Haydi Sıvayınız Kollarınızı

Özcan Özcanhan

Onursal Üye
HAYDİ SIVAYINIZ KOLLARINIZI

Her şey gibi bu da geldi ve geçti. Kampanyalar, mitingler, sandıklara koşmalar bitti. Kazananlar, kaybedenler belirlendi.
İnşallah, gerçek kazanan vatandaş olur, ülke olur, diyerek söze başlayalım.
UBP yi ve başındaki Dr. Eroğlunu üstün başarılarından dolayı kutlarız. Barajı aşan diğer partileri de tebrik ederiz. Kaybedenlere de geçmiş olsun deriz. Şimdi hükümet kurma çalışmalarını başlatacak olan Dr. Eroğluna kolay gelsin.
CTP-BG lere de derhal yaraları sarmaya, bu hezimetin nedenlerini araştırmaya ve gerçek , güçlü muhalefet görevini sorumlulukla başlatmaya hazırlanınız çağrısı yaparız. Barajı geçen diğer TDP ve ÖRP e de düşen görevleri hatırlatırız.
Sen şunu yaptın, ben bunu yaptım ve yapacağım tartışmaları bir kenara bırakılarak Kıbrıs Türk halkının güvenliği, refahı, demokrasisi, uygar yaşamı yeniden gözden geçirilmeli ve ileriye dönük umut verici adımlar atılmalı.
Sayın Cumhurbaşkanı hükümeti kurma görevini UBP Başkanına verirken, işin başında anlaşmalı, destek sağlamalı ki müzakerecilik görevini başarı ile sürdürebilsin. UBP tek başına iktidarı etkin biçimde yürütebilir mi yürütemez mi, bir güçlü koalisyona ihtiyaç var mı yok mu? Nasıl bir hükümet kurulmalı? Meclis aritmetiği Cumhurbaşkanının müzakerecilik yetkisini yeniler mi yenilemez mi? Süratle aydınlığa kavuşturulmalı.
UBP, dıştan desteği mi tercih edecek ?
Bir iki transfer yapmayı mı deneyecek? Bunlar geçmişte yaşanmıştır. Tekrarlanabilir mi?
Tayip hükümeti ve Ankara yeni kurulacak, kurdurtulacak hükümet ile tam bir uyum sağlayıp Kıbrıs sorununu kökünden halletme yoluna girer mi girmez mi?
KKTC ekonomisini diriltmek için neler acilen yapılmalıdır? Yeni hükümetin görevlerinin başında bu gelmez mi? Bütçe açığı korkunç boyutta, dış ve iç borçlar ürkütücü. Yeni hükümet ne gibi önlemler almalı, nereden kimden yardım sağlamalı? Kendi ayakları üzerinde durmayı bırakınız, emeklemeyi bile başaramayan KKTC, yeni yönetimi ile nereye yönelecektir? Kıbrıs sorununun süratle çözümlenmesi, federal mı konfederal mı bir anlaşma yapılması gerçekleşebilecek mi ? Yoksa, Rumlarla anlaşma olamaz, biz kendi yolumuza, KKTC ye uluslar arası hüviyet, resmiyet kazandırılması çabasına mı koyulacağız açıklık kazanmalı.
Sandıklar açılırken, Nazmi Pınar beyin istemi üzerine Rum komşularımıza, gazetecilerine ADA Tv adına sorular sordum. KKTC deki seçimlerden ne beklediklerini öğrenmeye çalıştım. Aldığım yanıtlar hiç de sürpriz olmadı:
-Bize ne!!, bizi sahte seçimler ilgilendirmez.
-Vallaha, Dr. Eroğlunun partisi kazanırsa en az beş yıl geri gideceğiz. Hristofiyas-Talat müzakereleri aksatılacak. Eroğlu ve partisi çok inatcı ve tek devlet, tek kimlik tanımaya yanaşmayacak. Talatın işi zorlaşacak. Ama, Türkiyeye bağlı
-Soyer ve Talat iyi anlaşır. Onlar çözüme daha yatkındır. Barışı ve çözümü destekleyenler kazansın ki hem Kıbrısımız, hem de iki halkın yararına olsun.
-Başka uzlaşmaz hükümet kurulursa Kıbrıs meselesini Talat-Hristofyas ikilisi de çözemeyecek. Ayrılık ve işgal devam edecek.
-Kim seçilirse seçilsin ,anasını emmekten vazgeçmezse, yani, ana-Türkiye onu emzirmeye devam ederse Kıbrıs Türkleri kendi ayakları üzerinde duramayacak, Rumlarla anlaşmaya, onların refah düzeyine ve Avrupalılaşmaya ulaşamayacaklar...
-Ben Girneliyim. Kardeş gibi yaşardık. Yine Türk komşularımızla, kardeşlerimizle beraber, barış içinde yaşamamızı sağlayabilecek olanlar kazansın.. İşgal bitsin, yabanccılar kendi memleketlerine gitsin...
Rum Kıbrıslılardan aldığım yanıtların bazılarını buraya aktardım. Umarım endişelerinde, düşüncelerinde, yorumlarında haklı çıkmazlar.
UBP tek başına veya tercih edebileceği bir koalisyon hükümetiyle İnşallah Rumları da, kendilerini eleştirenleri ve eleştirecek olanları da mahcup ederler.
Haydi Eroğlu, haydi UBP, yepyeni bir vizyon, umut dolu ufuklar açmak için kolları sıvayınız. Geçmiş olumsuzlukları tekrardan yaşatmayınız. Lütfen yeni müdürler, müsteşarlar, müşavirler, danışmanlar ordusu yaratılmasın. Bunu yapabilirsiniz. Ve yapmalısınız. İşte tüfek, işte nişan. At, vur, öğün.
Göster kendini BM ye de, AB ye de, bütün Rumlara da, Dünya kamu oyuna da..
Kolay gelsin. Başarılar.

Yazar Özcan Özcanhan