Gençsin Festivali Ekran Başındakileri De Çoşturdu

Makbule ÖTÜKEN

Onursal Üye
GENÇSİN FESTİVALİ EKRAN
BAŞINDAKİLERİ DE ÇOŞTURDU

Adı üstünde “Gençsin Festivali”

Genç gelecek demek!

Genç enerji ve coşku demek!

Umut, heyecan, atılım demek! Genç aynı zamanda kontrolsüz akan çılgın sudur. Her türlü tehlikeye açık birey demek. Onun için olumlu yönlendirmeler gerektirir. Genç yerinde duramaz canlıdır, heyecanlıdır. İllaki değişim yanlısıdır, ideali arayış içindedir. Kısacası kızıyla erkeğiyle delikanlıdır.

Bu yüzden genç bireyin enerjisinin spor, müzik, dans sanat gibi çeşitli özgün uğraşlarla taçlandırılması gerekir. Onun zamanını salt okul eğitim ve öğretimi ile geçirmesini istemek haksızlık olur. Böylesi gençler genelde ‘muhallebi yâda apartman çocuğu’ kalırlar. Hayat okuluna uyumda zaman zaman zorlanırlar. Bundan sakın ha; sosyal, sanatsal sportif etkinlik yapmayan çocuklarımızın hayatta başarısız olacakları anlamı da çıkmasın.

Ne var ki, müzikle, dansla, tiyatro ile sanatla… vs ile birebir uğraşan yada ilgilenen gençlerimizin, arkadaş edinme, ortama uyum sağlama hayat problemlerini çözmede daha başarılı oldukları da bir gerçektir.

Ülkemizde Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Gençlik Dairesi Müdürlüğü, 2010 yılından buyana hiçbir ücret karşılığı olmaksızın tüm ilçelerimizde gençlere yönelik dans hocalarınca verilen 5 günlük eğitimin ardından gençlerin öğrendikleri dansları sergilemelerini sağlamak amacıyla Gençsin Festivali düzenlemekte.

Gençlik Dairesi Müdürü Sn. Gencay Eroğlu etkinlikte ki konuşmasında festivallerden amaçlananın“gençlerin zararlı alışkanlıklardan uzak dostluk kardeşlik duyguları çerçevesinde bu tür faaliyetlerde yer almasını sağlamak önlerini açmak olduğunu” ifade etti.

1. Ve 2. Gençsin Festivallerini, bizzat etkinlik ortamına giderek gençlerimizin coşkulu gösterilerini yakından izleme şansı yakalamıştım. Festivalleri baştan sona izlemiş; onlarla birlikte adeta gençleşip kendimden geçerken coşku dolu anlar yaşamıştım. Gençlerimizin dans gösterimlerindeki başarılarını avuç içlerimi patlatırcasına alkışlamıştım. Bununla da yetinmeyip Onlara başarılarını direkt söyleme ve duygularını paylaşma olanağı elde etmiştim. 3. ‘gençsin Festival’ine elde olmayan nedenlerden gitme olanağını maalesef kaçırdım.

Olsun! Televizyon başında da olsa “DURMA!!! SENDE KATIL” çağrısıyla gösterime giren 3. Gençsin Festivali’ni yine de aynı şevk ve heyecanla izledim. Geçmiş Festival hazırlıklarında olduğu gibi dans eğitiminin ardından 5 Mayıs 2012 cumartesi gecesi Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda gençler büyük bir başarıyla danslarını icra ettiler.

Coşkulu bir izleyici kalabalığı Salonu doldurmaktaydı. Öğrendiğimiz kadarıyla gençler; bachata, salsa, hip-top, ritim, roman ve oryantal… dansları yaptılar.

Hem Spor Salonunda hem de TV’leri başındaki izleyenlerin beğenesini kazandıklarına hiç kuşku yoktur.

Büyük renk ve ışık cümbüşü içinde gençlerimiz bizleri hem coşturdular, hem de günlerin getirdiği sıkıntı, stres ile iç ve dış siyasi olaylardan belli bir süreliğine de olsa kurtulmamızı sağladılar.Televizyonlarımız başında da olsa bize hoşça bir hafta sonu yaşattılar.

Gençsin Festivali, diğer iki festivalden, daha zengin programıyla büyük bir başarı sağladı.

Başta titiz ve sabırlı bir organizasyon hazırlamadaki başarısıyla Sn. Gencay Eroğlu’na tebrik ve başarılarının devamını dilerim. Yine hiçbir maddi karşılık beklemeden gençlerimizi eğiten, onlara olumlu etkinlikler yapma becerisi kazandıran değerli hocalarımıza, pek tabi ki, medarı iftiharımız sevgili gençlerimizi kutlarken, bu tür etkinliklerini devam ettirmeleri kendileri için önemli bir kazanç olacaktır demek isterim.

Unutmadan söyleyeyim, Gazetemiz Kıbrıs Volkan’ın Editörü sevgili Sabahattin İsmail’de başarı bir dansçı ve salsa ustasıdır.

Teşekkürler Sevgili Gencay Eroğlu, teşekkürler gençlerimiz.