Hrisostomos Dengesiz Akli Dengesinden Şüpheleniyorlar

Özcan Özcanhan

Onursal Üye
Hrisostomos Dengesiz
AKLİ DENGESİNDEN ŞÜPHELENİYORLAR

Rum Ortodoks Kilisesinin Başı, Başpiskopos İkinci Hrisostomos yine saçmaladı.

Tasos Papadopulosu, diğer Rum siyasi parti liderlerini eleştirdi, Annan Planını okumadan, ne olduğunu anlamadan reddettiklerini itiraf etti.

17 Eylül 2009 da kendileri ile ikinci görüşmemde ADA tv ve Star Kıbrıs adına gerçekleştirdiğim mülakatımda barış güvercini görüntüsü vermişti. Barışdan, kardeşlikten bahsetmiş, Kıbrıslı Türklerle, özellikle Baflılarla çok iyi anlaştığını, yakın dostları olduğunu, Kıbrısın ve halklarının gelecekleri için federal bir çözüm üzerinde anlaşmaları gerektiğini vurgulamıştı. Fakat, geçen gün bir Rum gazetesine verdiği mülakatta milliyetciliği, faşizmi, ırkcılığı körüklemekten çekinmedi. Kıbrıslı Türklerle kurulması muhtemel federasyona da karşı olduğunu belirtti. Bütün bunlara rağmen, bir din adamı olarak siyasete karşmadığını söyledi ama yürüyüp durup siyaset yaptığının farkına bile varamadı.

ELAM - Ulusal Halk Cephesi diye fanatik, aşırı milliyetci bir örgütü ve gençlerini açıktan destekledi.

Kendi görüşleri ile çelişkiye düştü, atıp tuttu.

Ondan önce mülakat yaptığım Rum siyasi liderleri bana, “aklı dengesi yerinde değildir, onun söyleyeceklerine önem verme” demişlerdi.

Fakat, karşılaştığımızda, ben Başpiskoposun çok akıllı ve kurnaz bir insan olduğuna kanaat getirmiştim.

Dünyevi ve ahiri konularda, İncil ve Kuran-I Kerim le ilgili görüşlerinde çok berrak ifadeler kullanmıştı. Kıbrısa barış ve çözüm getirilmesi için İngilizlerden kurtulmanın önemine işaret etmişti. Bu kez, yalnız İngilizlerin değil, Kıbrısta çalışan bütün yabancıların aleyhine konuştu, “Kıbrısımız her tohumu kaldırmaz” ifadeleri de kullandı ve bütün yabancıların adadan atılmalarını önerdi.

Dünyamızı ve bizleri yaratan Yüce Allahı takdir ederek bana Türkçe olarak şöyle demişti, “Dunya carkı felek, askolsun dondurene, cevirene”. Tanrıya hayranlık belirtisi olan bu ifadesine rağmen Tanrının yarattığı insanları dillerine, dinlerine, renklerine, memleketlerine göre ayırmaktan da geri kalmıyor.

Kısacası Ortodoks Elenlerden başkasını sevmiyor. Kıbrıslı Türkleri ve Türkiyeyi sevmesi beklenebilir mi böyle bir karakter sahibinin siz karar veriniz.

En iyisi söylediklerini ciddiye almamaktır. Zaten Rum halkının büyük bir kesimi de onu ciddiye almamaktadır.

Cesur Kıbrıslı Rum gençler dediklerinin fanatik davranışları ve tutumları ile ayni görüşte olduğunu söyleyebilen bir din adamı olabilir mi? Sakın olmaz demeyiniz, çünkü olurmuş.

İşte karşınızda. Fotoğrafta da göreceksiniz elimi sözde samimiyetle sıkarken, gözlerinden samimi olmadığı okunuyordu. Yine de ona ben, bir din adamı olduğu için, büyük saygı ile yakınlaşmıştım. Vermek istediği mesajları aynen yayınlamıştım. Görülüyor işte, ne olduğunu ne düşündüklerini açıkca ifşa etmiştir. Allah hepimizi böyle din adamlarından korusun.

Allah korusun da, ona inanıp da, Rum gençleri de bir çılgınlık yapmaya kalkışmaz, Karşı Yaka basketbol oyuncularına yaptıklarından dolayı cezalandırılmamaktan cesaret alarak daha büyük saldırılara geçmezler.

Geçerlerse, bilmelerinde yarar vardır. Bu kez karşılarında Mehmetcikleri bulacaklardır ve kaçacak yer arayacaklardır.

* * *
Fotoğraf, İkinci Hrisostomos’u, Özcanhanı, Başpiskoposlukta kapıya kadar uğurlarken görünüyor.

6464ozcan_ozcanhan.jpg

kocayürek

New member
Cevap: Hrisostomos Dengesiz Akli Dengesinden Şüpheleniyorlar

Sayın Özcanhan, bir din adamı din işleri ile devlet işlerini birbirine karıştırdı mı iş biter. Bunların kayığına binerseniz bırakın cenneti, cehenneme bile ulaşamazsınız. İslamiyet'te ruhban sınıfı yoktur ama ilginçtir Kur'an da yanılıyor olabilirim ama fussilet suresinde hıritiyanlar için mealen şöyle diyor ; kendilerine buyurmadığımız halde bize şirin görünmek için ruhban sınıfı diye bir sınıf uydurdular, onu da yüzlerine, gözlerine bulaştırdılar, der. Yani ruhban sınıfı hıritiyanlıkta da yok. Bunlar aynı cennet'e bilet kesen bizim dinciler gibi. Bu adamda din bilinci, Allah korkusu olsa insanlar arasına kin ve nefret tohumları ekmez. Saygılarımla