Belli Trelli Kıbrıslılar

Özcan Özcanhan

Onursal Üye
BELLİ TRELLİ KIBRISLILAR

Ne olduğumuza dair, bir Yunanlı taksicinin ağzından çıkanlar beni hayli düşündürdü. Okuyunca sizler de , belki, düşünecek ve değerlendireceksiniz.

Güney Lefkoşada bir taksiye bindim. Beş on dakikalık bir seyahat boyunca hoşuma giden, temiz yüzlü, traşlı, iyi giyinmiş taksiciyle sohbete başladım.

Nereliydi, merak ettim. - Kuzey göçmeni misiniz, hangi kasabadan, köyden siniz?
- Gönüllü göçmenim. Yunanistandan geldim buraya yerleştim, evlendim bir de oğlum var.
- Yunanistanda işsiz mi kaldın, buralara geleli hep taksicilik mi yapıyorsun, ne zaman geldin
- Delilerin savaşından sonra, Cunta gittikten sonra, kapağı buraya attım. Evvela, lokantalarda çalıştım. Sonra bir taksicilik şirketinde, sonra kendi taksimde taksiciliğe başladım. Halen bu işten ekmek paramı kazanıyorum. Ailemi geçindirebiliyorum, ama, işler giderek zorlaşıyor. Ara sıra başka işler de yapıyorum. Sen yerli Rum musun, Türk müsün
- Ben Kıbrıslı Türküm
- İyi elence, yerli Rumca konuşuyorsun. Ne iş yparsın...
- Gazeteciyim.
- Ohooo, güzel. O halde yaz. Siz delisiniz (Rumca belli denir), Yunanlılar ve Kıbrıslı Rumlar da delinin delisidirler (trelli), zır delidirler. Ne idi de bu güzel memlekette kavgaya girdiniz, ne paylaşamadınız
- Biz kavgaya girmedik. Rumlar bize saldırdı, adayı alıp Yunanisstana bağlamak, ENOSİS, istediler , biz de karşı geldik, ailemizi, malımızı, canımızı savunduk
- Yunanistan buradan daha mı iyiydi de birleşmek istediler, iyi halt ettiler. Yunanistandaki hayatı bilselerdi hiç de ENOSİS istemezlerdi
- Makarios ve Grivas onları aldattı. Sen hiç. Duymadın mı
- Duydum. Grivas Yunanistandaki komonistleri avlardı, çok zalim bir katil imiş, İngilizler yetiştirmiş onu. Kıbrısa da boşuna göndermediler o Allahın delisini
- Yunan Cuntası durup dururken neden Kıbrısta darbe yaptı
- Yunan subayları, generalleri az mı çektirdi Yunan halkına. Zaten Yunanistanda isyan çıkmak üzere idi. Cuntacılar, megali nisi- yani Büyük adayı- alıp Yunan topraklarına bağlayacak ve halkın galeyanını bastırarak, kendi kendilerini büyük kurtarıcı, muzaffer ordular ilan edeceklerdi. Bereket ki Türk askerleri kendilerine de Rumlara da hadlerini bildirdi. ENOSİS yapacaklardı ha. Birbirlerini yediler. Bizi de mahvediyorlardı. Yunanistanda da Kıbrısta da deli çok. Ama, Türkler de onlarddan geri kalmaz. Ne var be savaşacak, kan dökecek, birbirini öldürecek, sevmek, sevilmek, barış içinde yaşamak varken. Kıbrıs zengin. Yaşam seviyesi yüksek. Yunanistan Avrupaya girmeseydi açlıktan hepimizin ağzı kokacaktı. Ama, Kıbrısın öyle bir problemi yoktu. Kendi kendinize problem yarattınız. Yaz söylediklerimi, ama adımı koyma. Buralarda da doğruyu söyleyen, bilen var ama korkarlar. Cuntacıların yedikleri haltı bilirler, ama hep İngilizler ve Amerikanlardır kabahatli derler. Yüzlerine bazan söylerim da, bana fena bakarlar. Keşke Kıbrıs bütün kalsaydı da ben de her yerine gidebilseydım. İki defa Kuzeye Kıbrısa, Girneye gitmeye kalkıştım, koymadılar, pasaport istediler, sordular ben de vazgeçtim. Belki ölmezden evvel yollar açılır, Kıbrıs bütünleşir de her yanına yolcu taşırım veya ben de gezmeye giderim.

- Haristofyas ile Talat görüşüyor, yakında bir anlaşma yaparlarsa, belki sen de ailende kuzeye geçer. Hem ben her isteyenin geçebildiğine inanıyorum. Yabancılar da, Rumlar da, Yunanlılar da, Bana Yunanistan ERT (Yunan radyo televizyonundan evime gelip röportaj yapan gazeteciler var) Barikatta vize alan herkes geçebiliyor.

- Bunların anlaşma yapacağı yok. Siyaset adamları birbirleri ile sahte güreş yapıyor, kim daha milliyetci görünecek, kim koltuk kapacak, kim güçlü olacak. Halkı düşünen yok. İşsizlik artıyor, insanlar zar zor geçiniyor. Ama, zenginler ve politikacılar kendilerine göre cennet yaratmışlar, tadını çıkartıyorlar. Kıbrıs meselesi halledilecek da ne kazanacaklar, onun hesabını yapıyorlar. Kuzeyden gelen göçmenler de tanırım. İnsanlar, bunlara uyduklarına bin pişman. Akılları ile otursalardı, evlerini, köylerini kaybetmeselerdi. Yunanistan ile birleşecekler ha, hade birleşsinler da görelim. Evvela buradaki insanlarla, Türklerle birleşsinler, bu güzel memleketi birleştirsinler de başkaları ile birleşme deliliği yapmasınlar..
- Yavaşlar mısın, geldik galiba.
- Çok teşekkürler. Hesabım nedir
- Onbir evro, on ver yeter. Sizinle tanıştığıma sevindim..Yaz da bu tarafın gazetecileri de ne yazdıklarını, neyi savunduklarını bilmezler, Yasu, Ya hara
- - Yasu, harika polla, na ise kala.

Evet vedalaştık ve ayrıldık. Taksicinin söyledikleri beni çok düşündürdü. Hala düşündürüyor. Neden bu güzelim ülkemizde barış içinde yaşayamıyor, Rum, Türk, İngiliz bölgeleri , tampon bölge diye kırmızı hatlar çekiyoruz. Ve cevabını Yunanlı taksicinin dediklerinde arıyorum. Acaba bizler “deli”, Rumlar da “zır deli” midirler?

En akıllılarımız, hem Kuzeyde hem de Güneyde hiç düşündüler mi taksicinin değerlendirmelerini diye aklım da karışıyor.

25 Mayıs 2009, Pazartesi

Yazar Özcan Özcanhan

Son düzenleme:

Kartal Gözü

Dost Üyeler
Cevap: Belli Trelli Kıbrıslılar

Bence aklınız karışmasın.

Türkiyede de kürtleri kullanarak pkk üzerinden prim yapanlar, aynen bu yunanlı taksicinin dediklerini konuşuyorlar, yazıyorlar.

Akıl karışacaksa eğer bu konuşma ve yazmalara nasıl engel olunur versiyonları düşünülerek nasıl engel oluruz diye düşünmek için karıştırmalıyız akıllarımızı.