Ey Obama, Selam Söyle Büyük Babama!...

Vedat Kuşaklı

Onursal Üye
EY OBAMA, SELAM SÖYLE BÜYÜK BABAMA!...

Obama için birkaç kez yazdım, hatta okusun diye kendisine halka açık Türkçe mektup da yazdım. Dürüstçe, iyi temennilerimi ona iletmeye çalıştım. Ama bizim millet gibi ben de saf, fazla hayalci, iyimser bir insanım galiba. Obama, Bush, Clinton... ne fark eder ki? Kim gelirse gelsin öncelikle ABD ali menfaatlerini düşünecektir ve iyi de yapacaktır çünkü ABD halkı kendi ali menfaatlerini gözetsin, korusun, sahiplensin diye bu efendiye oy vermişlerdir. Dünyaya şirinlik yapsın, şefkat dağıtsın, gülücük saçsın diye değil... Yani ABD halkı Obama’ya’’ Ey arkadaş! sana oy verdim, senin lider olmana izin verdim ama önce can sonra canan, önce beni bir iyileştir, güzelleştir, şöyle huzura, refaha, mutluluğa kavuştur, sonra da dünya ile iyi geçin, savaştan, stresten bizi ve çocuklarımızı uzak tut’’diyor. Diğer ülkelerin gazetecileri, yazarları, aydın geçinenleri ne yapıyor? ’’Aman tertip can tertip, Obamacığım, babacığım, canım dostum, üstadım, mirim, aziz hemşehrim...’’Utanmasalar hısım, akraba olduklarını iddia edecekler.
Daha evvel Bush,Clinton için de aynı şeyleri yazmışlardı,aynı gazelleri okumuşlardı.Devletlerin,ulusların,milletlerin kaderleri Obama’ya bağlı ise,vay bizim başımıza gelenler!... Kendileri ayakta tutunamayan,yaslanacak başka sırtlar arayan kişilerin başına neler gelebileceğini düşünemeyen var mıdır?Bu ulus çapında daha da büyük hezimet,utanç,vahamettir.
Obama ile elbette iyi, güzel, doğru ilişkiler geliştirmelidir. Ama bunu yaparken Onu Atilla, Cengiz Han, Sezar, Büyük İskender hatta Atatürk gibi görmek, yakışıksız duygulardır, çirkin düşüncelerdir.
Obama kim? Sen, ben, biz, Onlar, hepimiz... yemeğimizi nasıl yemekteysek, uykumuzu nasıl uyumaktaysak, çişimizi nasıl yapmaktaysak, Bay Obama’da aynen yapıyor, dünya kadınları nasıl kadınsa, Bayan Obama’da öyle bir kadın. Bu ilahlaştırma, bu tabulaştırma nedendir? Söyleyeyim! aşağılık duygusudur, kendini küçük görmektir. Her şeyi hazır beklemektir, hazıra konmaya çalışmaktır, aklını işletmemektir, beynini çalıştırmamaktır...
Obama dünyanın en akıllı, en zeki, en dürüst, en doğru, en samimi, en içten bir adamı da değildir yani. Sadece başarılı bir politikacıdır ve her politikacı gibi kurnaz, hesaplı, içten pazarlıklı bir adamdır. Hakikat budur ve bu hakikat başkalarının gözüne niçin görünmemektedir? bunu anlayamıyorum.
Obama dünya barışını sağlayacak! Obama dünyadaki adaletsizliklere ve savaşlara son verecek! Obama tüm açları doyuracak! Obama tüm çıplakları giydirecek! Obama uyuşturucu mafyalarını ve terörü çökertecek! Obama işsizlere iş, eşsizlere karı veya koca, dişsizlere de diş bulacak! Obama dünya su kaynaklarını arttıracak, küresel ısınmaya çare bulacak! Obama nerede, ne zaman, nasıl, ne gerekiyorsa hemen ve bizatihi yapacak! Hadi be!
Obama hiçbir şey yapamaz! Herkes kendi başının çaresine bakacaktır, her kaptan kendi gemisini sağ salim, gerekli limanlara getirip götürecektir.
Yani; Obama’ya fazla bel bağlayan yönetimler, hükümetler kendileri vasıtasıyla uluslarını, milletlerini, devletlerini, Obama vasıtasıyla ABD’ne kayıtsız, şartsız kullandırtmış olurlar.
Obama bırakalım kendi işini yapsın, ama biz de, başkaları da kendi işimizi yapalım.
Obama Batı Trakya Türklerinin sorunlarını mı çözecek? Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin sessizce soy kırıma, kültür ve dil, din aşınmalarına uğramalarını mı engelleyecek? Türkiye’deki bölücü örgüte ve Ona sahip çıkan Kuzey Irak peşmergelerine ‘’Ayıp oluyor ulan!’’mı diyecek? Rusların Çeçenlerin analarını ağlatmalarını ma son verecek? Irkçı Ermeni Ordusunu işgal ettiği Karabağ’dan mı çıkartacak veya onlara Hocali’deki katliamları için özür mü diletecek?
Obama Batı Trakya’daki Türklerin dil, din, kültür, gelenek, eğitim, sağlık haklarını mı emniyete alacaktır? Kosovalı kardeşlerimizin sıkıntılarını mı giderecektir?
Ben tek bir şey söylüyorum: Hadi Ulen! Ağlarsa anan ağlar, gerisi yalan ağlar, ateş düştüğü yeri yakar.
Bu ne tuhaf bir âlemdir yahu! Sanki bütün beşeriyet, bütün dertlerini çuvallarda, sandıklarda, kolilerde biriktirmiş ve Obama’ya çeyiz gibi hazırlamış. Obama’nın da çok umurundaydı sanki...
Obama şimdi neyle uğraşıyor biliyor musunuz? Amerika’da ırkçılık faaliyetleri artmaya başladı ve bu ırkçılar diyorlar ki:’’İşsiz kalan göçmenlere işsizlik sigortası parası ödeyip kendi kursağımızdan aktarıp onlara yedirmeyelim, hepsinin vatandaşlık haklarını iptal edip,onları geldikleri ülkelerine geri postalayalım’’
Evet! Esmer renkli ve büyük babası Afrikalı olan bir adam Amerikan başkanı oldu diye sakın aldanmayın ve ‘’tamamdır, Amerika’da artık ırkçılık sona erdi’’demeyin sakın. Amerika’da ırkçılık daha yeni başlıyor.
Ben bu yazımın sonunu Obama’ya şakadan takılarak bağlıyorum.(Çünkü bu adama gerçekten acıyorum, başına püsküllü ve kuyruklu bir bela aldı, başka bir şey değil...)
Ey Obama Obama! Bu fani âlemden sen de göçeceksin bir gün, belki benden önce, belki benden sonra… Allah geçinden versin(İslam dini mensupları olarak biz böyle deriz)ama yine de benden önce terki dünya eylersen Obama, selam söyle büyük babama, selam söyle babama.
Ama sen çok yaşa, sakın ölüp gitme, sonra ABD karışmasın, Amerika’da olsa, orada da Türk soydaşlarımız var bizim, orası da bir nevi, az buçuk Türk vatanı sayılır. Sağlıcakla kal Obama veya Hüseyin Kardaş.

SALUR

Dost Üyeler
Cevap: Ey Obama, Selam Söyle Büyük Babama!...

Teşekkürler sayın Vedat Kuşaklı çok güzel anlatmışsınız.

Türkiyedeki akp gerçeği gibi obamada ..

Benim dedemede selam söyle obama ...

Volkan

-Otağ Hanı-

sayın . Vedat KUŞAKLI komutanım; dediginiz gibi Obama da bir insandır.bir üstünlügü yoktur.biz dışarda elimizi kolumuzu sallayarak gezeriz ,o gezemez.biz istedigimizi korkmadan yeriz o yiyemez.ve bunun gibi bir çok örnek verilebilir. o bir kurtarıcıda degildir.tarih tekerrür eder ve bizi zamanı gelince o da satar .şimdikiler cicim ayıdır.onlar için kendi çıkarları her şeyden,herkesden,her milletten önce gelir.ha gerçekten bir şeyler yapmak istiyorsada sonu belli : jon F.Kennedy olayını hatırlarsak .... umarım sayın Obama herkese hayırlı olur. saygılarımla .TTK TMT .

Ayla Berkin

Onursal Üye
Web sitesi
www.aylaberkin.com

Sayın Vedat Kuşaklı, elinize sağlık hem esprili hemde geröekleri anlatan bu yazınız için teşekkürler. Ne büyük ümitlerle geldin Obama derken sanki eski Türklerin otağlarının kurulduğu obalardan bahseder gib oluyor insan. Evet ne ümitlerle geldi ama çok hayalkırıklıkları yaşayacak bizim çocuklar. çok doğru söylemişsiniz obama dünyanın sorunlarını değil kendi ülkesinin sorunlarını halletmek için oturdu o koltuğa. ülkesinin menfaatlerine ters düşen hiç bir davranışa ya da ülkeye taviz vermeyecektir. ABD'de de şahıslar yoktur. devlet politikası vardır. bu da ne obamayla ne de bilmem kimle değişecek gibi değildir. ABD'nin çıkarı neysa o dur. bu gün bize en yakın müttefikim diyorsa bu işte bizim değil ABD'nin çıkarı söz konusudur. Bunu anladığımızda inşallah iş işten geçmemiş olur. Bir kehanetten de söz etmek istiyorum bu arada Obama'nın ABD'nin sonunu getireceğide söyleniyormuş ünlü kahinler arasında.

Bülent Baysal

Dost Üyeler

Bay başkan Obama, "I want to see TURKEY in Europe" demiş, doğru söylemiş, onlar Avrupa'da yemek istiyebilecekleri iştah açıcı bir HİNDİ istiyorlar. Avrupalılar onu da istemiyor, Hindiyi yiyip kemiklerini doğu ve güneydoğu Anadolu'ya gömmek istiyorlar. Biz hala şahsiyetsiz bir biçimde yönetilirsek Rassmussen denilen Roj TV hamisi, peygamberimizle alay edebilen biri gelir stratejik ortak olduğumuz NATO MERMER'e genel sekreter olur, biz biraz nazlanırız, one minüt olmaz falan deriz ama sonra Obama der ki babama, ben garanti ediyorum, nazlanma he de. Bubam da öööllee der. Garanti Obama ve çok terbiyeli (!) bir devlet başkanı olan Berlusconi'den gelirse ki biliyorsunuz kendisi bizimkinin kankasıdır, akan sular durur, bir de senaryo gereği Sarkozy denilen biri işin içine sokulur, fazla kiloları ve sevimsiz gülücükleriyle ile Madam Merkel arzı endam ederse, tiyatro tamam.

Biraz ciddiyete dönersek, BİZİ HİÇ BİR ZAMAN AB'ye ALMAZLAR, ALMAYACAKLAR. Şahsiyetimize, genlerimizde bulunan ve en son örneğini Mustafa Kemal Atatürk gibi bir liderle sergilediğimiz Onurlu Devlet Adamı kişiliğini gösterecek liderleri seçmezsek hep böyle oyuncak olacağız. Düğün değil, bayram değil obama niye bir odun atmak ister Sobama diye sorarlar adam olana. Kapalı kapılar ardında neler konuşulur, ne vaatler verilir, ne pazarlıklar yapılır bilemeyiz. Bildirmezler. İşler bağlanır, sonra kaybedilenlerin arkasından ağlanır. Van minüt demekle iş olsaydı, Yıllar önce Semiha Yankı Eurovision'da SENİNLE BİR DAKİKA ile işi bitirmişti.

Acaba şimdi sıra Afganistan'da Türk askerinin kanını feda etmek mi var diye düşünmemek elde değil. Acaba günlerdir İnternet Dünyasında Dünya turu attırılan Etibank mı elden gidecek ? Acaba BOP da mı yeni bir versiyon düşünülüyor ? Belli değil. Her şey Türk Milletinden gizli döndürülüyor.

Sayın Komutanım, yazınızı nesir türü olarak nasıl değerlendireceğimi şaşırdım. Affınıza sığınırım. Tarihi bir belge desem, EVET. Siyasi bir değerlendirme yazısı desem, EVET. Bir hicviye, komedi Türü desem EVET. Güncel bir Değerlendirme ve Tahlil Yazısı desem EVET. Bir Drama Türü desem EVET. Teşbih-i Beliğlerle bir Divan Yazını Türü desem EVET. Bir gazete makalesi veya köşe yazısı desem EVET. Tatlı bir sohbet yazısı desem EVET. Bu kadar olur. Sizi kutluyor, ve bilhassa Türk Ulusu'na akılda kalıcı basit ifadelerle verdiğiniz sonsuz kıymetli uyarıcı mesajlar için teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.

Ağlarsa sadece ANAM AĞLAR, Obama selam söyler bubama....
Bülent Baysal Kardeşiniz.

Son düzenleme:

Kartal Gözü

Dost Üyeler

Çok itina ile hazırlanmış akıcı yazınızı izninizle dost ve arkadaşlarım ile paylaşmak istiyorum.

Tom amcanın içi beyaz, dışı siyah, hafif müslüman torunu bakalım ne getirecek bize.

Başkaları değil benim derdim ülkemize ne getirecek, artı mı eksi mi, artı imkansız da bari nötr kalsa.

Marmara depreminden sonra clinton geliyor diye insanları zorla çadırdan çıkarıp evlerine sokmuşlardı da Düzce Bolu depremine yakalamıştı insanlar. bakalım bu varlığı ile neleri bozup bulandıracak.

Bunların hiç birisinin kimseye yararı olmaz.

Elbette de kimseden yarar beklememek asıl düstur olmak zorunda. Yeniden onurlu hayatımıza dönmek istiyorum.

Dr.Yalnızefe

Dost Üyeler

Öncelikle bu güzel nükte dolu yazınız için teşekkürler...
Büyük umutlarla dünyayı daha pembe bir hale getireceği zannedilen başkan Obama gerçeğini çok güzel dile getirmişsiniz.
Hepimizin de bildiği gibi büyük devletlerin değişmez standart dış politikaları vardır. Ancak bu anayapı üzerinde değişen iktidar ya da başkanlar küçük revizyonlar yapabilirler. Dolayısıyla George Bush ile Hüseyin Obama'nın dış politika felsefelerinde çok büyük oynamalar beklemek büyük hayal olur.
Buna rağmen ABD'nin yoğun saldırılarla dolu stresli 2 Cumhuriyetçi başkanından sonr,a dünya gözüyle kötüleşen ABD imajına makyaj yapmak için kaçınılmaz olarak Obama'nın seçilmesi gerekiyordu ve öyle de oldu.
Sonuç olarak ABD yine poltikalarını aşağı yukarı yine aynı şekilde uygulayacak, ancak aradaki, fark bağırıp, çağırıp, zorla uygulatırım diyerek değil, güya güleryüz ve tatlı dille, bir popstar gibi görünen yeni başkanlarıyla olacak.
Kimse daha büyük şeyler bekleyip boş yere hayal dünyasına dalmasın.Hele hele Türk Dünyası ve hatta İslam Alemi üzerinde büyük gelişmeler olacak zannedip boşyere hayal kırıklığı yaşamasın.
Saygı ve sevgilerle...

TTK ve Y

Vedat Kuşaklı

Onursal Üye

Tüm yorumları okudum.Teşekkür ediyorum.Bu yorumlarınız bana güç,şevk,heyecan veriyor ve Azerbaycan gazetesi adalet az.com gazetesinde de(Makedon Türkleri,Kırcaali haber,Kosova Haber,Yeni vatan,internet haber eu,turkonline at,Mehmetçik Sitesi gazetelerinden sonra)yazmaya başladım.Sanırım Azeri kardeşlerim de,beni sizler gibi sevdiler.Bu arada,bir,iki tane tane tatsız,basit,abuk subuk tehdit almadım da değil hani,sanırım Irkçı Türk düşmanlarının tadını kaçırdım.Tedbir olarak,kendilerinde özgeçmişim olan arkadaşlarımdan rica ettim ve özgeçmişimi saklı tutmalarını istedim.Ölümden zerre kadar korkuyorsam namerdim,sadece aileme zarar gelmesin isterim ve daha yazacağım çok şey var.Bana destek olun ve aklımdaki,kalbimdeki,ruhumdaki tüm rüzgarları ,sizlerin yardım ve destekleriyle,birer birer estireyim ve görevimi yapayım.

Kartal Gözü

Dost Üyeler

Sayın Kuşaklı, o tehditlerin hiç önemi yok.

Bireysel korunma yöntemlerini biliyorsunuzdur illaki, ancak baktiniz yeterli olmadi yakin koruma her zaman sağlanabilir, size ve ailenize.

İnanıyorum ki size yakın korumalık pek çok gönüllü çıkacaktır.

SALUR

Dost Üyeler

Sizinde bildiğiniz gibi bir kişi vatanı için biişey yapıyorsa illaki önü kesilmeye çalısıyo.

Kurucu Cumhur Başkanımız Rauf DENKTAŞ' a atılan çamur gibi.

Sizde o karektersiz yazarların yazdığı gibi yazsaydınız eminim böyle tehdidler almazdınız.Ama kimsenin yaptığı yanına kar kalmaz. Allah yardımcınız olsun komutanım yanındayız.

Dr.Yalnızefe

Dost Üyeler

Meşhur bir deyiş vardır...
"Demirden korkan trene binmez"
Sayın Kuşaklı siz merak etmeyin...
Bizler hepimiz aynı trendeyiz..
Yüreğiniz rahat, gönlünüz ferah olsun.
Saygılarla...

TTK ve Y