Bir Seçim
xBJrOv.jpg

Türkiye’de yerel seçimler Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni bir zafer ile daha sonuçlandı. Aslına bakarsanız hiç kimse bu kadar bir oran beklemiyordu.

Sosyal medyada göre AKP’nin alacağı il sayısı ile sınırlı idi. Ancak beklenen olmadı ve AK Parti Türkiye’nin birçok ilini sildi süpürdü.

AK Partinin seçim zaferinde etkili olan birçok neden var. O nedenlere gelmeden önce şu tespiti yapmakta fayda var;
· Sosyal medya baskısına,
· Dış baskılara,
· Cemaat, ordu gibi iç dinamiklerin baskısına,
· Çarşı-Fenerbahçe ve gezi’ye rağmen

Hala daha AK Parti Türkiye’de ezici bir çoğunlukla yerel seçimlerden zafer ile çıkabiliyorsa bunun en birinci nedeni İktidar için en çok çalışan parti olmasıdır.

Seçim ekibi ve seçim tercihleri son derece yerinde. Ülkenin tümünde oy alabilecek isimleri sahaya sürdü.

Örneğin bir Hatay’da Adalet Bakanlığı yapmış bir isim olan Sadullah Ergin’i Gaziantep’te Fatma Şahin’i İzmir’e Binali Yıldırım’ı aday gösterdi.

İzmir’i belki alamadı ama oylarını arttırdı, önemli ilçelerini aldı. Bu bile bir başarıdır aslında.

Şimdi önümüzde Cumhurbaşkanlı seçimi var Türkiye’de. Ve büyük bir olasılıkla da Recep Tayyip Erdoğan yeni sistem ile Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olacaktır.

KKTC'ye Etkisi

AK Parti kurmayların aslında tüm akılları yerel seçimlerdeydi. Şimdi de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde olacak. Ancak bu kez KKTC’de 90 gün sonra bir seçim yaşanacak.

Bir kere AK Parti iktidarı ile sorunu olanlar bu süreçte “pekte rahatsız” edilmemişti. Ancak durum değişti.

Örneğin TC Başbakanına yakınlığı ile bilinen ve sık sık KKTC’ye gelip televizyon programları yapan Ozan Ceyhun sosyal paylaşım sitesinde ne yazdı?

“KKTC'deki statükocular bu seçim zaferimiz hepinize kapak olsun!”

Şimdi sevgili Ozan Ceyhun bu kadar ağır konuştuğuna göre bir bildiği mutlaka vardır. Ve önümüzdeki günlerde bunun yansımalarını mutlaka ama mutlaka göreceğiz demektir.

Türkiye’de dün gece 22 itibari ile kıyıları Kırmızı, Koyu Kırmızı ve mavi olarak görünüyordu, Türkiye’nin içi ise Sarı renkteydi.

Bu demek oluyor ki Kıyılarda durum başka içlerde durum başka. Tablo gece yarısı netleşeceğinden şimdilik burada bir noktalı virgül koyup yarın devam edeceğiz.

Atatürk’ün Kenti Yalova’da CHP

Biliyorum çoğunuzu ilgilendirmeyen bir durum ama benim için çok ama çok önemli. Atatürk’ün “benim kentim” dediği ve benim de doğdum yer olan Yalova’da CHP adayı Vefa Salman 108 oy farkla seçimi kazandı. 1996 yılında gazetede yazı yazma olanağını sağlayan ve gazeteci olmam için beni cesaretlendiren Vefa Salman hocama yürekten başarılar diliyorum.

Kıbrıs’a birçok kez gelmiş hatta Bostancı’da Yalova maçını da izleyen Vefa Salman’a ayrı bir parantez açmak istedim. Umarım iki “adaş takımı” karşı karşıya getirebiliriz yıllar sonra.

Özkan YORGANCIOĞLU: Türkiye’de ki seçimlerden iktidar partisi yine zaferle çıkmasını bildi. Ancak hayli zorlandı bazı bölgelerde. Umarız seçimleri iyi takip etmişsinizdir.

Hüseyin ÖZGÜRGÜN: Tahminlerde yanılmadık ve AK Parti yine sildi süpürdü Türkiye’de. Bugün her halde bir tebrik mesajı gönderirsiniz Ankara’ya.

Serdar DENKTAŞ: AK Partiye yakın isimler daha ilk geceden konuşmaya başladılar. İlk açıklamaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Zorlu TÖRE: Türkiye’de oylarını en çok arttıran MHP oldu. MHP’nin oy patlamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dr. Faiz SUCUOĞLU: Lefkoşa İlçesi olarak Mehmetçik’te aday belirleme görevi size ve ekibinize verilmiş. Ha keşke her yerde aynı yöntemle olsaydı bu iş.

Serhat AKPINAR: Dün Karpaz’da yoğun bir mesai harcamışsınız ama Karpaz’dan müjdeli haberlerinizi de aldık.

Hasan TAÇOY: 366 kişinin işten durdurulmaması için koalisyon ortağınıza rest çektiğiniz söyleniyor. Son durum ne?

Dilek KIRICI: Dün gece sizi sosyal medyada göremedik. Ekran başından kalkamadınız her halde.

Kutlay ERK: Bu gece bazı özel isimlerle Lefkoşa’da bir mekanda buluşacakmışsınız. Gündem yerel seçimler mi var? niz. İşi sıkı tutmanın faydasını elbet göreceksinizdir. uş. rız seçimleri iyi takip

Güliz KANER: Oyda verdiniz ama sonuç Türkiye’de değişmedi? Ben size söylemiştim değişmez diye….

İsmail ARTER: Hafta sonu UBP ilçesini yine ziyaret etmişsiniz. İşi sıkı tutmanın faydasını elbet göreceksinizdir.

Andaç GÜNAY: Seçim sonuçlarını gördünüz her halde, artık büyük konuşmamak lazımmış değil mi?

Kansu AKSU: Ak Parti Genel Merkezi tarafından yerel secimler için görevlendirildiğiniz memleketiniz Ordu’da Büyükşehir ve belde belediyeleri dahil 20 de 20 yapıp rekor kırmışsınız.

Oğuz CEYDA: Geçen gün Parti Meclisini fena dağıtmışsınız. Öyle bir kükremişsiniz ki sesiniz sokaktan bile duyulmuş.

Hasan ERCAKICA: Sizin horozdan komşular şikayetçi olsa da dün biz sesini duyduk. Hiçte öyle şikayet edilecek bir sesi yokmuş. (iki yumurtaya ancak bu kadar yazı yazılırdı)

Erhan BAŞAY(pronto): 1 Mayıs’ta Girne’de sezonu açıyormuşsunuz. Bu arada belinizdeki ağırlar için Mora’dan Mercan araptan sizin için randevu aldım haberiniz olsun.

GÜNÜN SÖZÜ
“KKTC’de 28 belediyenin oluşturduğu belediyeler yapısı içerisinde, sorunları da dikkate alarak yeniden dizayn edilmesi ve yeniden şekillendirilmesi gerekmektedir. Sürdürülebilir bir belediyecilik adına da süratle öncelikle yerel yönetimlerin kurumsal yapıya taşınabileceği bir sisteme ihtiyaç vardır. Belediyeler kurumsal yapıya ulaşırken de gelir kaynaklarını oluşturmak ve sürdürülebilir bir yapıya ulaştırmak şarttır.
Sonuç olarak tüm belediyeler olarak direk halka hizmet edecek bir konuma geçmek zorundayız…”
Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar

BİZİM TEMEL
Öğretmen derste şunları anlatıyordu:
- Düğünlerde gelinler neden beyaz giyer bilir misiniz? Bu onların en mutlu günü olduğu için!
Arka sıralardan bir Temel’den ses yükselir;
- Damatların neden siyah elbise giydiklerini şimdi anladım.

GÜNÜN FOTOGRAFI
Junior ve Tekin KÖSE
Kq6bQR.jpg