Karpazın Özgür Eşekleri

Özcan Özcanhan

Onursal Üye
KARPAZIN ÖZGÜR EŞEKLERİ

Geçtiğimiz hafta sonu Karpazda idim.
Cikla avcıları ile ben de dolaştım. Halil Halevkalıda dostlarla yemekte sohbet ettim.

Dağlarda, ovalarda ve ormanlarda dolaşırken şaşkınlığımı gideremedim.

Bir yanda eşsiz doğal güzellikler, çalılar, mersinler, çitlembitler, çamlar, ladenler, serviler, çiçekler.... uzakta pırıl pırıl deniz ve mis gibi kokan hava.

Diğer yanda, koskoca bir tanker toprak yolun ortasında park helinde. Lağım suları mı, nero-noro suları mı (hellim fabrikasından atıkları) mı boşaltmış, kokan sıvı ortalıklara, akıp gitmiş asfalt ana yola kadar varmış. Az ileride kokmuş, bataklık haline dönüşmüş atık suların meydana getirdiği gölcük... ve ekin tarlalarının içinde eşek ayaklarının izleri. Bu izler ta Yeni Erenköyün meskun bölgesine, villaların etrafına, bahçelere ve her yana ulaşmış.

Halil ağa anlatıyor. “ yenile bahçe kurdum. Lokntamın sebze ihtiyacımı organik karşılıyorum. Ama, yaban eşekleri ortalığı talan ediyor, büyük zararlar veriyor, kimse, hiçbir yetkili makam önlem almıyor, biz de alamıyoruz”.

Mustafa söze karışıyor, “ ne ekin bıraktılar, ne bahçe.

Acıktıkca saldırıyorlar her tarafa. Çiftciler, bahçeciler, ev, villa yapanlar bıktı usandı. Kimileri kaçırıyor, kovalıyor, vurup öldürenler ve gömenler de varmış. Açıkta bırakılanları da tilkiler, kargalar, kurtlar, kuşlar yiyor. Bir kokudur gitsin. Leş kokuyor. Kimse, yüzler iken binlere ulaşan yaban eşeklerini toplamaya, yok etmeye veya tellenmiş bölgelerde hapsetmeye çalışmıyor. Bir zamanlar güya tellediler...”

Evet, değerli okurlar. Milyonlarca lira harcayıp güya Karpazın özgür eşeklerini belirli yerelere hapsettiler. Ne gezer!! Eşekler tam özgür ve istedikleri yerlerde yiyip içiyor, eşleşiyor, çoğalıyor, özgürce yaşıyor. Fakat insanlarımızın özgürlüklerine, mallarına, tarlalarına, bahçelerine tecavüz ediyorlar. Çevreciler dokunmayınız, bırakınız özgür hayvanları, onlar Karpazın güzelliğidir diyorlar.

İyi güzel be kardeşler ama, yediren içiren bakan mı var?

Hayvanlar başıboş. Elbette her tarafa zarar verecekler.

Fotoğrafta da görüleceği gibi Apostolos Andreas Manastırının ve o bölgedeki binaların içine kadar yerleşmişler, özgürce dolaşıyorlar. Turistlerin ilgisini çekiyormuş, Karpazın sembolü olmuş, Özgür Karpaz Eşekleri.

Pek ala, o bölgelerde yaşayanların derdini dinleyecek yok mu?

İnsanların ezilmedik ne bahçesi, ne tarlası ne sebzesi kalmadı.

Daha da kötüleşeceğe benzeyen bu durumla ilgilenecek bir makam yok mu? Sayıları dört beş bini geçmiş ve durmadan çoğalan bu ünlü eşekleri toplayacak, ehlileştirecek, kullanacak, hatta yabancı ülkelere ihrac edecek birileri demi yok? Şaiyalara göre , genç sıpacıkları vurup pastırma yapanlar, et diye satanlar da çıkmış ortaya. Vallaha emin değilim ama ilgililer bir araştırsa ve bu hayvanların etlerinin insan tarafından tüketilmesi zararsızdır diye bir sonuca varsa geyik eti, muflon eti, yaban keçisi gibi yenebilse bu sorun ortadan kalmaz mı?

Ne yani, bazı gelişmiş ülkelerde at eti resmen yeniliyor, satılıyor. Başka ülkelerde, uzak doğuda kedi ve köpek, maymun eti bile tüketiliyor.

İnanınız ki, birisi çıkıp da işte araştırma ve tahlil sonuçları, eşek eti yenilebilir, en besleyici, zararsız, yağsız nefis ettir, kebabı da, pastırması da, rostosu da, isteğide olur, kimsenin sağlığına zarar vermez, hatta faydalıdır da dese ne olur?

Domuz eti, maymun eti, at eti, köpek, kedi, kurbağa eti, salyangoz vs. insan tarafından tüketiliyor da bizim tertemiz, özgürce beslenen ot, çayır, dal, yaprak, sebze, meyve, çitlembit, mersin, laden yiyen eşeklerimiz neden yenmesin?

Bütün bunları da sohbetimiz esnasında bölge insanlarından iştittim. Beni de bir düşüncedir aldı. Bu düşünceler ve görüşler yanlış ve haksız olabilir mi?

İlgililer bir araştırıversin, olmaz mı?

Çevreciler de, doğayı korumak ve muhafaza etmekle uğraşanlar da araştırsın. Belki de çok faydalı bir iş yapılmış olur. Birkaç tane özgür eşek, turistik maksatlar için bir yerde muhafaza edilebilir. Geriye kalanlar da bilinçli bir şekilde ve metodla ortadan kaldırılır veya zararsız hale getirilir.

Bakarsınız sürpriz sonuçlar ortaya çıkar ve özel eşek çiftlikleri kurulur, beslenir, çoğaltılır, koyunlar, kuzular, keçiler, danalar gibi etleri tüketime arz edilir.

Ülke ekonomisine de, bu sıkıntılı günlerde hatırı sayılır bir gelir kaynağı da bulunmuş olur. Düşünmekte yarar var. Dünya da bakarsınız Kıbrıs eşeklerinin değerini öğrenir, kapış kapış ülkelerine ithal ederler. Oluk oluk döviz akar KKTC ye...
Haydi, kolay gelsin.

** ** ** **

Fotoğrafta.
Özgür Karpaz eşekleri Apostolos Andreas Manastırı
ve kilisesi avlusunda rahatca dolaşıyor.
1820esekler.jpg