Jandarma Okulları

Gök Yeleli Bozkurt

New member
Jandarma, mevcut çok yönlü görevlerini Jandarma Okulları ve Jandarma Eğitim birliklerinde yetiştirdiği subay, astsubay, uzman jandarma, erbaş ve erlerle yerine getirmektedir.

Jandarma Okulları; Harp okulu mezunu Jandarma subayları ile meslekte başarılı olarak subay olmaya hak kazanmış astsubayların, jandarmanın yaptığı hizmetlere yönelik eğitilmesinin yanı sıra, jandarma astsubay ve uzman jandarmaların eğitim ve öğretimlerinin yerine getirildiği eğitim ve öğretim kurumudur.

Okullar Komutanlığı çatısı altında birleştirilen bu okullar, mesleğe yeni giren personel için eğitim ve öğretimin senaryoya dayalı ve tatbiki olarak icra edildiği ve yine meslek içi eğitim hizmetlerinin branşlara göre yürütüldüğü ve ihtisaslaşmanın kazandırıldığı bir müessesedir.

Eğitim ve öğretim bakımından işbirliği içerisinde bulunulan yabancı ülke jandarma personelinin, yine jandarma okullarında Türkçe lisan öğrenimini müteakip; mesleki bilgi ve becerileri, tatbik edilen programlarla geliştirilmektedir.

Eğitim birlikleri ise askerlik mükellefiyetini jandarma olarak yapacak olan erbaş ve erlere bu hizmetleriyle ilgili mesleki bilgi ve becerilerin kazandırıldığı kıt’alardır.