Doğada Susuz Mu Kaldınız?Merak Etmeyin Ben Yetiştim-Doğada Su Elde Etme ve Filtreleme

Gök Yeleli Bozkurt

New member
Aslında su elde etme konusu yazılarla anlatılır tabi geniş kapsamlı ve görsel olarak değil … Sizlere anlatacağım bu konu yine hiçbir yerde bulunmayan bir konu … Ben sadece suyu elde etmek ve doğal yollarla filtreleme , temizleme yöntemini anlatacağım sizlere yani klor hapıyla nasıl temizlenir su veya filtrasyon sistemiyle nasıl temizleniri değil …

Evet başlayalım …

Bu yöntemimizde suyu yapraklardan elde ediyoruz … Aşağıdaki resime bakarak anlayabilirsiniz … Ama o torbayı sadece bir dala öylece bağlamıyoruz … Bağlayacağımız daldaki yaprakların yarısını kesmemiz gerekiyor ki suyunu o kesiklerden damlatabilsin yaprağımız … ( Bunu denemiş biri olarak söyleyeyim sizlere … Her türlü bitkiden su elde edebilirsiniz ama az yada çok orası bilinmez )

Bu yöntemde de yine yapraklardan elde ediyoruz suyumuzu ama bir öncekinden farklı olarak tabii … Peki nasıl ? – Resime bakalım … Taze daha yeni koparılmış yapraklarımızı ortalarından kesip şişemize dolduruyoruz … Aslında plastik torbada olabilir ama şişeden daha çok randıman alırsınız …

Şimdide bilindik bir yöntem … Hani oval bir çukur kazılır üzerine plastik örtü konur … Sonra içeride terleme olur ve su elde edilir peki bu nasıl olur … Sadece yazıdan ne kadar anlıyoruz ki …

Çukurumuzu kazıyoruz elimizdeki plastik örtünün boyutuna göre ve plastik örtüyü çukurun üzerine sermeden önce çukurun tam ortasına bir kap koyuyoruz suyu içine akıma için ve kemarlarını toprakla kapatıyoruz örtünün … Çukurun hava almaması lazım ki içeride terleme olsun … Sonra örtünün tam ortasına bir taş koyuyoruz kabın üzerine denk gelecek şekilde … Ve terleme oldukça eğimli olan örtüden süzülerek gelen su kabımıza damlıyor ... Resime bakarak daha iyi anlayabilirsiniz …

Resimdeki gibi su kabının içine hortum koyup dışarıya verirsek çukuru açıp kapamamıza gerek kalmadan suyumuzu içebiliriz …

Peki su elde etmeyi öğrendik … Her zaman ağaçlı bir yerde olupta yapraklardan su elde edemeyiz … Bazen çamurlu sular doludur etrafımız ama içemeyz pistir su.

Kum çakıl kullanarak filtreleme ama şekli farklı … Her zaman plastik torba bulamayız tabi ki … Bulamadığımız zamanlarda ise resimdeki yöntemi kullanabiliriz …

Bu yöntemimizde yine çamurlu,kirli suyu filtrelemiyoruz damıtıyoruz … Resimde görüldüğü üzere kaba konulan pis su buharlaştırılarak ayrılıyor temiz olarak … Dağdasınız her zaman hortum bulupta böyle resimdeki gibi yapamayız peki o zaman ne yapmalıyız … Temiz bir bez bulup kabın üzerini tamamen kapatırız … Kaynayan sudan çıkan buhar bezi ıslatır bizde o bezi temiz bir kaba sıkarız – bu işlemi tekrarlayarak suyumuzu elde edebiliriz …

Çamurlu suyu ısıttıktan sonra aşağıdaki yöntemi uygularsak temiz su elde ederiz mutlaka ...