CTP + AKEL Koalisyonu mu!?

Salih Mehmet Ersoy

Onursal Üye
GÜNEŞ DOĞARKEN
Salih Mehmet Ersoy

CTP + AKEL Koalisyonu mu!?

Değerli okurlarım,

Ne yalan söyleyeyim, bu yaşın sahibi oldum bu güne kadar böyle bir değişikliği görmüş değilim.
19 Nisan seçimlerine KKTC’de tescilli yedi parti seçime girmeye hazırlanırken, 8.nci parti olarak AKEL’in de seçimlerimizde yeralması, büyük bir değişikliğin işareti değil de nedir?.
Partilerin resmi propaganda çalışmalarının başladığı günden bu güne kadar görülen manzara odur ki, tüm partiler, CTP’nin iktidarını acımasızca eleştirmeye devam ediyorlar. Seçim sonrası CTP’nin başka bir veya birden fazla parti ile koalisyon kurması söz konusu olması halinde, diğer partilerle hükümet kurma şansının olmadığını anlamış olacak ki, seçime tam dört gün kala, seçim yarışında Rum Komonist AKEL partisi de yerini almış bulunuyor.
Bunu neden yazıyorum derseniz, çünkü 14 Nisan akşamı Alsancak’ta CTP tarafından düzenlenen mitingde, KKTC, TC bayraklarının bulunmadığı bir manzara ile karşılaştı halkımız. Ancak ne var ki, seçim alanında CTP ve AKEL’in bayrakları boy gösteriyordu.
Konuşmaları dinlemeye giden vatandaşlarımız, acaba konuşmacılar arasında Dimitris Hristofyas veya AKEL’in politbüre adamlarından biri var mı diye etrafa baktıkları halde, Güney Kıbrıs’tan gelen herhangi bir AKEL’ciye rastlamadılar.
Peki adama sormazlar mı?
Efendiler, seçim KKTC’de yer alacaktır. Ve seçime katılacak yedi parti de KKTC’de tescilli partilerimizdir. Hal böyle iken, KKTC ve TC bayraklarını sevmediğinizden dolayı ya da AKEL’in ve özellikle Hristofyas’ın gücüne gitmemesi için bayraklarımızı, yani milli sembollerimizi asmadınız, anacak CTP bayrağının yanında AKEL bayrağının ne işi vardı acaba?
CTP’nin seçim konuşmalarını dinlemeye giden vatandaşlarımızın AKEL bayrağını gördükleri için büyük bir öfke duydukları gibi olayı tiksinti ile izlemişlerdi.
14 Nisan akşamı Lefkoşa’da Sarayönünde gerçekleşen UBP mitingini izlemeye gitmiştim.
UBP Başkanı Sn. Dr. Derviş Eroğlu konuşması esnasında eski defterleri karıştırırken, CTP’nin AB’ye girişimizi benimsemediğini, çünkü AB Batı vahşi kapitalizmin beşiği olduğunu söylüyordu. Ve Sn. Eroglu CTP’nin bu günkü AB hayranlığını gördüğü için, haklı olarak CTP’ye veryansın ediyordu.
Gerçi CTP’nin söylenen tarihlerde AB ile ilgisini zaten ben de şahsen biliyordum. Ama ne tesadüf ki, ayni yıllarda Rum Komonist Partisi AKEL de, AB’yi Batı’nın vahşi kapitalizminin bulunduğu bir yer olarak gösteriyor ve Rum halkının AB’ye girişini asla tasvip etmiyordu.
Peki acaba bu bir rastlantı mı yani? Hem CTP AB’ye karşı ve hem de AKEL. Ve ikisinin de öne sürdükleri argüman, AB’nin vahşi kapitalizminin bulunduğu bir bölgede olmasıydı.
Yıllar sonra Hrsitofyas RIK III’de kendi halkına konuşurken, AB’ye karşı olmalarının nedenini açıklamak zorunda kalmıştı ve demişti ki;
“Evet AEKL olarak biz AB’ye karşı idik. Çünkü o zaman SSCB vardı ve bizim her başımız sıkıya girdiğinde, imdadımıza SSCB koşardı. Ancak 1990 yılında SSCB’nin dağılmasıyla biz kendimizi boşlukta bulmuştuk. BM Güvenlik Konseyi’nde hamimiz olan SSCB artık yoktu. İşte biz bu nedenle AB’ye girmeyi uygun bulduk, çünkü asılacak dalımız, dayanacağımız bir güç kalmamıştı”.
Hristofyas’ın bu açıklamasını her hatırladığım zaman aklıma CTP’nin tavırları gelir. Sanki bu iki parti, yani CTP ve AKEL, tek merkezden emir alan iki ayrılmaz yoldaş gibi. Gerçi gerek CTP ve gerekse AKEL kurmayları, bir birlerine yoldaş diye hitap etmeye devam ediyorlar.
Ancak KKTC seçimlerinde AKEL bayrağının dalgalanması neyin işareti, bunu da anlamakta zorlanıyorum.
Aklıma gelen ilk şey ise, şayet Kıbrıs’ta bir anlaşmaya varıldığı takdirde, CTP+AKEL koalisyonunun kurulacağı haberinin şimdiden verildiğidir. Hani her iki parti de “Birleşik Kıbrıs” için anlaşmaya vardık diyorlar ya.
Ne günlere kaldık yarabbi!

Kartal Gözü

Dost Üyeler
Cevap: CTP + AKEL Koalisyonu mu!?

Ne güzel itiraf etmiş zayıflayan dostu, dost hanesinden sildiklerini.