Kara Kuvvetleri Meslek Eğitimi Programı

Gök Yeleli Bozkurt

New member
GENEL BİLGİ

Kara Kuvvetleri Meslek Eğitimi Önlisans Programı, 2004 yılında Anadolu Üniversitesi ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı arasında yapılan protokol uyarınca Kara Kuvvetleri Komutanlığında görevli personel için açılan meslek eğitimi önlisans programdır.

PROGRAM HAKKINDA BİLGİLER
Bu programda okutulan dersler yıllıktır ve bölümün öğrenim süresi 2 yıldır. Programa kayıt yaptıran öğrencilerin, programa devam hakları, yasal yükümlülükleri yerine getirmek kaydıyla 4 yıldır. 4. yılın sonunda başarısız olan öğrencileri kaydı silinir ve fakülte ile ilişkileri kesilir.

Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan fakültelerin öğrencileri, yılda üç kez oturumlu olarak sınavlara katılmaktadırlar. Ara, yılsonu ve bütünleme sınavı olarak gerçekleştirilen bu sınavlara öğrenciler bağlı oldukları büronun bulunduğu ilde katılırlar.

Bölümden mezun olan öğrenciler, "Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik" hükümleri uyarınca Açıköğretim Sistemi ile öğrenim yapan programlara hazırlık programına dahil olarak dikey geçiş yapma olanağına sahiptir.

AMAÇ

Bu program, Kara Kuvvetlerinde görevli; astsubaylıktan subaylığa geçenler ile astsubaylardan en az lise ve dengi okul mezunu olanların 2 yıllık yüksekokul mezunu olmalarını sağlamak amacıyla açılmıştır.

SUNULAN OLANAKLAR

Kara Kuvvetleri Meslek Eğitimi Önlisans Programında öğrenim gören öğrencilerin temel öğrenme materyali ders kitaplarıdır. Programdaki bazı temel dersler için Akademik Danışmanlık (yüzyüze eğitim) hizmeti sunulmaktadır. Öğrencilerimiz ayrıca internet üzerinden destek hizmeti alarak e-öğrenme uygulamalarından (e-kitap, e-televizyon, e-sınav, e-alıştırma ve e-danışmanlık) yararlanabilmektedirler.